Що робити, якщо у дитини температура 37° С

Одна з найбільш суперечливих і тривожних ситуацій для батьків – це коли у дитини температура 37 ° С, яка в медицині називається субфебрильною. Хтось говорить про те, що це норма, яка повинна бути у кожної людини. Деякі вважають це показником того, що маленький організм не може в повну силу опиратися захворювання, що само по собі є дуже поганою ознакою.Чому в дитини температура
І завжди починаються сумніви: йти в лікарню чи ні? Давати жарознижуючі або зайняти вичікувальну позицію? А якщо дорогоцінний час буде втрачено? У таких серйозних питаннях, що стосуються здоров’я малюка, потрібно детально розібратися.

Цікаво: як правильно вибрати ролики для дитини

Як правильно вимірювати?

Для початку, якщо у дитини температура 37 ° С без симптомів, тобто немає ні кашлю, ні нежиті, ні проносу, перевірте, а чи правильно ви взагалі її виміряли. Існує кілька нюансів, про які знають далеко не всі батьки. Своєрідна пам’ятка дозволить вам не допустити похибки.

 1. Дуже часто температура 37-37,3 ° С пояснюється фізичними навантаженнями, які тільки що переніс малюк. Це могли бути як заняття спортом, так і домашні справи або рухливі ігри. Тому давайте йому градусник тільки через півгодини після активних дій.
 2. Дані можуть бути завищені після плачу або крику, так що спочатку потрібно дочекатися, коли малюк заспокоїться.
 3. Проводьте заміри вдень, бажано – завжди в один і той же час. І майте на увазі, що вранці градусник зазвичай видає низькі показники, а ввечері якраз може піднятися температура 37-37,5 ° С.
 4. Пахвова западина, в яку вставляється градусник, повинна бути абсолютно сухою, інакше вологість спотворить показники.
 5. Не можна проводити оральні вимірювання (через рот), якщо дитина тільки що їла або пила гарячу рідину, дихає ротом, сильно кашляє або страждає задишкою.
 6. Дані можуть бути вище норми після гарячої ванни, стресу, втоми, хвилювання, тривалого перебування на сонці або в задушливому приміщенні.

Так що, побачивши на термометрі позначку в 37 ° С або трохи вище, не панікуйте. Спочатку перевірте по цій пам’ятці себе: чи не порушили ви правила вимірювання.

Цікаво: чому дитина здригається у сні

Крім того, дуже часто похибки видають електронні градусники. Тому поставте його для перевірки ще кому-небудь або ж підтвердіть отримані дані звичайним ртутним термометром.

Норма

Якщо у дитини температура 37 ° С, і більше ніяких симптомів при точних вимірах – це теж ще не привід для тривоги. У деяких ситуаціях вона є нормою:

 • вакцинація;
 • прорізування зубів;
 • температура 37 ° С у немовляти – ознака незрілої терморегуляції, яка лікування не вимагає і пройде сама;
 • введення білкового прикорму в занадто великій кількості.

Безсимптомна субфебрильна температура у дитини може бути обумовлена різними обставинами, але в більшості випадків є нормою і не вимагає звернення до лікаря. Потрібно зайняти вичікувальну позицію.Чому в дитини температура-1

Зовсім інша справа, якщо відмітка на градуснику в 37 ° С супроводжується хворобливим станом. Тут вже доведеться терміново з’ясовувати причини та вживати відповідних заходів.

Причини і додаткова симптоматика

Нормою температура 37-37,5 ° С у дитини буває рідко. Набагато частіше це ознака якоїсь патології. Причинами можуть стати різні захворювання, які можна виявити ще до відвідування лікаря за певними симптомами.

У дитини температура 37 і …

 • кашель – бронхіт (на початку захворювання буде сухий кашель), застуда, хронічний тонзиліт, алергія, пневмонія, туберкульоз;
 • нежить – застуда, алергія;
 • блювота – харчове отруєння, кишкова інфекція, патології центральної нервової системи (енцефаліт, менінгіт), захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • болить живіт – апендицит, ангіна, коклюш, ГРЗ, кір, кишкова інфекція, харчове отруєння, чужорідне тіло в шлунку;
 • пронос – кишкова інфекція, глистяні інвазії;
 • болить голова – грип, ГРВІ, гайморит, менінгіт, інтоксикація, термоневроз;
 • осип голос – тонзиліт, грип, астма, ларингіт, запалення легенів, трахеїт, кір, дифтерія;
 • млявість – початок інфекційного зараження, запалення, реабілітаційний період після порожнинних операцій, глистяні інвазії, онкологія.

Буває і таке, що після антибіотиків і після хвороби температура 37 ° С тримається досить тривалий час. Показники можуть залишатися підвищеними до декількох місяців. Лікування не потрібно, стан проходить самостійно без наслідків.

Цікаво: чому грудна дитина гикає

Але якщо паралельно з цим спостерігаються кашель, нежить, млявість або інші симптоми – швидше за все, був спровокований рецидив хвороби, виникли ускладнення або на стару наклалася нова інфекція. У цьому випадку необхідно звернутися до лікаря.

Вікові особливості

На питання, чому у дитини тримається температура 37 ° С, може відповісти і вікова фізіологія. Особливо це стосується найменших – немовлят першого року життя.

Новонароджений

Якщо температура 37 ° С у новонародженої дитини без якихось відхилень у здоров’ї – це варіант норми, який свідчить про несформовану систему терморегуляції. Найчастіше таке трапляється з недоношеними дітками.

Місяць

Якщо у місячної дитини температура 37 ° С піднялася після щеплення від вірусного гепатиту ( «А» або «В»), турбуватися не варто – це норма. Ще одна причина – формування системи терморегуляції, яке може продовжитися аж до року.

2 місяці

Субфебрильні показники у двомісячного дитини – наслідок вакцинації від пневмококової інфекції або вікове становлення температурного режиму тіла.

3-4 місяці

Мало змінюється ситуація і у 3-4 місячної дитини. Так як цей період рясніє щепленнями (від дифтерії, кашлюку, правця, поліомієліту, гемофілійной і пневмококової інфекцій), температура може підніматися до позначки в 37 ° С після кожної вакцинації, і це буде нормою.

5 місяців

Субфебрильна показники можуть бути викликані першим прикормом. Якщо у малюка температура 37 ° С і болить живіт через запор, кольки, здуття, метеоризм, причиною може бути невдале введення білкової їжі в його раціон.

Цікаво: чим зайняти дитину вдома

6-7 місяців

Основна причина злегка завищених показників в цьому віці – прорізування зубів. Тоді температура 37 ° С буде триматися у дитини постійно – протягом 5-7 днів.Чому в дитини температура-2

У більш пізньому віці ця проблема може бути пов’язана тільки з двома факторами: статеве дозрівання та депресивний стан. Якщо дитина потрапить в незнайому ситуацію або переживе сильний стрес, його нервова система починає сама регулювати температуру тіла і підвищує її до субфебрильної. Найчастіше це відбувається в підлітковому віці.

Цікаво: як вибрати дитячий диван

Що ж потрібно дітям для нормалізації настільки незрозумілого стану?

Що робити?

Якщо субфебрильні показники спостерігаються час від часу, швидше за все, справа в погрішності виміру, так що від батьків нічого не потрібно, крім спокою і спостережливості.

Інша справа, якщо у дитини температура 37 ° С тримається вже тиждень або більше, незалежно від того, супроводжується вона якимись додатковими симптомами чи ні. В цьому випадку слід вжити низку заходів.

 1. Виявити клінічну картину – всі відхилення в стані (кашель, нежить, пронос, висип, головний біль, тощо).
 2. При різкому погіршенні (сильній блювоті, наприклад) викликати швидку. В інших випадках просто звернутися до лікаря.
 3. Багато батьків переживають, що дати дитині при температурі 37 ° С: нічого, крім води. Рясне тепле пиття поліпшить її стан, виведе з організму всі продукти інтоксикації. Ніяких жарознижуючих!
 4. Постільний режим зовсім не обов’язковий.
 5. Забезпечити приплив свіжого повітря: провітрювати кімнату, виходити частіше на вулицю.
 6. Обмежити проведення часу біля комп’ютера (ноутбука, телефону, телевізора).
 7. Забезпечити сприятливу психологічну атмосферу, розвіяти страхи, допомогти подолати труднощі, викликати на довірливу розмову.
 8. А ось питання, чи можна купати дитину при температурі 37 ° С, викликає розхожі думки. Деякі лікарі категорично проти масштабних водних процедур в такій ситуації (душ, ванна, лазня). Краще дочекатися, поки лихоманка спаде, а до цього моменту обмежитися умиваннями і локальними омиванням.
 9. Налагодити правильне харчування.
 10. Простежити, щоб час сну був не менше 8 годин.

Так що якщо у дитини вже тиждень тримається температура, обов’язково запишіться на прийом до лікаря, щоб пройти діагностику, виявити більш точно, в чому причина субфебрилитета, і пролікуватися при необхідності.

Діагностика

Якщо у дитини температура 37 ° С тримається тривалий період, спочатку потрібно звернутися до педіатра (терапевта). Залежно від додаткових симптомів він може призначити наступні обстеження:

 • загальний і біохімічний аналіз крові;
 • загальний аналіз сечі;
 • УЗД черевної порожнини, органів малого таза, нирок;
 • ехокардіографія (УЗД серця);
 • ЕКГ;
 • рентгенографія грудної клітки;
 • вужчі аналізи крові для виявлення гормонального профілю, антитіл, онкомаркерів.

Це стандартні методи дослідження. У більш запущених і важких випадках (коли температура 37 тримається тиждень і довше і супроводжується різними клінічними проявами і погіршенням стану дитини) можуть знадобитися пункція спинномозкової рідини, комп’ютерна, магнітно-резонансна томографія.

Лікар буде призначати аналізи поступово. План обстеження залежить від симптомів на тлі субфебрильної лихоманки. Якщо таких немає, відвідування лікарні обмежиться проходженням звичайної диспансеризації.

Профілактика

Батькам потрібно мати на увазі, що навіть якщо в ході діагностики ніякі захворювання у дитини були виявлені і лікар повідомив, що постійна температура в 37 ° С для нього – варіант норми, це зовсім не означає, що потрібно заспокоїтися, скласти руки і нічого не робити.Чому в дитини температура-3

Подібні показники протягом тривалого часу – хронічний і небезпечний стрес для організму. Потрібно постаратися привести дитяче тіло в норму.

До профілактичних заходів в даному випадку будуть ставитися:

 • своєчасне виявлення і лікування вогнищ інфекцій і різних захворювань;
 • порятунок від стресів, сприятлива психологічна атмосфера;
 • відмова від шкідливих звичок (маються на увазі підлітки);
 • дотримання режиму дня;
 • повноцінний сон;
 • регулярні заняття спортом;
 • загартовування;
 • щоденні прогулянки на свіжому повітрі.

Дані профілактичні методи сприятимуть зміцненню імунітету у дитини і тренують процеси теплообміну. При точному виконанні рекомендацій дитячий організм швидко прийде в норму і впорається з субфебрилитетом.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *