Спати чи не спати разом з дитиною

З появою малюка в житті молодих батьків все перевертається з ніг на голову: новий образ життя застає зненацька, як би мама і тато не були до цього готові, як їм здавалося на перший погляд. Маленька людина вимагає дуже (ДУЖЕ) багато уваги, займає 99% часу всіх членів сім’ї, а її режим вибиває з пантелику абсолютно. Поїсти вчасно, чи лягти спати? Ні, не чув, тут би зуби почистити хоча б до обіду, та чай попити на бігу …дитина спить разом з батьками

І ось після тижня-двох такого шаленого ритму батьки малюка починають переглядати якісь свої переконання, яких вони дотримувалися до недавнього часу. Наприклад, їх починають відвідувати думки про спільний сон з малюком, адже це багато чого вирішує, особливо коли мама годує грудьми. Начебто прокидаюче вночі голодне дитя не будить мати відчайдушним плачем, спить міцніше, тому що відчуває тепло і запах дорогої матуся, ритм її серце, а сама вона спить довше і краще, спросоння сунувши груди немовля.

Але сумніви терзають серце. Зокрема, молодих батьків лякає можлива майбутня прихильність дитини до батьківського ліжка, несамостійність, та й банальні побоювання задавити дитину уві сні. Як же бути? Адже деякі знайомі подруги давно практикують сон з малюками, а якісь просто кладуть свою дитину в ліжечко і не мають жодних проблем. Отже, спільний сон з дитиною: за і проти.

Думки «проти»

Основний негативні сторони така практика зачіпає два аспекти: безпека малюка і особисте життя батьків. В якійсь мірі можна віднести до негативних сторін спільного сну психологічної залежності дитини від засипання в батьківському ложе, але тут є деякі застереження, про які трохи пізніше.
Отже, які сумніви в ухваленні рішення про спільний сон можуть лякати батьків?

Я задавлю дитину уві сні

(Він задихнеться під великою ковдру, я його травмує і т.д.) Побоювання ці обгрунтовані цілком логічні. Спляча людина не може контролювати свої рухи, вона випадково може вдарити рукою або придавити своїм тілом такого маленького і крихкого малюка. Особливо, якщо мама і тато сплять міцно, глибоко або, що ще гірше, піддали спиртного напередодні або приймають снодійне: тут і дулом не розбудиш.дитина спить разом з батьками-2

АЛЕ, якщо у випадку з новоспеченим батьком такий умовивід цілком справедливий, то з мамою справи йдуть по-іншому. Жінка, яка народила, на фізіологічному рівні не може засипати міцно: сон завжди чуйний і поверхневий. Така особливість є результат еволюція, по суті – вроджений інстинкт. Чуйна мати повинна чути будь який шерех з боку малюка, кожен його рух, тим більше плач. Саме відсутність глибокої фази сну дозволяє жінці відчувати новонародженого, якщо він спить поруч. Вона не зачепить його і прокинеться, якщо той попросить їсти або зробив пі-пі.

Висновок: не варто боятися спати з дитиною тільки тому, що ви боїтеся її задавити або травмувати. Просто не кладіть її між вами і чоловіком, а тільки з вашого боку (щоб чоловік не задавив, він щось спить міцно, а іноді навіть хропе голосно).

АЛЕ: не можна спати з малюком в стані алкогольного, наркотичного сп’яніння, при надмірної втомі або при прийомі препаратів, загальмовує реакція і впливає на якість сну.

Якщо дитина буде спати в нашому ліжку, то на інтимному житті доведеться поставити хрест

Це питання дуже неоднозначний і, варто сказати, рішення проблеми повністю в батьківських руках. Головне правило: не обмежувати своє відчуття комфорту на благо дитини. Це важливо саме щодо спільного сну. Батьки теж повинні повноцінно відпочивати, висипатися, займатися сексом і т.д.

Перекочувавший в батьківське ложе малюк жодним чином не повинен перешкоджати нічому з перерахованого вище, інакше який сенс таких переїздів? Вам вистачає місце на ліжку для звершення подружнього обов’язку, поки новонароджений малюк спить? Будь ласка, все у вашому розпорядженні. В крайньому випадку є маса альтернативи: від переміщення дитини яка спить в колиску до освоєння нових місць для любовних утіх. Підбирайте варіант, який буде ЗРУЧНИЙ ВСІМ, а не тільки малюку. Це не тільки поліпшить якість сну кожного члена сім’ї, але і впливає на відносини подружжя.

Досить поширена практика: спільний сон з новонародженим (немовлям) стає причиною переїзду на ПМЖ батька / чоловіка в іншу кімнату, на інше ліжко / диван, якщо спальне місце батьків занадто тісне для трьох. І нехай він сам був ініціатором, але це неправильно. Малюк, яким би улюбленим і бажаним він не був, не повинен займати чиєсь місце на шкоду комусь і доставляти дискомфорт. дитина спить разом з батьками-3Багато чоловікив підсвідомо вважає, що дитина конкурент, розлучник, мають образу на жінку: вони ж тепер цілком і повністю присвячують себе новому члену родини, а тут ще й на диван виселили … Парадокс, але чоловіки теж діти в якійсь мірі.

Дитина виросте залежною, несамостійною, відмовиться спати в своєму ліжку і знову ніякого особистого життя

Дійсно, розмов на цю тему безліч. Зарубіжні психологи написали чимало сторінок про поведінку дітей, які сплять в одному ліжку з батьками. Багато західних фахівців негативно ставляться до практики спільного сну і вважають, що це заважає формуванню індивідуальності, поняття особистого простору, вирощує психологічну залежність від батьків.

У нашій країні чимало батьків поділяють таку точку зору, і знаєте, вони мають рацію. Рівне, як і ті, хто спить зі своєю дитиною разом. Я здивую зараз, але єдиного правильного рішення в питанні «спати чи не спати разом з дитиною» просто не існує. Його немає, як немає і достовірних досліджень, які доводять, що спільний сон негативно впливає на особистісне становлення дитини. Діти не народжуються відразу самостійними, не вміють готувати собі кашу, ходити на роботу і знімати житло.

Вони потребують вашої турботи, при цьому не важливо, де вони сплять, їм потрібні батьки. Немає доведених фактів, що ось ця людина спала з мамою до 5 років і вирісла несамостійною, а ось цей успішний дядько відразу спав у своєму ліжечку, в окремій кімнаті, в окремому будинку.

Хтось писав у своїх працях, що індустріалізація, прогрес і сучасне суспільство нав’язує батькам відокремлення від дітей в фізіологічному і психологічному плані, якась незалежність і самостійність. Штучні суміші замість грудного молока, окрема кімната замість затишного маминого плеча. Не поспішає стверджувати, що це правильно чи неправильно. Дійсно, штучні суміші вирішили безліч проблем, спростили життя тим, у кого проблеми з лактацією. Але і надали можливість вибору: годувати або не годувати грудьми в принципі. Спільний сон – теж в якійсь мірі вибір батьків, але він не повинен носити швидкоплинний характер із серії «не хочу – хочу», а бути зваженим, усвідомленим і зручним для всіх рішенням.

Перевага засинати і прокидатися разом

Може вчені не хочуть дослідити негативна сторони такої практики або нам чогось не розповідають, але наукових досліджень про користь сну з немовлям хоч відбавляй. Для зручності давайте подивимося на проблему з двох сторін: очима мами і очима дитини.

Для мами

 • Як ми вже говорили, це можливість повноцінно виспатися, не встаючи нескінченну кількість разів і не човгаючи ногами до дитячого ліжечка, щоб нагодувати, покачати, поміняти підгузник або включити мобіль. Тонкий ментальний зв’язок між матір’ю і дитиною в перші місяці життя новонародженого особливо сильний. Відчуваючи запах мами, її тепло, стукіт її серця, малюк почуває себе захищеним і заспокоюється, а сон при цьому довше і якісніше. Ще б пак, одному в такому великому ліжечку спати страшнувато, а у мами під пахвою в самий раз. Захотіла крихітка перекусити молочка, почала кряхтіти, а тут і циця напоготові: «На, їж, будь ласка!». Власний молочний ресторанчик, їжа на винос, сніданок в ліжко, як завгодно називайте, але це зручно обом.дитина спить разом з батьками-4
 • Неонатологи, педіатри та фахівці з грудного вигодовування синхронно піднімають ліс рук, згідно киваючи головою, якщо запитати їх про користь спільного сну. Відомо, що багато мам сплять зі своїми дітьми притулившись один до одного, годуючи їх своїми грудьми і таким чином засипають. Практикуючі годування на вимогу взагалі можно давати груди, немов соску: мама спить собі спокійно, а малюк, якщо прокинеться, смачно прицмокує мамину цицю і знову засинає. Зручно? Зручно. І корисно для лактації. Стимулюючий вироблення молока гормон пролактин виробляється саме в нічний час. Саме часті прикладання малюка до грудей вночі збільшують вироблення молока і налагоджують стійку лактацію.
 • Зниження тривожності. «А як він там? А чи не сховався? А не жарко йому? А не холодно? А чи не відригнув? А не задихнувся чи? Піду подивлюся, чи дихає … »знайоме? Підхоплюватися мільйон разів за хвилину, щоб переконатися в спокійному сні малюка в ліжечку – як це по-мамському. І хто ж після такого виспиться? А ось якщо покласти лялю поряд, то дрімота прийде сама собою і до мами, і до Лялі.

Для малюка

 • Зовсім маленька, тільки що народилися крихти, хоч і не може гарненько роздивитися маму або дізнатися її обличчя, але відчуває її присутність краще, ніж хто б то не був. Мама поруч, значить все добре, значить безпечно. Діти сплять спокійніше і довше, це факт.
 • Мамине тепло не дасть дитині замерзнути вночі. Недосконала терморегуляція новонароджені змушує особливо неспокійні мама кутати їх в ста одежинах, шапки, рукавиці, пелюшки. Цього не потрібно, якщо немовля спить в батьківському ліжку.
 • Емоційний спокій. Здорова психіка ще нікому не заважала. Засинаючи і прокидаючись разом з батьками, в безпекці, малюк не перебуває у стресовому стані, мама і тато реагують блискавично на всі потреби дитини. Перебуваючи в ліжечку, один, далеко від мами, він прокидається, лякається, кличе на допомогу. Стан страху і стресу пов’язане з посиленим виробленням гормону кортизолу – гормону стресу. Якщо БАТЬКИ з якої-небудь причини не реагують на «сирени» у вигляді відчайдушному плачу, то рівень кортизолу підвищується, а хронічний стрес, як відомо, б’є по психіці, б’є досить боляче.

Деякі батьки, намагаючись привчити малюка спати в своєму ліжечку, практикують метод, що припускає ігнорування плачу дитини, залишеного в дитячому ліжку (метод “контрольованого плачу”). У підсумку, наплакавшийся малюк втомлюється і засинає. Але – це сильний стрес! Доведено, що хронічний стрес у дітей може призводити до психічних розладів і неврологічних порушень.

Як бути?

Сильні і слабкі сторони спільного сну може виділити для себе кожен. Як вже говорилося, єдино вірного рішення немає, все строго індивідуально. Підбираючи свій власний режим, ритм життя з дитиною, спробуйте всі варіанти і вирішіть для себе, що підходить саме вам.дитина спить разом з батьками-5

Нерідко діти прекрасно відчувають себе у своєму власному ліжечку і сплять там з найперших днів. Буває батьки, настійно привчають новонародженого спати окремо, і, в підсумку, у них це вдається. Ну а хтось віддає перевагу класти немовляти до себе і спати разом.

Але, якщо ви все ж вирішили спати з дитиною, то запитайте себе: а чи безпечно це буде? Найважливішим пунктом завжди буде БЕЗПЕКА дитина, якщо ви не готові або не може її забезпечити, то спільний сон – не ваш випадок.

І все ж, спільний сон з новонародженим: як правильно? Спати в ліжку батьків безпечно, якщо:

 • матрац не надто м’який, бажано жорсткий і рівний;
 • в ліжку нема зайвих предметів, які можуть стати причиною задухи:  безліч подушок, іграшки, важкі ковдри, пледи і тощо;
 • місце, де спить дитина, не обкладені м’якими подушками;
 • мама і тато не курять;
 • мама і тато не страждають психічними розладами, не приймають снодійні препарати, наркотики, не перебувають в стані алкогольного сп’яніння;
 • ночнушка мама, наволочка та інший текстиль не має рюшечки, мотузочки, які можуть привести до задухи;
 • дитина спить між матір’ю і стінкою або спеціальним бортиком, що запобігає падінню;
 • малюк не закутаний в занадто теплі речах;
 • ліжко чисте;
 • малюк спить на спині;
 • у батьків немає вірусних або інфекційних захворювань, вони не страждають сильним ожирінням;
 • в ліжку не сплять старші діти і домашні тварини.

Остерігатися в майбутньому відмови малюка «виселятися» з батьківського ліжка не варто. У будь-якої дитини настає період самостійності, самоусвідомлення особистості, він захоче власний простір і з часом із задоволенням оселиться у власній кімнаті. Але не чекайте, що вона не буде заходити до вас в кімнату з ранку, від цього нікуди не дітися!

Підбираючи оптимальний варіант для своєї сім’ї, важливо розуміти, що ви взагалі розумієте під спільним сном. Багато людей дотримуються точки зору, що дитяче та батьківське ліжко в одній кімнаті – це теж спільно. Втім, є альтернатива: присуньте ліжечко до свого впритул і спить на здоров’я. Можете навіть зняти одну з бічних стінок, щоб дитячий і дорослий матраци утворювали одну поверхню. Це зручно, ніби все на своїх місцях, а сплять разом. Але кому як зручно.дитина спить разом з батьками-6

Висновок

Ми розуміємо, що всі ми різні, і діти наші такі різні, до кожного потрібно знаходити підхід, пробираючись через тернисті гілочки примх, обурень, помилок, недосипів і тощо.

Спільний сон з немовлям хороший багато в чому, але не можна говорити, що він підходить всім без винятку. Хоч це і цілком природне явище, яке дійшло до сучасників ще з часів печерних людей, кожен вирішує сам, як йому спати і з ким йому спати сьогодні (не в печері ж живемо).

ДУЖЕ ВАЖЛИВО розуміти і враховувати не тільки комфорт ДЛЯ ВСІХ членів сім’ї (спати втрьох на ліжку повинно подобатися всім) але і БЕЗПЕКУ (виключи всі ризики задухи уві сні, переохолодження, перегрів, травми і т.д.). І тільки тоді це принесе вам задоволення і спокій!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *