Дитина часто пісяє, причини

Напередодні ви з дитиною так і не змогли вибратися на прогулянку. Занадто довго збиралися, занадто повільно одягалися. Але прискорити цей процес було неможливо, тому що малюк раз у раз просився в туалет. Сьогодні ситуація повторилася з точністю один в один: знову довгі збори і нескінченні «мама, я хочу пісяти».дитина часто пісяє
І ви насторожилися: щось з вашим малюком не так. Насторожилися правильно, адже часті позиви до сечовипускання – це сигнал про те, що у дитини проблеми. Залишилося тільки розібратися, який вони носять характер – фізіологічний або психологічний.

Як часто дитина повинна пісяти

Педіатри вже давно визначили норми сечовипускання для різних вікових груп. Закономірність проста: чим дитина старше, тим рідше ходить в туалет. Якщо для немовлят прийнятною вважається частота походів «по-маленькому» до 25 разів на добу, то діти від 10 років і старше вже прирівнюються до дорослих з нормою до 8 разів. Розмова про потенційні проблеми зі здоров’ям потрібно починати, якщо дитина ходить в туалет в два рази частіше.
Правда, до малюків до року таке правило важко застосувати. У цьому віці діти взагалі мало що можуть контролювати, тим більше роботу свого сечового міхура, тому скільки вони з’їдять, а точніше – вип’ють грудного молока, стільки й попісяють. Якщо ж у вас дитина постарше, але в туалет вона проситься по кілька разів на годину, то необхідно зрозуміти, чи все в порядку з її здоров’ям.

Цікаво: коли маленькі діти починають бачити

Проблеми частого сечовипускання: на шляху до діагнозу

Перше, що ви повинні зробити, – відвідати педіатра, який відправить вашу дитину на аналіз сечі. За його результатами ви або виключіть можливі захворювання, при яких часті позиви в туалет є одним з головних симптомів, або підтвердити їх. Зробити це потрібно якомога раніше, щоб передбачувана хвороба не встигла перерости в хронічну форму.

Отже, що може бути діагностовано у дитини, яка занадто часто пісяє, незалежно від її віку:

 • Інфекція сечової системи. Це трапляється, коли мікроби потрапляють в інтимні місця з зовнішнього світу. Може бути, не дотримувалися якісь правила гігієни, в результаті слизова сечівника запалилася і тепер подає сигнали у вигляді запрошення в туалет.
 • Цистит. Це найбільш поширене захворювання сечостатевої системи у дітей. Воно трапляється, коли інфекція добирається прямо до сечового міхура і супроводжується крім нетримання іншими неприємними симптомами: болем, підвищенням температури.
 • Цукровий діабет. Вважається, що жага – один з його перших ознак, відповідно, якщо дитина багато п’є, то вона і частіше пісяє. До того ж, якщо ви помітили, що вона при цьому худне і виглядає втомленою без жодного приводу, – терміново до лікаря.
 • Синехії у дівчаток. Спайки в тканинах статевого органу можуть бути спровоковані різними причинами, запаленнями в тому числі, тому система сечовипускання також буде страждати.
 • Ниркова патологія.
 • Гіперактивний сечовий міхур. Такий діагноз зустрічається дуже часто і у дітей після 4-5 років, і у дорослих, якщо вони не є господарями свого сечового міхура.

дитина часто пісяє-1
Припустимо кращий варіант: результати аналізів вашої дитини виявилися більш ніж задовільними. Але це не означає, що потрібно заспокоїтися, тому що проблема залишилася невирішеною, просто тепер її витоки потрібно шукати в іншій площині.

Ситуативні проблеми частого сечовипускання

Для визначення частого сечовипускання, яке не викликане фізіологічними причинами, тобто не є хворобою, придуманий спеціальний термін – поллакіурія. Слово гарне, чого не скажеш про характеризується їм проблему. Адже діти-поллакіуріти просяться (ходять) в туалет по кілька десятків разів на день, та можуть звести з розуму будь-якого, навіть самих спокійних батьків. І дійсно, про що повинні подумати дорослі, якщо за всіма медичними паперапи їх дитина вважається абсолютно здоровою, але при цьому вона буквально прописалася у туалеті?

Цікаво: агресія у дітей молодшого шкільного віку

Відкриємо секрет: в цьому випадку дорослі повинні подумати про свою поведінку і про свої власні методи виховання. Поллакіурія – це область психології. А за дитячу психологію відповідають батьки.

Чим можуть бути викликані часті позиви в туалет у здорової дитини

 • Ваш малюк ось-ось переступить грудничковий вік? Значить, в його житті настає період великих змін: його починають відучувати від памперсів, поступово відлучають від материнських грудей і знайомлять з штучними сумішами. Навіть незначні зміни в харчуванні можуть позначитися на природні потреби дитини.
 • Дитині вже близько двох років і ви активно привчаєте її до горщика? А ви впевнені, що все робите правильно? Безумовно, при успішному виконанні місії «сходити на горщик» дитині потрібно давати зрозуміти, що вона молодець. Але якщо робити це занадто часто, то маленький хитрун відразу ж зрозуміє, як це можно використовувати. Демонструватиме, який він хороший, при кожному зручному і не дуже випадку – незалежно від того, хоче він писати чи ні, аби заслужити похвалу.
 • Малюк росте, він уже переступив три-чотирирічний рубіж, але при цьому почав ходити в туалет чи не кожну годину. Ви з цього приводу нервуєте, пристаєте до нього з розпитуваннями, мовляв, як він себе почуває, чи не болить у нього що-небудь, і вам невтямки, що як раз і не болить. Єдине, що вашій дитині потрібно, – це ваша увага. Простіше кажучи, йому хочеться, щоб ви з ним поговорили. Вашу увагу – це все, чого він добивається. І він знайшов ось такий примітивний, але дієвий спосіб її отримати.
 • Ваша дитина їсть занадто багато продуктів з сечогінним ефектом. Невелика корекція харчування – і проблема частого сечовипускання може бути вирішена.
 • Дитина нервує. Якщо їй виповнилося п’ять або шість років, значить, вона вже може оцінювати події в своєму житті емоційно-психологічно. Тобто вона цілком свідомо розуміє, що в цьому світі може бути страшним, що – хвилюючим, а що – легким і приємним. І якщо очікується «страшне», то часте сечовипускання – цілком природна реакція маленької людини на великі проблеми. Не всякий дорослий часом може впоратися з хвилюванням і тому буває не в силах відійти від туалету, що ж тоді очікувати від дитини, у якого приводів для переживань буває більш ніж достатньо?
 • Малюк переохолодився. Удома він бігає босоніж по холодній підлозі, на вулицю виходить занадто легко одягненим – і це не могло не застудити його сечовий міхур.

дитина часто пісяє-2

Що робити, щоб дитина стала господарем свого сечового міхура

Якщо вірити статистиці, то проблеми частого сечовипускання у дітей доводиться вирішувати в кожній п’ятій родині. Якщо вони пов’язані з патологіями здоров’я, то в цьому випадку відповідь на питання «що робити?» може бути тільки одна – лікуватися. Негайно, провівши комплексне обстеження під контролем хороших фахівців.

Цікаво: як пеленати новонароджену дитину

Якщо доктора підтвердять, що дитина здорова, то починаємо шукати рішення проблеми всередині себе і своєї сім’ї. Для початку чесно відповімо на деякі питання:

 • Чи отримує моя дитина належний догляд? Чи правильно я її одягаю для прогулянки? Чи комфортно їй в домашньому одязі?
 • Я впевнений (а), що моя дитина харчується правильно?
 • Чи достатньо часу я приділяю своїй дитині (граю з нею, читаю їй книжки, цікавлюся її успіхами і проблемами)? Чи вистачає їй моєї уваги?
 • Чи можна назвати атмосферу в нашій родині психологічно комфортної для дитини?
 • Чи вчу я свого малюка справлятися з особистими психологічними проблемами?

Не важливо, відповісте ви на всі питання «так» чи «ні». Головне – ви задумаєтеся про свою батьківську поведінку, яка безпосередньо чи опосередковано може бути пов’язано зі станом вашої дитини, в тому числі з її проблемами частого сечовипускання. Чим раніше задумаєтеся, тим активніше почнете вживати заходи. Значить, тим швидше ваша дитина повернеться до звичного способу життя, в якому туалет вже не буде грати одну з головних ролей.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *