Коли дитина починає переставати їсти вночі

Регулярне годування – невід’ємна процедура догляду за маленькою дитиною, настільки ж природна, як купання, прогулянки, масаж і гімнастика. У перші місяці після пологів важливо, щоб добові прийоми їжі були розподілені приблизно з однаковими інтервалами, тому частина з них припадає на нічний час.коли дитина перестає їсти вночі

Однак з часом такий графік втрачає актуальність, оскільки малюка треба поступово привчати до нормального дотримання режиму дня й ночі. Отже коли ж все-таки дитина перестає їсти вночі?

Користь чи шкода?

Процедура вигодовування полягає не тільки в насиченні усіма необхідними для життя і зростання речовинами, але і в украй важливому для здорового розвитку психологічному взаємодії з матір’ю. Під час годування відбуваються нижченаведені процеси.

Перший досвід в тісному фізичному контакті з чужим тілом

І хоча новонароджений ще не здатний відрізнити свою особистість від образу матері, цей досвід зіграє позитивну роль при подальшому становленні його особистості.

Цікаво: як вибрати надувний басейн

Зміцнення нервової системи

Дитя просить груди не тільки коли воно голодне, але і якщо відчуває страх, холод, самотність і т.д. Коли мама бере його на руки і притискає до грудей, малюк заспокоюється, зігрівається і відчуває себе в спокої та безпеці.

Позбавлення від больових відчуттів

Через вікові особливості нервової системи новонароджений ще не здатний диференціювати різні джерела дискомфорту, тому почуття голоду сприймається ним як біль. Поступове насичення і позбавлення від больових відчуттів він пов’язує з матір’ю, що також має велике значення для становлення психіки.коли дитина перестає їсти вночі-1

Незважаючи на те, що ці факти більше відносяться до годівлі грудьми, штучне вигодовування також має такі властивості, адже під час годування за допомогою пляшечки теж присутній фізичний контакт.

Тенденція декількох останніх десятиліть зводиться до того, щоб здійснювати годування не за графіком, як раніше, а відповідно до потреб дитячого організму. Існує цілком обгрунтована думка, що здоровий, доглянутий, оточений любов’ю і турботою малюк не буде просити груди просто так – він робить це тільки тоді, коли дійсно зголоднів.

У світлі цієї інформації нічне годування немовляти також має значення, оскільки вироблення грудного молока здійснюється за принципом «запит-пропозиція», тобто його кількість прямо залежить від кількості годувань. Тому скасовувати нічні годування раніше, ніж дитині виповниться 6 місяців, не варто – це негативно позначиться на всьому процесі природного вигодовування.

При грудному вигодовуванні

Цілком природно, що нічні годування при грудному вигодовуванні для жінки стомлюючі, особливо якщо прокидатися доводиться часто. Дуже важко це дається мамам активних дітей, які мало сплять вдень і вимагають багато уваги – вони мріють скоріше кинути годувати ночами і повернути собі спокійний нічний сон. Однак при правильній організації процесу сили і нерви можна зберегти, а незручність звести до мінімуму.

Цікаво: чим зайняти 2 річну дитину

Нічне вигодовування не буде сприйматися жінкою як важкий тягар, якщо вона:

 • поставить дитяче ліжечко поряд зі своїм спальним місцем;
 • буде годувати лежачи;
 • придбає зручний, вільний одяг без ґудзиків і інших застібок, який дозволить швидко вивільнити груди;
 • зрозуміє, що перекладати малюка назад в ліжечко після годування не обов’язково;
 • дозволить собі заснути під час годування, не боячись, що придавить дитину та покалічить її;
 • вранці продовжить спати до тих пір, поки не прокинеться дитина;
 • дозволить собі відкласти всі побутові клопоти і спати в денний час.

Не варто будити новонародженого вночі спеціально для того, щоб нагодувати, незважаючи на те, що протягом тривалого часу перед цим він прокидався сам і вимагав їжу кілька разів за ніч.коли дитина перестає їсти вночі-3 Це твердження однаковою мірою стосується і немовлят та дітей на штучному. Всі необхідні калорії організм дитини добере під час ранкових денних прийомів їжі.

При штучному вигодовуванні

Штучне вигодовування відрізняється від грудного багатьма показниками, в тому числі і добовим обсягом споживаної дитиною суміші. Кількість суміші визначається відповідно до рекомендованих виробником нормах, віком, вагою та статтю дитини, швидкістю набору маси тіла. У зв’язку з цим і кількість нічних годувань має бути строго регламентовано.

Більш докладно про те, скільки молока / суміші повинен з’їдати новонароджений за одне годування та за добу, а також формули й таблиці для розрахунку, читайте в нашій статті.

Зазвичай знаходяться на грудному вигодовуванні діти прокидаються вночі рідше, так як штучна суміш важче засвоюється організмом, ніж грудне молоко, і процес травлення вимагає більше енерговитрат.

Більшість педіатрів рекомендують вже з перших місяців життя основний добовий обсяг суміші давати вдень, залишаючи на нічний час одне годування. Якщо малюк прокидається частіше, йому можна дати водичку, пустушку, трохи потримати на руках, перевірити, чи не час змінити забруднений підгузник.

До якого віку немовля буде просити ночами пляшечку, залежить від багатьох факторів, в тому числі своєчасного терміну пологів, стану нервової системи, темпераменту та інших. Якщо дитина нормально набирає вагу і добре доглянута, але все одно при цьому просить їсти частіше, ніж два рази за ніч, це повинно стати приводом для консультації у дитячого невролога.коли дитина перестає їсти вночі-5

Щоб полегшити собі завдання, суміш для нічного годування краще приготувати заздалегідь, перед сном, і залишити в підігрівачі для пляшечок неподалік від спального місця. В іншому організація годування на штучному вигодовуванні вночі нічим не відрізняється від годувань немовлят.

Періодичність

Скільки разів за ніч потрібно годувати? Це питання хвилює всіх мам, особливо тих, хто годує штучною сумішшю. Чим молодша дитина, тим менше їжі вона здатна спожити за один раз – обсяг шлунка ще занадто малий, крім того він швидко втомлюється фізично і тому засинає під час прийому їжі.

Відповідно інтервали між годуваннями теж невеликі – у немовлят вони можуть тривати всього 1,5-2 години, у штучному вигодовуванні – 2,5-3 години (вночі 4-4,5 години).

Кількість нічних годувань по місяцях

Вік, міс При грудному, рази  При штучному, рази 
1-3  3-4  1-2
 3-6  2-3  1-2
 6-9  1-2  1
 9-12  Не більше 1 Необхідно спробувати відмовитися від нічних годувань

Поступовий починати водити прикорм, так як одна з причин нічних вимог їжі полягає в тому, що днем організм не поповнює дефіцит поживних речовин.

 • Якщо до цього в дитячому раціоні була відсутня питна вода, слід обов’язково ввести її в меню в кількості не менше 250-300 мл. Дитина ще не здатна відрізнити голод від спраги і звикла отримувати і їжу і питво разом з грудним молоком або молочною сумішшю, тому прокидатися вночі вона може ще й тому, що хоче пити.
 • Зменшіть сон у денний час – після півроку днем досить спати два рази.
 • Забезпечити активне проведення часу – в режимі дня неодмінно повинні бути присутніми прогулянки на свіжому повітрі, причому якщо раніше мама намагалася синхронізувати їх зі сном, то тепер хоча б одна прогулянка повинна випадати на період неспання. Таким чином мозок дитини буде отримувати великий обсяг інформації і вимагати повноцінного нічного відпочинку.
 • Не включати під час нічних годувань світло, крім випадків крайньої необхідності – використання ілюмінації може призвести до зміщення режиму дня і ночі.
 • Добре погодувати малюка перед сном – останній прийом їжі повинен бути не раніше, ніж за 2 години до сну.
 • За 1,5-2 години до укладання влаштовувати водні процедури – це розслабить м’язи тіла, заспокоїть нервову систему. У воду можна додавати відвари заспокійливих трав (наприклад, ромашка).

Період, коли дитина перестає прокидатися на нічне годування самостійно, варіюється від 6 місяців до 2 років у випадку з грудним вигодовуванням. Природня, не примусова відмова від нічних прийомів їжі – оптимальний варіант для матері і дитини, оскільки вона не вимагає прикладання зусиль з обох сторін.коли дитина перестає їсти вночі-6 Але чекати надто довго в надії, що малюк почне сам спокійно спати всю ніч без пробуджень, не варто, оскільки після року нічні годування стають занадто виснажливими.

Коли дитина перестає їсти вночі?

Це питання актуальне для мам:

 •  чиї діти вже досягли віку 6 місяців або більше;
 •  у яких є старші діти, також потребують уваги і турботи;
 •  планують в найближчому часі відлучення від грудей.

Не варто припиняти годувати дитину вночі жінкам, які зіткнулися з необхідністю виходу на роботу до того, як дитині виповнилося півроку. Гормон пролактин, завдяки якому виробляється грудне молоко, вночі виділяється в більшій кількості, ніж вдень, тому нічні годування допоможуть працюючим мамам підтримувати лактацію ще протягом тривалого часу, не дивлячись на денну розлуку з малюком.

У 6-9 місяців

Якщо відлучення від пізніх перекусів відбувається у віці 6-9 місяців, треба подбати про те, щоб дитя не відчувало вночі запах грудей. Для цього її необхідно укладати спати в її ліжечко, попросити батька, щоб в період відлучення він взяв на себе нічні заколисування. На період відлучення мамі краще спати в окремій кімнаті. Також в цьому віці вже можна запропонувати замість грудного молока інші напої.

Рішення про те, чим годувати дитину вночі замість грудного молока, приймається спільно з педіатром. Якщо у немовляти немає проблем з травленням (не мучать кольки, добре переноситься прикорм), в якості пиття можна дати воду, фруктовий або овочевий сік, компот зі свіжих або заморожених ягід і фруктів, спеціальний дитячий чай. Так відбудеться поступове відвикання від нічних годувань, сон стане міцнішим і тривалим.

В 9-12 місяців

Якщо дитині вже виповнилося 9-12 місяців, можна долучити і педагогічні методи. У такому віці діти вже здатні відрізнити сувору інтонацію від ласкавої, і частково розуміють просту звернену мову. Їм можна пояснювати, що вночі всі сплять (мама, тато, братик, улюблена іграшка), тому спати треба і маминих грудей і пляшки.коли дитина перестає їсти вночі-7

Психологи рекомендують виконувати спільний ритуал укладання пляшечки або грудей спати – побажати їм на добраніч, вимкнути світло, накрити ковдрою. Допомагають також сюжетні денні гри, в яких одна іграшка лягає спати, а інший не дають вести себе шумно і будити першу.
Щоб припинити нічні годування, психологи не рекомендують застосовувати примусові методи, ігнорувати ночами плач дитини, лякати його, відвозити на ніч до бабусі. Цими заходами можна домогтися лише нервового розладу.

Якщо малюк налаштований категорично і не хоче відмовлятися від пізніх перекусів, відлучення варто відкласти і відновити спроби через деякий час.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *