Вчимо дитину самостійно робити уроки?

Як навчити дитину робити уроки і що робити, якщо дитина ці уроки вчити не захоче? Ці питання рано чи пізно виникають перед кожною мамою.

Я з жахом чекала початку навчання. Задавалася питанням: «Що я хочу від свого сина, що буду робити, якщо моя дитина не захоче вчити уроки?» Розуміла, що хочу навчити сина робити уроки самостійно.дитина вчмть уроки

Як же навчити дитину робити уроки без нервів?

Причина болісних домашніх завдань не в дітях, а в батьків. Адже ми поспішаємо, нам хочеться швидше покінчити з цією справою і зайнятися іншими. Краще рішення – не поспішати. Простіше витратити один день і навчити дитину самостійно зав’язувати шнурки, ніж потім робити це за неї до армії! І я вирішила, що перші завдання ми будемо робити повільно, стільки часу, скільки знадобиться синові, щоб зрозуміти поставлену задачу і розв’язати цю проблему.

Заздалегідь запаслася терпінням і часом, і ми почали.

Дітям важливо мати чіткі межі. Ми з сином відразу домовилася, що у нас в родині поділ праці. Я відповідаю за те, щоб вранці він знайшов свій шкільний одяг чистим і поглаженное, а він відповідає за те, щоб його уроки були вивчені і портфель зібраний. Все чесно: він не робить мою роботу, а я не роблю роботу за нього. У цьому пункті головне – не порушувати правила договору. Якщо я обіцяла, що буде так, значить, має бути так. Покажете слабину і побачите, що діти відразу ж нею скористаються.

Відпускаємо дитини в школу в перший раз

Далі питання постало про сам процес виконання домашніх завдань. Я не маю педагогічної освіти та й чисто життєвої мудрості в цьому питанні нажити не встигла – мій першокласник старший з моїх дітей. Мені допомогла приказка: «Дайте людині рибу, і він буде ситий один день; дайте йому вудку і навчіть ловити рибу, і він буде ситий все життя ». Саме цього я і хотіла для свого сина. Щоб він не вивчив на п’ять одне конкретне завдання, а щоб він навчився вчитися. Самостійно. Я вирішила, що це один з найголовніших навичок, який я повинна допомогти йому виробити.

Як це зробити?

Не дайте дитині перехитрити себе!

Я швидко зрозуміла, що у моєї дитини є хитрість. Вона говорила: «Я не зрозуміла». І я пояснювала завдання. Фактично розжувала і в рот клала готову відповідь. А вона тільки записувала.

Коли я зрозуміла, що так буде завжди, я стала просити сина самого прочитати завдання. На що отримувала відповідь: «Текст, позначений кружечком, повинні читати батьки дітям!»

Я стала пояснювати, що це для тих дітей, які до школи не навчилися читати самі. А він адже у мене талановитий, розумний, з такою справою легко впорається!

Тут головне не поступатися. Якщо сказала – читаєш ти, значить, читаєш ти! Але і не тиснути авторитетом. Розмовляти м’яко, з гумором, доброзичливо.

Він читав, я питала, що хочуть від нього в цьому завданні. Він не розумів, я просила прочитати ще раз, але повільніше. І так могло повторитися і 5, і 6 разів. Потім син зрозумів, що чим швидше він вирішить завдання, тим швидше звільниться.

Як допомогти дитині звикнути до школи

Важливо робити це без тиску, без агресії, спокійним тоном. Необхідно з самого початку підбадьорювати дитини, підкреслюючи, як ви пишаєтеся ним. На початку у сина був страх, що він не впорається, що не вийде. Багато разів спокійно розповідала синові, що я люблю його просто так, просто тому що він моя дитина. І я буду любити своїх дітей однаково сильно, на п’ять вони навчаються або на три.

Такі розмови згодом заспокоїли сина, і він став більше старатися.дитина вчмть уроки-2

Складнощі з листом

Треба сказати, що математика полюбилася йому з самого початку, а ось письмо було нелюбимим уроком. У сина зовсім не виходило писати. Було багато помарок, закреслення і помилок. У цьому випадку нічого не допомагало, він наполегливо твердив, що не зможе красиво написати, що у нього все одно не виходить. Так тривало до тих пір, поки я абсолютно случайно не виявила ще один хитрий прийом. Я розповіла синові, що вчитель рекомендує вдома займатися додатково, щось ще писати для тренування, але я не буду задавати йому додаткові завдання, якщо він впорається з першого разу. Якщо завдання написано один раз чисто і правильно, додаткові завдання на сьогодні відміняються. Якщо в завданні більше трьох помарок і помилок, то син робить цю вправу ще раз до тих пір, поки не буде все як треба. Тут знову уточню – якщо ви обіцяли при наявності помилок повторне виконання завдання, то повинно бути повторне виконання завдання. Як тільки ви порушуєте свою частину домовленості, дитина автоматично вважає, що він може порушити свою.

Поділіться своїм досвідом

Ще одна хороша ідея, щоб полегшити дітям роботу. Потрібно розповідати про свої невдачі і складнощі в заняттях, коли ви були в його віці. Я розповідала синові, що довго мала проблеми з почерком і не могла навчитися акуратно писати. Казала, як розбудовувалася, коли дивилася, як інші красиво пишуть, і думала, що ніколи не зможу так само. Синові було цікаво почути історію з мого дитинства. Він задавав питання, навіть співпереживав мені. А я продовжувала розповідати.

Головне – зацікавити дитину, включити його в гру. Я викликала інтерес, коли розповіла про таємниці змагання: порівнювати свої досягнення потрібно зі своїми ж вчорашніми успіхами і невдачами. Ми відкрили вправи, які були зроблені у вересні, і син побачив, що в порівнянні з першим днем його букви рівніше і красивіше. Це надихнуло сина, він загорівся.

Як навчити дитину збирати портфель

Ще розкрила йому правило ста. Це правило говорить: «Зроби щось сто раз, і у тебе обов’язково вийде!»

Уроки як в класі

У нас вдома теж є зміни. Якщо учень займається 30 хвилин, він має повне право на зміну в 10 хвилин. За цей час дитина може подивитися мультик з молодшим братом, пограти в конструктор, просто повалятися – робити все, що його душі завгодно. Якщо за урок син встиг зробити два предмета, він отримує велику перерву. Таке правило прискорює виконання домашньої роботи і дозволяє мамі провітрити нерви, щоб і далі бути доброзичливою і терплячою. Перевірено!дитина вчмть уроки-3

Читання: дитина не вчить уроки, що робити?

Так вже вийшло, що син категорично відмовлявся читати. Пару раз у нас дійшло до такого конфлікту, що довелося змушувати силою і шантажувати. Після цього мені самій було неприємно.

Відповідь прийшла випадково. Ми зайшли в магазин книг, і я сказала синові, що можна два тижні не робити домашні завдання з читання. Взагалі. Але в обмін йому потрібно вибрати в магазині найцікавішу книгу і два тижні читати її замість завдань з читання. Син погодився з великою радістю. На мій подив, дитина вибрала книгу рецептів для дітей. Наступні два тижні вона читала мені вголос свою книгу, ми навіть вибрали рецепт, який сподобався їй найбільше, і приготували блюдо. Через деякий час син став дуже добре читати і робити домашнє завдання з читання самостійно.

Так і живемо тепер – він робить уроки в тому порядку, в якому хоче, в кінці приносить мені на перевірку, я показую помилки, якщо вони є, і син збирає портфель. Перші два місяці було складно саме ввести всі ці правила. Але коли дитина звикла до них, зрозумів, що вони незмінні в будь-якому випадку і в його інтересах виконати всі завдання швидко і акуратно, мені стало легко!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *