Успішна дитина – спокійна дитина

Емоційне збудження змушує людину говорити і робити те, що він не дозволив би собі в звичайному стані. Діти не є винятком.

Емоційна саморегуляція – важливий компонент емоційного інтелекту, який представляє собою здатність керувати процесом вираження почуттів. Цей навик напрацьовується практикою. До 4 років більшість дітей вже вміють захищати себе від зовнішніх несприятливих стимулів: закривають очі, коли їм страшно, і затикають вуха, коли чують неприємні звуки. Лише до 10 років вони навчаються вдаватися до більш складним стратегіям саморегуляції.Успішна дитина

Ці стратегії можна розділити на дві категорії: націлені на вирішення проблеми і допомагають витримати емоцію. Стратегії з першої категорії застосовуються, коли дитина розуміє, що може вплинути на хід подій, і тоді включається розпізнавання проблеми і складається план щодо її вирішення. У разі, якщо ситуація розцінюється як безвихідна, включається контроль емоційного стану, націлений на зниження рівня стресу.

Емоційний інтилект

Ці стратегії є складовими емоційного інтелекту, який за визначенням включає в себе розуміння емоцій і здатність їх висловлювати або керувати ними.

Цікаво: цікаві дитячі книжки

У всьому світі велика увага приділяється академічним досягненням дітей, при цьому ігнорується важливість емоційного виховання. Це серйозне упущення, враховуючи результати ряду досліджень, згідно з якими емоційний інтелект є в два рази більше достовірним предиктором успіху в майбутньому, ніж IQ.Успішна дитина-2

Самоконтроль як складова емоційного інтелекту відіграє особливу роль в прогнозуванні успішності у дітей. Дитина, здатна пригнічувати імпульси (часто обумовлені емоціями) і уникати відволікаючих чинників, здатний досягати цілей. Було проведено дослідження здатності до самоконтролю у школярів, за яким послідувало повторне дослідження цих учасників після досягнення 30 років. Результати підтвердили значимість самоконтролю в майбутньому успіху в порівнянні з показниками IQ, соціоекономічні статусом і сімейною обстановкою. Люди, які в дитинстві продемонстрували високі показники самоконтролю, також володіли більш міцним здоров’ям, заробляли більше грошей і не мали проблем з законом або алкоголем.

Емоції служать цілі

Інші важливі складові емоційного інтелекту – усвідомленість і здатність розпізнавати свої емоції, і за значимістю вони стоять на першому місці. Перш за все, необхідно усвідомити і зрозуміти свої емоції, а потім вже можна їх контролювати і виражати. Почуття не повинні сприйматися як незручні або недоречні, адже почуття – це частина людської природи, і у них є своя роль.

Теорія диференціальних емоцій (К. Ізард, 1980 рік) передбачає, що кожна з наших основних емоцій еволюціонувала, щоб служити певним цілям і мотивувати нашу поведінку. Печаль – унікальна емоція, здатна уповільнити як розумові процеси людини, так і фізичні дії. Вона дозволяє знайти джерело емоційного розладу і його передумови. Гнів же, навпаки, прискорює людини, мобілізує його енергію, посилає кров до кінцівок. Раніше гнів готував нас до сутички, в наш час він акумулює енергію для боротьби вже іншого характеру. Гнів підказує людині, що його права були порушені і допомагає мобілізуватися, щоб запобігти подібні події надалі.

Необхідно використовувати емоції для пізнання своїх реакцій. Це стосується і сильної реакції дитини на уявну незначною ситуацію. Американська Академія педіатрів не рекомендує батькам «втихомирювати» негативні емоції дитини: різні заспокійливі техніки можуть призвести до того, що він не навчиться встановлювати межі і не зможе розвинути навички емоційної регуляції.Успішна дитина-3

Іншими словами, для розвитку самоконтролю та емоційного інтелекту дітям потрібен досвід проживання всіх емоцій.

Розвиток емоційного інтилекту дитини

Вчені досліджували роль батьків в емоційному вихованні дітей. Психолог Джон Готтман спостерігав за реакцією батьків на емоційні прояви дітей і в результаті виділив 4 типи реакцій:

Відмова: батьки не сприймають почуття дитини всерйоз і намагаються їх скоріше усунути, часто вдаючись до відволікання.
Засудження: батьки поспішають придушити негативні емоції дитини, наприклад, через покарання.
Невтручання: батьки беруть емоції дитини, але не роблять спроб вирішити проблему або обмежують спроби дитини.
Дія: батьки цінують негативні емоції, виявляють терпіння під час їх вираження і використовують цей емоційний досвід для зміцнення зв’язку з дитиною, допомагаючи йому розпізнати і визначити свої емоції і знайти шляхи вирішення проблеми.

Дослідження Готтмана показало, що діти, чиї батьки реагують по останньої схемою, мають міцніше фізичне здоров’я, показують кращі результати в навчанні і краще ладнають з однолітками. Успішна дитина-4Готтман називає таку поведінку батьків «стратегією тренера особистісного зростання» і називає 5 кроків, які воно включає:

Уважайте емоції своєї дитини. Батьки, які діють за цією схемою, знаходяться в контакті з собою, розуміють свої почуття і почуття своєї дитини. Дитині не доводиться розпалювати свої емоції, щоб бути поміченим.
Цінуйте емоції. Почуття дитини – це не неприємність, а можливість налагодити контакт і навчити його проходити через кризу.
Слухайте і визнайте емоції. Присвятіть дитині всю увагу, коли він висловлює емоції. Дитина повинна знати, що ви розумієте його стан.
Назвіть емоції. Коли повністю вислухаєте, допоможіть дитині розвинути розуміння його власних почуттів і їх найменувань.
Запропонуйте допомогу. Доречна будь-яка емоція, але не будь-яка дія може її супроводжувати. Дитина повинна навчитися справлятися з почуттями, розвиваючи навички вирішення проблем. Обмежте вираз емоцій відповідною поведінкою. Для цього необхідно допомогти дитині поставити цілі і розробити стратегію їх досягнення.Успішна дитина-5

Цей процес може пройти швидко, а може зайняти багато часу. Головне – терпіння. Якщо проблема серйозна, можливо, доведеться робити цю роботу поетапно.

Безумовно, це еталон батьківської поведінки в моменти, коли дитину переповнюють почуття, і його потрібно тримати в голові, але не варто ставити недосяжних цілей. Дослідження показало, що коли самі батьки, освоїли цю стратегію, то вони здатні дотримуватися сценарію тільки в 20-25% випадках, і частіше демонструють невтручання або відмова. Але це не привід звинувачувати себе: жоден з батьків не може бути ідеальним весь час!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *