Розвиток дрібної моторики у дітей дошкільного віку

Послідовний і продуманий розвиток дрібної моторики у дітей – найважливіше завдання всієї педагогіки дошкільного періоду. Приділяти увагу цьому питанню неодмінно повинні не тільки вихователі, методисти, психологи, а й батьки.

Більшість мам і тат чули про важливість цього процесу, але не всі добре уявляють собі, що саме потрібно робити для його вдосконалення, коли і які ігри, вправи пропонувати дитині.розвиток дрібної моторики Починати перші тренування потрібно прямо з народження, адже успіхи в області дрібної моторики впливають на розвиток всіх пізнавальних процесів, майбутню здатність до навчання, успішність соціалізації.

Чому розвиток дрібної моторики у дітей так важливо

Дрібна моторика – це здатність людини виконувати плацу рук точні скоординовані рухи, які можуть бути простими або складними. Справа в тому, що стимулювання нервових закінчень пальців позначається не тільки на вдосконаленні спритності та вмінні виконувати різні корисні дії (малювання, письмо), але і сприяє загальному розвитку дітей дошкільного віку.

Ігри, спрямовані на це, служать як для формування особливих практичних навичок (наприклад, вміння шнурувати черевики), так і розвитку інтелекту цілком. Особливо благотворно вони впливають на мову.

Цьому є просте пояснення: центри моторної і мовної активності розташовані в головному мозку поруч, тож стимулювання у дітей одного сприяє активації іншого. Корисним буде вивчити кілька пальчикових гімнастик і регулярно виконувати їх разом з дитиною.

Коли пора починати

Батькам потрібно знати, що спеціальні заходи щодо розвитку дрібної моторики варто проводити вже з народження:

  • Успіх перших місяців життя – вміння малюка з’єднати долоні, перебирати пальчиками, грати з ручками.
  • Потім він вчиться захоплювати і утримувати невеликі легенькі предмети.
  • Поступово ваш карапуз зможе самостійно тримати будь-який предмет відповідного розміру і маніпулювати ним.

Перші спроби можуть бути незграбними, але поступово досвід з’явиться, і розвиток дрібної моторики у дітей перейде на новий етап.розвиток дрібної моторики-1

У цьому віці важливо пропонувати малюкові можливість випробувати найрізноманітніші тактильні відчуття, використовуючи різні фактури: гладкі, шорсткі, горбисті, м’які. Предмети, до яких торкається дитина, повинні бути зроблені з різних матеріалів, це допомагає їй отримувати максимум різних відчуттів і вчитися розрізняти їх, удосконалюючи свою дрібну моторику.

Дозволяйте дитині торкатися до теплої і холодної поверхні, вологою і сухою, гладкою і нерівною. Для цього можна створити спеціальні тактильні картки.

Перший день народження – перші результати

Якщо ваш син або дочка вже відсвяткувала свій перший день народження, то уже може впевнено тримати будь-який невеликий предмет, виробляти з ним різні дії. Так дитина вивчає властивості оточуючих її речей, вчиться використовувати їх за призначенням.

Карапуз 1,5-2 років ще може переплутати гребінець і зубну щітку, але ложкою або телефоном вже намагається користуватися абсолютно вірно. Настає етап активного розвитку практичного, дієвого мислення. Малюк впізнає світ, активно маніпулюючи з усім, що потрапляє під руку.

У цей час дуже важливо запропонувати йому такі іграшки для розвитку моторики рук, які дозволяють тренуватися в найпростішому аналізі і порівнянні:

  • Ідеальний засіб – сортер, ящичок з прорізами різної форми. Спочатку юний експериментатор буде намагатися помістити той чи інший вкладиш в будь-яке «віконце», застосовуючи силу і наполегливість, але поступово навчиться розрізняти і враховувати форму втулок, співвідносити її з отворами в стінках іграшки.
  • У цьому віці дуже корисні будь-які дидактичні ігри, що пропонують дитині нанизування предметів на тверду або гнучку підставку, всілякі пірамідки і намиста.
  • Шнуровки – один з кращих тренажерів для тренування спритності пальців у дітей дошкільного віку. Ці прості пристосування бувають самих різних форм, розмірів, рівнів складності, тому для будь-якого малюка легко можна підібрати підходящий варіант, який викличе інтерес до корисної іграшки, бажання тренуватися знову і знову.розвиток дрібної моторики-2
  • Всілякі вкладиші теж дуже хороші для розвитку дрібної моторики у дітей цього віку. Найпростіші варіанти їх можна запропонувати навіть однорічним малюкам, поступово кількість деталей потрібно збільшувати, вибираючи більш складні завдання. Якщо малюкам під силу справлятися з перебуванням «будиночка» для найпростіших фігур (кола, квадрата), то до двох років він вже цілком здатний складати прості композиції, візерунки. Трьохлітці можна запропонувати зібрати з декількох окремих частин знайомий предмет.

Домашня академія

Для розвитку дрібної моторики неодмінно потрібно використовувати не тільки іграшки, але і будь-який відповідний матеріал, який знайдеться у будинку. Наприклад, зробити сухий басейн можна з кілограма квасолі, гороху, сочевиці, висипаних в глибоку пластикову миску. Малюк буде захоплено перебирати зерна, пересипати їх, шукати серед них невеликі іграшки. Це не просто спосіб відвернути його незвичайною грою, це один з найефективніших прийомів тренування дрібної моторики.

Нанизувати на мотузочку макарони – ще один варіант “домашнього тренажера спритності”. Ігри з водою теж не можна забувати, вони особливо корисні. Звичайно, ні в якому разі не можна залишати дітей раннього віку один на один з розвиваючими матеріалами для тренування дрібної моторики.

Вони, як правило, складаються з невеликих елементів, дрібних деталей, тому дорослі повинні бути завжди поруч, спостерігаючи за безпекою улюбленого сина чи доньки.

Важлива підготовка до школи

Після перших 3 років життя дитини варіанти тренування дрібної моторики переходить на новий рівень. У цьому віці можна і потрібно складати пазли, мозаїки, конструктори з дрібних деталей. Дуже багато часу дошкільник повинен проводити за заняттями творчістю, це дозволяє здійснювати величезні кроки в розвитку все більш і більш точних, складних рухів.розвиток дрібної моторики-3

Перші спроби вирізати, малювати, клеїти потрібно підтримувати і заохочувати – саме вони допоможуть підготувати руки майбутнього учня до освоєння письма. Заняття ліпленням, моделюванням з паперу, вишиванням теж дуже корисні й необхідні для дошкільнят, хлопчиків і дівчаток.

Якщо використовувати різні техніки для тренування дрібної моторики у вашого малюка, то він зможе досягти прекрасних показників і стати успішним в шкільному навчанні. Ці навички дуже знадобляться йому в майбутньому, тому дуже важливо приділяти їм час регулярно, поступово збільшуючи складність завдань. Допоможіть дитині полюбити ігри та заняття, корисні для спритності пальчиків, і він виросте більш кмітливим, уважним, посидючим.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *