Яку вибрати зубну щітку для дитини

Коли з’явилися перші зубні щітки

Історія гігієни не менше давня, ніж історія людства. Не останнє місце в ній займає догляд за порожниною рота. Одним з найдавніших пристосувань для догляду за зубами є зубна щітка. Найперший зразок щітки для чищення зубів мав вигляд дерев’яної палички розщепленої з одного кінця і загостреною з іншого. Вік того поховання, де була знайдена перша зубочистка, налічує близько 1.8 млн років. Матеріал деревини містив особливі ефірні мастила з бактерицидною дією. Таким чином, зуби не тільки очищалися, але дезінфікувалися.

Цікаво: вибираємо пляшечки для годування

Перший прилад, чий дизайн був схожий на сучасну зубну щітку, з’явився в кінці XV століття в Китаї. До бамбуковій паличці спробували приєднати пучок щетини тварини. Винахід піддавався різним модифікаціям і, з часом дійшов до різних куточків світу. На Русі в XVI столітті з’явилися зубні мітли, якими користувалися члени вищих станів. Селяни очищали зуби золою, яка володіла відбілюючим ефектом.як вибрати зубну щітку для дитини

Для щетини щіток використовували кінський волос, шерсть вепра. Багаті представники знаті іноді замовляли щітки з ручками з дорогих матеріалів.
Перший патент на виготовлення зубних щіток в промислових масштабах було отримано американцем Уодсворфом в 1850 році.

На сьогоднішній день, виробники засобів дентальної гігієни можуть запропонувати величезну кількість їх варіацій. Іноді вибір зробити нелегко і багато людей задаються питаннями про те, як вибрати зубну щітку і пасту правильно, як вибрати електричну зубну щітку. У нашій статті постараємося дати відповідь на ці питання і розібратися в різновидах зубних щіток.

Для кожної людини існує певний набір критеріїв при виборі того чи іншого засобу гігієни. Щоб їх правильно сформулювати і зрозуміти що потрібно, розберемося в класифікації.

Класифікація зубних щіток

Для того, щоб зрозуміти яку зубну щітку вибрати необхідно визначиться з такими параметрами, як вік, наявність будь-яких захворювань порожнини рота або зубів, присутність ортопедичних або ортодонтичних конструкцій, фінансами, які Ви готові витратити на таку покупку.

За віком цільової групи

Для маленьких дітей у віці від 6 міс. до 6 – 7 років

Зубні щітки для дітей від 6 міс можуть являти собою силіконовий ковпачок з щетиною. Дорослий одягає таку щітку на палець і акуратно очищає зуби малюка від їжі. Відмінність щіток для більш старших дітей, які можуть тримати щітку в руках полягає в тому, що вони мають м’яку щетину, укорочену рукоятку адаптовану до анатомії дитячої долоні. Також вони можуть бути забезпечені прикрасами, звуковими індикаторами кінця і початку чищення зубів, які перетворюють гігієнічну процедуру в гру.як вибрати зубну щітку для дитини-1

Для школярів

У підлітків вже є і постійні і молочні зуби, тому зубні щітки вже мають довшу щетину, рукоятка щітки має великі розміри.

Для дорослих

Щітки мають стандартні розміри, щетина має різні ступені жорсткості.

За матеріалом щетини

Синтетична щетина

Для матеріалу зазвичай використовуються нейлон, сетрон і поліуретан.

Натуральна щетина

Використовується рідко, внаслідок негігієнічно матеріалу. Щетина являє собою порожню трубочку всередину якої можуть потрапляти мікроорганізми, затримуючись в ній.
За кількістю рядів пучків

Монопучкова

Робоча частина представлена у вигляді одного пучка щетини. Найчастіше використовується як допоміжна щітка при наявності ортодонтичних або ортопедичних конструкцій.

Трьохрядні

Щетина розташована в 3 ряди.

Чотирирядні

Пучки розташовані в 4 ряди. Найпоширеніший вид розташування щетини, рекомендується стоматологами як оптимальний.

Дворядні типу «сулькус»

Два ряди щетинок утворюють між собою борозну. Призначена, як додатковий засіб гігієни, частіше у разі носіння брекет-систем.як вибрати зубну щітку для дитини-2

За ступенем жорсткості

М’які

М’яка щетина використовується для дитячих щіток. Такі щітки часто призначаються лікарем стоматологом в період загоєння операційних ран після хірургічного втручання на альвеолярному відростку, для зубів з порушенням цілісності емалі при патологічної стертості, клиновидних дефектах. Деякі фірми виробники зубних щіток поділяють м’яку щетину на типи ультрасофт, суперсофт і софт. Ці види щетини можуть відрізнятися від стандартних м’яких щіток інших виробників. У кожного виду таких щіток своє призначення, тому перед тим як вибрати м’яку зубну щітку бажано звернутися за рекомендаціями до лікаря стоматолога.

Цікаво: як вибрати горщик для дитини

Середньої жорсткості

Стандартні зубні щітки. Мають оптимальними очисними властивостями. Підходять особам з постійними зубами без патологій для щоденного застосування.

Жорсткі

Жорстка щетина найчастіше використовується в щітках для чищення зубних протезів і ортодонтичних пластинок.

За призначенням

Гігієнічні

Цей тип щіток рекомендований для щоденної гігієни, якщо відсутня яка-небудь патологія твердих тканин або ясен.

Профілактичні

До цього типу відносять щітки призначаються пацієнтам при пародонтиті, після стоматологічних операцій. Вони зазвичай мають м’яку щетину.

Спеціальні

До цього класу відносять щітки з особливою прихильністю щетинок і пучків. Використовуються як допоміжні для застосування при носінні брекет-систем та інших ортодонтичних конструкцій.
За типом активації

Електричні

Щітка приводиться в рух за допомогою електрики.

Ультразвукові

Цим видам щіток в статті приділимо окрему увагу, так як вони мають багато різновидів, а такого питання: як вибрати електричну зубну щітку, форум в мережі інтернет присвячений не один.

Мануальні

Звичайні зубні щітки, рухи здійснюються за допомогою рук.як вибрати зубну щітку для дитини-3

Вибір дитячої зубної щітки

З появою першого дитячого зуба для батьків, які піклуються про здоров’я свого малюка, може виникнути питання як вибрати зубну щітку для дитини. Головним критерієм у виборі дитячої зубної щітки є безпека, зручність, вік і привабливий зовнішній вигляд.

Сучасні виробники випускають різні лінії зубних щіток для самих різних вікових груп. Від віку залежить форма і довжина рукоятки і робочої частини. Рукоятка повинна легко поміщатися в дитячій долоньці, голівка щітки не повинна мати гострих кутів, а розмір повинен бути не більше ніж 2-3 зубика дитини. Бажано вибирати м’яку щетину, оскільки емаль дитячих зубів слабкіше, а слизова оболонка ніжніше. Дитячі щітки мають щетину або середньої жорсткості або м’яку. Яка щетина підійде, залежить від стану емалі дитячих зубів, тому перед тим, як вибрати зубну щітку дитині, бажано відвідати стоматолога.

Щетина повинна бути штучною, так як вона легше дезінфікується і всередині її щетинок не скупчуються мікроорганізми. Наявність декоративних елементів на зубній щітці здатне залучити дитину до чищення зубів і перетворити її в гру. Бажано простежити, щоб різні прикраси не вплинули на зручність при чищенні зубів.

Цікаво: чи повинна дитина їсти вночі

Нові технології в дентальної гігієни не обходять стороною і дітей. Стоматологам все частіше доводиться стикатися з питаннями батьків про те, як вибрати електричну зубну щітку для дитини. До такого виду щіток, багато фахівців добре ставляться, оскільки діти часто лінуються чистити зуби. Електрична зубна щітка може поліпшити якість чищення, а для дітей вона привабливіша ніж звичайна.

Як вибрати зубну щітку для дорослого

Перш ніж визначитися з тим, яку зубну щітку вибрати, бажано оцінити стан своїх зубів і ясен, врахувати рекомендації стоматолога.
Якщо відсутні патології твердих тканин зуба, вибір можна зупинити на стандартній гігієнічної щітці. Головним параметром буде жорсткість щетини, зручність, кількість рядів. Оптимальна жорсткість – м’яка. Рукоятка зубної щітки повинна зручно поміщатися в руці, не ускладнювати руху, не бути занадто важкою. Рекомендовано використовувати щітки з чотирма рядами щетини. Розмір робочої частини повинен відповідати довжині 2 – 3 зубів. Ефективність очищення в залежності від рівнів і напрямки щетинок, наявності силіконових вставок маловивчена і не доведена.

Часто при покупці зубних щіток виникають питання «що краще звичайна щітка або з електричним способом активації», а також «як вибрати електро щітку». Доведено, що електрична зубна щітка видаляє в 2 рази більше зубного нальоту, за одиницю часу, що має значення для людей, що палять, і, що вживають міцний чай і каву. Єдиним недоліком цього типу щіток є їх ціна.як вибрати зубну щітку для дитини-4

На сьогоднішній день існує безліч видів електрощіток і величезна кількість фірм виробників. Далі розповімо про те, як не заплутатися в різноманітті цих засобів гігієни і про те, як правильно вибрати електричну зубну щітку. У продажу присутні три різновиди електрощіток: класичні електричні, звукові і ультразвукові.

Робоча частина звичайної електричної щітки представлена головкою круглої форми. Головка може здійснювати обертальні і пульсуючі рухи. Сучасні моделі зазвичай можуть здійснювати всі види рухів. Ці щітки можуть працювати від батарейок або заряджатися від акумулятора. У комплекті можуть йти кілька насадок, які використовуються як для чищення зубів, так і для масажу ясен, полірування зубів. Якщо Ви бажаєте не відставати від сучасних тенденцій, то перед тим як вибрати електронну зубну щітку необхідно переконатися в тому, що вона робить всі види рухів і має необхідну для Вас комплектацію насадок, бажано, щоб щітка подавала сигнал при надмірному натисканні на зуби. Менш сучасні типи зубних щіток не мають змінні головки і роблять тільки обертові рухи.

Звукова щітка здатна генерувати звукові коливання. Наліт видаляється не тільки за допомогою механічних вимітаючих рухів, але і завдяки властивості звукової хвилі порушувати зв’язок між поверхнею зуба і мікробної бляшкою.

Ультразвукова зубна щітка – одне з найсучасніших винаходів в дентальній гігієні, вартість таких щіток досить висока. Цей тип щіток містить пристрій, що перетворює електричні коливання в ультразвукові, які більш ефективно руйнують прикріплення зубного нальоту і мають бактерицидний ефект. Перед тим як вибрати ультразвукову щітку слід звернути увагу на наявність в порожнині рота коронок або вінірів. Ультразвук може послабити їх фіксацію.

Допоміжні зубні щітки для пацієнтів, які знаходяться на ортодонтичному лікуванні бажано вибирати спільно з лікарем – ортодонтом.
Сучасний ринок засобів гігієни пропонує величезну кількість різних щіток, з кожним днем винаходять щось нове. Серед такого величезного вибору легко заплутатися і стати жертвою маркетингових прийомів. Найбільш передові технології не скасовують періодичних візитів до лікаря – стоматолога.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *