Дитина не хоче йти у дітсадок

Все це може вплинути на внутрішнє рішення дитини. «Краще я залишуся вдома, мамі так буде спокійніше», – відчуває дитина. «Мама не буде за мене переживати, я не піду в страшне місце, якщо я піду з дому, трапиться біда» – останній страх властивий надмірно відповідальним дітям.

Будинок підштовхує

Але як активне бажання батьків віддати дитину в садок може перешкодити їй хотіти цей сад відвідувати? А все те ж саме. І в цьому випадку дитина змушена справлятися не тільки з власними емоціями і переживаннями, а ще й з переживаннями батьків. По суті, несвідомо батьки транслюють дитині: рости швидше, доведи всьому світу, що ми – хороші батьки.дитина не хоче йди у садочок

Коли батьківська самооцінка безпосередньо пов’язана з досягненнями і успішністю дитини, це стає для малюка непосильним завданням. Часто таке трапляється зі старшими або єдиними дітьми. Молодшим в цьому сенсі живеться простіше. Коли виникає такий тиск, у дитини від того, що відбувається втрачається відчуття безпеки, зростає тривога, їй хочеться сховатися в звичному безпечному місці. «А раптом я не впораюся? Краще вдома посиджу », – відчуває вона.

Ви коли-небудь стрибали з парашутом? Ні? Тоді просто постарайтеся уявити. Є різниця між тим, коли ти стрибаєш сам, і тим, коли вас виштовхують з літака. Ось уявіть це собі. «Невинний» поштовх в спину може дуже серйозно позначитися на всьому розвитку дитини.

Є просте правило: кликати – можна і потрібно, штовхати – не можна. Для початку потрібно розібратися з власними мотивами і не навішувати свої переживання на дитину. Іноді просто усвідомлення того, що це є, «це мої таргани, вони є, але ти не зобов’язаний реагувати», – рятує ситуацію. Тоді у дитини з’являється вибір.

Варто мати шляхи відступу: бабусі, няні, подруги. Ситуація безвихіддя погіршує стан дитини. Якщо ви плануєте вийти на роботу, то спочатку адаптується до садку, а потім вже виходите на роботу. Самій товариській дитині потрібен час на адаптацію.

Важливо пам’ятати, що для дитини садку – новий рівень відносини. Це час, коли дитина отримує відповідь на питання: “як я буду ставитися до світу і самому собі?”. Малюк бере патерни поведінки у дорослих, але засвоює їх у спілкуванні з дітьми. І тут важливо не забувати про ці значущості, потрібно дати зрозуміти дитині, що вона сама зайнята важливою справою, і ми, дорослі, це розуміємо.дитина не хоче йди у садочок-1

Це не «мамочка зайнята, тому ти підеш в садок» – так неправильно. Правильно – «поки ти зайнятий важливими справами, я можу піти попрацювати».

Дитина не готова до садку

Історія з практики. Аня, 5 років, навідріз відмовляється ходити на улюблене заняття – танці – в саду. У день, коли є танці, вона взагалі не хоче йти в сад. Я весь сад практично навиворіт вивернула, щоб дізнатися причину – і вихователя, і викладача, і директора.

Всі йшли назустріч, всі хотіли допомогти. Виявилося, у Анюти не виходило … застебнути нові красиві туфельки. Просити допомогти гордість не дозволяла, а бажання блищати – не дозволяло надіти старі. Звідси і сльози.

Висновок: чим краще дитина володіє навичками самообслуговування, тим простіше проходить адаптація. Ключове слово тут “зручно” – надягати, прибирати, застібати.

Погано застібающа блискавка викликає агресію у вихователя. Дорослий злиться на блискавку, а не на дитину, але малюк не бачить різниці! Для нього це «тітка мене не любить».

І вихователя можна зрозуміти: проблеми з блискавкою один раз – не проблема, а 15 раз у 15-ти дітей – проблема. Одна вихователька розповідала мені про шарфик на дівчинці. Дитина бігає в довгому шарфі який розлітається по майданчику, а вихователька переживає, що шарф зараз за щось зачепиться і задушить дитину.

Пам’ятайте, дитина без вас – інакша, поводиться інакше, ніж з вами. Малятко, чинно йде в білому комбінезоні з бабусею по праву руку, і з мамою – по ліву, в їх відсутність з розгону із задоволенням пірнає в першу-ліпшу брудну калюжу.дитина не хоче йди у садочок-2

Пам’ятайте, одяг класу люкс – не для саду. Виділіть один день і поспостерігайте за дитиною з точки зору її готовності робити все самому (як в садку). Постарайтеся зробити все зручно. Треба, щоб дитині ніщо не заважало, нічого не дряпало.

Ваш син може рватися додому, тому що в новій футболці йому некомфортно, і він хоче її зняти і надіти стару, домашню, м’яку.

Садок не готовий до особливостей дитини

Проблеми з відмовою ходити в садок можуть бути пов’язані з самим садком. Тому що садок не готовий до особливостей вашої дитини. Візьмемо, наприклад, гіперчутливість до шуму. Є діти (і не тільки діти, а й дорослі люди), що погано переносять високий рівень шуму. Знаю кількох керівників, стрімка кар’єра яких пояснювалася бажанням скоріше отримати окремий кабінет і перебратися з open space.

Також, наприклад, є особливість – непереносимість несанкційонованих дотиків. Якщо співробітник фірми, де ви працюєте, почне вас штовхати, хапати або кусати, ви як мінімум здивуєтеся. У дорослому світі таке неприпустимо, а в дитячому – це буденність.

І слова вихователя «Не наближайтеся до нього, він у нас ніжний» не допомагають дитині налагодити відносини з іншими дітьми. Вона готова і хоче грати і штовхатися, і брати участь в іграх, але контролюючи процес. Вона не проти спілкування, вона проти того, що дотики і такі дії трапляються раптово і без її згоди.

З такою дитиною потрібно вихователю промовляти правила поведінки в грі: хапати за руку можна, за косу – не можна. І дитина повинна бути готова до того, що зараз буде відбуватися.

Є діти, які не можуть спати в садах. Є дорослі люди, які в чужих будинках не сплять – з яких дітей вони виросли, як ви вважаєте? Їм потрібний свій безпечний простір. Для їх сон – інтимний процес. Такі діти охоче гратимуться, але спати в саду не будуть.

Ще періодично зустрічається одна особливість деяких дітей, яка може викликати проблеми з садком, – є діти, які постійно відчувають когнітивний голод. Їм потрібно, щоб навколо постійно щось відбувалося, потрібна ситуація активного розвитку – спектаклі, ігри і так далі.дитина не хоче йди у садочок-3

І якщо це не організовують дорослі, вони самі собі це організовують (дивіться «Важка дитина 1 і 2»). «Ми не встигаємо за вашою дитиною», – кажуть в таких випадках вихователі. Ці діти не б’ються, просто вони постійно втягують інших дітей в різні активності, за якими вихователі не встигають стежити.

Батькам таких дітей потрібно пам’ятати: це – не проблема, а особливість дитини. Не потрібно її переробляти, щоб пристосувати малюка до садка. Потрібно шукати такий садок і таких вихователів, які готові будуть приймати і враховувати ці особливості.

Ярлики

Будьте обережними з будь-якими оціночними судженнями відносно дитини. Якщо дражнилки і якісь негативні клички – це всім зрозуміло, що погано, але настільки ж небезпечні і позитивні оцінки ( «Помічник, спокійний хлопчик, серйозна дівчинка, хороший організатор і так далі»).

Історія з практики. Ваня, 6 років. Навідріз відмовляється йти в сад. У них вдома є стіна слави, завішана грамотами, заставлена кубками. Малюк всюди лідер, успішний, всі його люблять. Мама в подиві. «У інших проблеми, але у нас-то які?»

Дійсно, хлопчик має якості лідера, організовує цікаве життя для групи в саду, ігри тощо. І все, включаючи вихователів, від нього цього чекають в обов’язковому порядку. Малюк в сад практично ходив, як на роботу. Ще раз нагадаю, що для гармонійного розвитку дитина повинна пробувати себе в областях і сферах, в яких він несілен, і розвивати їх. А як можна пробувати щось нове, в чому ти ще не успішний, коли тебе постійно просять демонструвати успішність? дитина не хоче йди у садочок-4

У випадку з Іваном виявилося, що Ваня закохався і спробував зробити те, чого ще не робив і не вмів, – написати вірші. Писати вірші в саду йому не давали – від нього чекали активних ігор, організаторка, стежили за тим, що він робить, він весь час був на виду, а він ніяковів. Тому він сів у будинку, закрився в кімнаті, обклався Пушкіним і почав писати вірші. Уявіть: шестирічний хлопчик замкнувся в кімнаті, засунув шафою двері, і відмовився йти в сад.

І я скажу вам, яку пораду я дала його мамі: ну дайте вже дитині написати вірш! Діти мають право бути різними.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *