Що робити, коли дитина дуже нервова

Що робити, якщо дитина нервова та неслухняна? Сьогодні цим питанням задається все більше молодих батьків. Сподіваючись на допомогу лікарів, знайомих, різноманітних інтернет-ресурсів, вони прагнуть знайти рішення проблеми, не приділяючи належної уваги мотивам її появи.
Давайте спробуємо виправити це упущення і з’ясувати, які причини підвищеної збудливості, чи можна допомогти в цій ситуації, і як це зробити.

Ознаки біди

А що взагалі являє собою нервова дитина? Для успіху подальшого розвитку теми необхідно зрозуміти, що до таких дітей відносяться не тільки неслухняні і постійно вередуючи малюки, а й цілком милі по відношенню до оточуючих карапузів.Чому дитина дуже нервова

Тому «червоною лампочкою» для батьків, які бояться пропустити момент, коли ще можна допомогти, повинні стати наступні ознаки:

 • Інтерес дитини стає поверхневим, а увага розсіяною. Вона починає займатися якоюсь справою і переключається на зовсім інше буквально через мить.
 • Вона починає багато і швидко говорити, перебиває співрозмовника, навіть не дослухавши його. Мова малюка набуває підвищене емоційне забарвлення, стає зім’ятою і невиразною.
 • Якщо дитина нервова та агресивна, позначається це і на її здоров’ї. Психологічна нестабільність може призвести до появи нервового тику, енурезу, втрати апетиту, безсоння і інших малоприємних наслідків.
 • Втома супроводжується сплесками агресії і дратівливості. Наприклад, після садка / прогулянки або при підготовці до сну, дитина без видимих причин починає голосно плакати і вередувати.

Якщо причини того, що карапуз став нервовим, не пов’язані з його здоров’ям, то, як правило, процес можна повністю звернути. Головне вчасно помітити проблему і бути готовими змінювати спосіб життя не тільки дитини, але і самих себе.

Цікаво: коли болить голова у дитини

Першопричини і джерела дратівливості

Якщо дитина нервовий і неслухняний буквально з перших хвилин життя, то тут можна з упевненістю говорити про генетичну схильність. Однак якщо перетворення «паінькі» в «егозу» відбувається поступово, значить, викликаний цей процес зовсім іншими підставами, наприклад:

Бажанням дитини привернути до себе увагу

Тут важливо не тільки кількість годин / хвилин, що ви проводите з нею, але і їх якість. Якщо в ті моменти, коли вона шукає в вас друга, партнера для ігор (особливо в перші роки життя), «жилетку» для сліз (після невдач або сильних стресів) тощо, Ви займаєте позицію стороннього спостерігача, який виявляє ласку лише коли ваша з дитиною потреба в ній збігається, то ні про яке емоційне благополуччя малюка говорити не доводиться.

Формуванням у малюка власного «Я»

Як правило, вікові зміни дитячої психіки відбуваються в 4 етапи:

 • З 0 до 2 років, коли карапуз отримує свої перші і головні навички (вчиться сидіти, ходити, перевертатися).
 • З 2 до 4 років, коли більшість дій він вчиться робити самостійно (одягатися, їсти, ходити в туалет тощо).
 • З 4 до 8-10 років, коли він починає усвідомлювати себе, як особистість, у якій крім обов’язків є ще й права.
 • З 9-11 років, коли він вступає в пубертатний період і стикається з кризою перехідного віку.

І якщо на першому етапі дитина занадто нервова та дратівлива, як правило, тільки через нестачу уваги, то в подальшому сюди також можна приплести надмірну опіку. Придушення спроб проявити самостійність вічними «сюсюкання» або жорстким контролем викликає у дитини лише роздратування і агресію.

Цікаво: як правильно вибрати гітару для дитини

Відсутністю єдиної моделі виховання в сім’ї

Уявіть ситуацію: тато дозволяє брати солодощі до обіду, а мама за цей потім вичитує, малюка лають за лайливі слова, проте самі дорослі вставляють їх мало не через слово в своїй промові, батьки накладають заборону на будь-яку дію, проте не можуть донести малюкові з чим саме пов’язана заборона, і які наслідки її порушення.Чому дитина дуже нервова-1

У подібному інформаційному вакуумі діти часто стають безпорадними і дратівливими. При виборі моделі поведінки вони керуються не власними бажаннями, а тим, чого хочуть від них отримати інші. Постійне придушення особистісних мотивів не призводить ні до чого хорошого, і незабаром перед нами постає вкрай нервовий і запальний малюк.

Низький рівнень соціалізації

Коли дитина в сім’ї одна, на неї нерідко буквально обрушується вся увага інших членів сім’ї. З нею грають, її розважають, балують. І коли такий малюк різко потрапляє в діаметрально протилежне середовище (йде в дитячий сад) і усвідомлює, що тепер вона не «пуп землі», а лише одна з багатьох «милих і красивих діток», її психічний стан може похитнутися. Аналогічну паралель можна провести з появою братика або сестрички.

Цікаво: неприємний запах з рота у дітей

Сімейні конфлікти

Не секрет, що дитина вбирає емоції оточуючих, як губка. Ті діти, що ростуть в атмосфері любові, взаємної поваги та турботи, як правило, виростають у щасливих і самодостатніх людей. Ті ж малюки, що постійно змушені спостерігати сварки батьків, живуть в обстановці безперервних скандалів або стають об’єктом розділу при далеко не завжди простому і мирному розлученні, змушені переживати не тільки за себе, але і за батьків.

Подібний стрес досить сильно позначається на незміцнілій психіці, і з часом дитина починає повторювати поведінкову модель дорослих, а потім і зовсім проявляє агресію і непокору по відношенню до них.

Медицина і народні засоби або як вилікувати, чи не покалічити

Якщо ваша дитина дуже нервова і збудлива, можете не сумніватися, з віком ця проблема сама не пройде, а лише посилиться. Ось тільки якщо в три роки для її вирішення вам досить буде лише стати більш чуйним по відношенню до емоційних потреб свого малюка, то в 5 чи 7 років може знадобитися повне перезавантаження відносин і втручання фахівців.

Якщо самостійно впоратися з малолітнім «бунтарем» вам не вдається, відмінною підмогою стануть поради невролога (зрозуміло, досвідченого і кваліфікованого). На відміну від більшості батьків фахівець вміє працювати з дітьми в формі гри і швидше з’ясовує, що могло вплинути на таку зміну стану.

Він же може запропонувати і нестандартні шляхи вирішення проблеми. Дійсно, навіщо купувати дорогі і малоефективні вітаміни для нервових дітей (якщо тільки порушення психіки – не захворювання), коли є й інші важелі впливу, такі як:

 • арт-терапія;
 • тілесне орієнтування;
 • лікування казками;
 • і ряд інших процедур, в яких батьки будуть брати безпосередню участь.

Що до народної медицини, то і тут брати на озброєння якісь методи можна лише з дозволу лікаря.

В іншому випадку ви ризикуєте погіршити проблему. Адже зовсім не факт, що вашому малюкові так само, як і вам, допомагає заспокоїтися відвар ромашки, а від розслаблюючій ванни на основі трав’яних зборів він не покриється висипом або, що гірше, отримає анафілактичний шок.

Профілактика

Але навіщо шукати відповіді на запитання «що робити, якщо дитина стала нервовою та дратівливою?», куди простіше не доводити її до подібного стану, адже зусиль для цього потрібно небагато, просто прикладати їх доведеться постійно.

Як саме необхідно поводитися з початківцем «бунтарем» напрошується з причин його деструктивної поведінки.

Стати друзями

Якщо дитині потрібна увага і турбота, дайте їх. Станьте для неї не тільки батьками, а й вірними товаришами з яким і негаразди можна розділити, і останньою цукеркою поділитися не шкода.Чому дитина дуже нервова-2

Відпустіть контроль

Якщо нервозність викликана формуванням власного «я», звільніть контроль. Дозвольте дитині робити якісь справи самостійно. Якщо вона так жадає цього, значить, вже доросла. І нехай перші спроби буду невдалими (хто з нас не помилявся), ваше завдання тут полягає лише в тому, щоб надати моральну підтримку, м’яко вказати на помилки і направити в потрібному напрямку, однак не більше того.

Цікаво: як правильно вибрати велосипед для дитини

Знайдіть компроміс

Якщо капризи малюка – наслідок ваших сімейних протиріч щодо виховання та поведінки, то знайдіть, нарешті, компроміс з цих питань. У тому, що дитина буде метатися, не знаючи, хто правий, мама або тато, нічого хорошого немає.

Перестаньте сваритися

Якщо корінь всіх бід – розлад у родині, знайдіть в собі сили прийти до фінального рішення: або виправлятися обом (тим самим знизивши градус напруженості), або остаточно розлучитися, якщо ужитися вам можливості не представляється.

Однак не забувайте, у вас і без того дуже нервова дитина. І щоб вона не звалила провину за ваші проблеми на себе, в цей період необхідно оточити її ще більшим теплом, частіше виводити на відверту розмову і демонструвати свою турботу (але не матеріальними подарунками, а увагою і ласкою).

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *