Як навчити дитину жувати і ковтати тверду їжу

Як навчити дитину ковтати

Ковтальний рефлекс, завдяки якому їжа з ротової порожнини потрапляє в стравохід, а потім у шлунок, є вродженим. У новонародженої дитини ковтальний рефлекс спочатку добре розвинений, але механізм ковтання відрізняється від того, який розвивається згодом, при поїданні густої та твердої їжі.Як навчити дитину жувати

Якщо ваш малюк до півтора-двох років, або до більш старшого віку, не навчився ковтати їжу, це привід серйозно турбуватися ситуацією і зробити все можливе, щоб вирішити це питання.

Проблема з ковтанням лікарських засобів у вигляді таблеток або капсул, які дітям починають призначати приблизно з трирічного віку, лежить в дещо іншій площині. Малюкові з нормально розвиненим рефлексом ковтання просто потрібно освоїти «технологію» процесу.

Особливості процесу ковтання

Ковтання являє собою сукупність рухових реакцій. У немовляти з народження розвинене ковтання, іменується воно інфантильним. Воно дозволяє маляті споживати їжу в рідкому вигляді – в процесі смоктання м’язи язика, щік і губ малюка скорочуються, створюючи негативний тиск в ротовій порожнині. В результаті в роті починає накопичуватися молоко, і язик направляє його в глотку.

Цікаво: як правильно вибрати лижі для дитини

В процесі інфантильного ковтання малюк кінчиком язика торкається губ, це є нормою для малюків перших місяців життя – до прорізування зубів. З їх появою смоктальний рефлекс замінюється жувальних – це помітно по поведінці немовляти, який починає тягнути в рот різні предмети і намагатися їх пожувати.

На цьому етапі життя при правильному розвитку немовляти інфантильне ковтання замінюється соматичним. У процесі такого ковтання язик впирається кінчиком вже не в губи, а в тверде небо, в його передню третину – це дозволяє спинці язика транспортувати їжу в гортань.Як навчити дитину жувати-1

Але для формування досвіду соматичного ковтання дитина повинна отримувати їжу, більш щільну по консистенції. Інакше у дитини при спробах ковтання язик потрапляє між рядами зубів, що провокує звичку до неправильного прикусу. При такому варіанті ковтання починають працювати м’язи біля рота та підборіддя, а також м’язи шиї. Це дискомфортно для малюка і змушує його відмовлятися від ковтання твердої їжі.

Чому відсутня соматичне ковтання

Дитина не переходить від інфантильного типу ковтання до соматичного з наступних причин:

 • надмірно затягнувся період смоктання соски;
 • не почали вчасно включати в раціон тверду їжу;
 • зуби прорізуються зі значним відставанням за термінами;
 • вуздечка язика коротка і нееластична;
 • звичка до дихання через рот через постійну закладеність носа.

До формування неправильної техніки ковтання призводить використання соски, що не відповідає розміру ротової порожнини малюка. Якщо соска занадто довга і доходить до м’якого піднебіння, вона заважає язику правильно функціонувати.

Хронічні захворювання, розростання аденоїдів призводять до постійної закладеності носа і змушують дитину дихати ротом. У такій ситуації їй складно перебудуватися на соматичне дихання.Як навчити дитину жувати-2

Якщо малюка після прорізування зубів продовжувати годувати тільки напіврідкої і рідкої їжею, то у нього не розвиваються навички жування і соматичного ковтання. При цьому язиковий м’яз погано розвивається, що веде до цілого ряду проблем, включаючи відставання в мовленнєвому розвитку.

Процес лікування

Якщо дитина старше однорічного віку не ковтає їжу, це серйозний привід звернутися до фахівців. Чим швидше проблема буде вирішена, тим вище шанси, що це не позначиться на мовному розвитку малюка.

Важливо налагодити правильне харчування дитини. Не можна давати йому покупне напіврідке овочеве або фруктове пюре – це стимулює звичне інфантильне ковтання. Слід переключитися на їжу, більш щільну по структурі, для стимуляції жування в неї повинні потрапляти невеликі шматочки продуктів.

Підходящої консистенції продукту можна домогтися, якщо не перемелювати овочі або фрукти в блендері, а розминати продукти з м’якою структурою (варену картоплю, банани, персики і т.д.) за допомогою виделки – в цьому випадку дитині є що жувати і ковтати.

Малюкові у віці від року треба давати їсти тверду їжу, яку доводиться гризти і жувати – морква, яблука, бублики, сухарі. Якщо побоюєтеся, що дитина подавиться, використовуйте ниблер – спеціальний пристрій, за типом схоже на соску, але з сіточкою, в яку вкладають шматочок не дуже твердого фрукта. Стимуляція жування допомагає і розвитку соматичного ковтання.Як навчити дитину жувати-3

Важливо виконувати спеціальні вправи, спрямовані на стимуляцію м’язів, необхідних для ковтання, сидячи в правильній позі перед дзеркалом – випрямивши спинку, прямо тримаючи голову:

Облизування губ. Верхню і нижню губу напіввідчиненого рота дитина облизує по черзі, ведучи язиком від одного куточка до іншого.

Маляр. Посміхнувшись, досить широко відкрити рот. Язичком, розширивши його, дитина гладить небо у напрямку від зубів до глотки. Нижню щелепу треба тримати нерухомо.

Чистимо та рахуємо зуби. Посміхнувшись, відкрити рот. Необхідно водити по верхніх зубкам з тильного боку кінчиком язичка. Потім «перераховувати» їх, зупиняючись на кожному. Слідкуйте за нерухомістю нижньої щелепи.

Цокання. Відкрити рот і повчитися цокати язиком, не ворушачи нижньою щелепою.

Крапля меду. Крапельку сиропу або меду (або кулька із хлібної м’якушки) помістіть на кінчик язика, дитина повинна спробувати із зусиллям її проковтнути.

Полоскання. Поетапно полощіть горло мінеральної водичкою, киселем рідкої консистенції, кефіром кімнатної температури, густим киселем.

Позіхати, жувати, ковтати. Відповідні рухи виконують, закинувши голову і не відкриваючи рота.

Привчаємо ковтати:

Виріжте з піпетки гумове колечко і покладіть його на кінчик язика малюка. Він повинен його притиснути до твердого піднебіння, в області складок за зубами. Потім слід стиснути зуби і зімкнути губи. Це вихідне положення.

Попросіть малюка проковтнути слину. Якщо язик поміняв положення і зрушив в область між зубами – це неправильно. Поясніть дитині, що потрібно навчитися ковтати, залишаючи кінчик язика, притискати гумове колечко до неба. Вправа повторюють спочатку двічі на день по 5 разів, потім 3 рази на день по 10 разів.Як навчити дитину жувати-4

Прийміть вихідне положення. Малюк повинен утримувати колечко на місці протягом 5 хвилин. У наступні дні цей час повільно збільшується до 10 хвилин.

Прийміть вихідне положення. Учіть дитину ковтати слину, не розмикаючи губ, при цьому вони повинні бути розслаблені.

Якщо ваш малюк при переході з напіврідкої їжі на більш густу і неоднорідну тримає в роті їжу і не ковтає її, насамперед проконсультуйтеся з педіатром. Необхідно повірити стан вуздечки язика, виключити проблеми з носовим диханням.

Привчаємо ковтати таблетки

Дітям навіть з розвиненим соматичним ковтанням може бути складно ковтати таблетки і капсули. Щоб не виникло проблем з прийомом ліків під час хвороби, корисно малюка у віці 3-3,5 років навчити правильно ковтати таблетки.

Тренуватися рекомендується на вітамінах. При цьому обов’язково поясніть, що ліки можуть давати тільки дорослі, самостійно не можна брати навіть вітаміни.

Щоб навчити дитину ковтати таблетки, дійте за наступною схемою:

 • поясніть йому послідовність дій;
 • дайте надпити ковток чистої води кімнатної температури, щоб язик був вологим, і таблетка не приклеїлася слиною до його поверхні;
 • попросіть дитину відкрити рот і покладіть таблетку на середину язика, трохи ближче до горла (якщо таблетка потрапить на корінь язика, це викличе блювотний рефлекс);
 • дайте дитині надпити води, щоб разом з нею він проковтнув таблетку.

Може знадобитися кілька тренувань, щоб малюк перестав боятися ковтати ліки у вигляді таблеток і капсул. Важливо створити сприятливий емоційний фон занять – це допоможе дитині швидше освоїти навик.Як навчити дитину жувати-5

Як навчити дитину жувати

За статистикою 8 з 10 молодих матусь стикаються з однією і тією ж проблемою при перекладі свого маленького чада на новий вид харчування. Грудне молоко, рідкі суміші та каші, овочеві і фруктові пюре малюк із задоволенням вживає. Однак, коли приходить час їсти щось таке, що потрібно жувати, він вередує і відмовляється від їжі. І це не тому, що перетерта з любов’ю дбайливої мами морква смачніше, ніж цілий шматочок, просто йому так зручніше.

Деякі батьки переводять своїх діток на тверду їжу абсолютно спокійно і без всяких проблем, але іншим це варто величезна кількість витрачених сил, часу, терпіння і переміщення товарів. Так, що ж робити, якщо дитина не вміє жувати? Саме це зараз і з’ясуємо.

Коли дитина починає жувати?

Щоб уникнути цієї проблеми і, як наслідок, проведення часу в чергах до фахівця, про те що потрібно навчити дитину жувати варто замислюватися якомога раніше. Так коли ж починати розвивати жувальний рефлекс?

Щоб малюк в два роки міг без проблем вживати тверду їжу, розвиток має відбуватися поступово, починаючи з дитячого віку.

6 місяців

Жувальний рефлекс починає своє формування, коли дитині виповнюється півроку. Так, можна помітити, що якщо дати малюку сушку, часточку яблука або якусь іграшку (навіть той же прорізувач зубів), то він обов’язково потягне її до рота. Багато хто вважає, що таким чином немовля чухає ясна, але як з’ясувалося, це не основна причина такої поведінки. У цей час дитина набуває свої перші жувальні навички, тому потрібно не упустити момент, адже з появою зубів йому буде дуже складно вчитися жувати.Як навчити дитину жувати-6

10-12 місяців

З появою перших двох зубів малюкові стає важко жувати. Однак, коли їх кількість у роті збільшується, він знову починає свої спроби що-небудь погризти. І в цей час знову потрібно не упустити момент, адже далі дитина зрозуміє, що просто ковтати готову їжу куди простіше, ніж обтяжувати себе, пережовуючи тверді шматочки.

20-24 місяці

До двох років дитина повинна вже добре вміти жувати тверду їжу. Тому, якщо вона відмовляється від прийому неперетертої їжі, то пора починати щось робити. Адже жувальний рефлекс призначений не тільки для того, щоб перемелювати їжу, але і для подальшого розвитку малятка.

Користь своєчасного розвитку жувального рефлексу

Багато новоспечених мам і тат не надають великого значення, якщо малюк відмовляється їсти тверду їжу. Однак, відсутність жувального рефлексу є досить серйозною проблемою, так як це загрожує неповноцінного розвитку дитини.

Своєчасно розвинений жувальний рефлекс сприяє:

 • зміцненню зубів;
 • формування правильної артикуляції (м’язів обличчя);
 • нормальному слиновиділенню;
 • поліпшенню активної роботи шлунково-кишкового тракту;
 • повноцінному розвитку нервової системи.

Невчасно розвинений жувальний рефлекс здатний вплинути на формування прикусу, що в подальшому загрожує зміною овалу обличчя. А молочні зубки, не маючи необхідного навантаження, дуже скоро почнуть випадати.

Для повноцінної роботи шлунково-кишкового тракту, організм повинен виділяти необхідну кількість ферментів. Але, якщо малюк буде тільки ковтати пюреподібну їжу, цього не станеться. Для формування ферментів їжа повинна рясно смачиваться слиною, а при відсутності жувального рефлексу процес слиновиділення значно сповільнюється.Як навчити дитину жувати-7

Крім усього, багато фахівців стверджують, що несвоєчасний розвиток рефлексу може вплинути на подальший розвиток мови дитини. Артикуляційний тонус знижений, тому дитині стає важко відтворювати більшість звуків.

Дорослий малюк вже все розуміє, і коли він вживає тільки рідкісні каші або інші перетерті страви, у нього починає вироблятися лінь. Це й не дивно, адже для того, щоб вгамувати голод йому не доводиться напружуватися і пережовувати їжу, а просто потрібно відкрити рот і проковтнути.

Виною тому, що малюк в дворічному віці не вміє жувати, стає надмірна турбота батьків. Люблячі матусі намагаються зробити все, щоб полегшити своєму малюку життя, але чи допомагає це йому?

Деякі мами і тата задаються питанням: «А чи можна все виправити, якщо дитині давати пожувати гумову іграшку?». Як вже говорилося раніше, малята в такому віці починають все розуміти і жування гумового бублика не замінить справжній. Він несмачний і проковтнути його не можна, тому дитина не пов’язує ці два процеси між собою.

Чому дитина не може жувати тверду їжу?

Причини того, що дорослий малюк відмовляється пережовувати тверду їжу, можуть бути самими різними. Проблема полягає в тому, що деякі з них в такому віці важко виправляти. Причинами того, що дворічна дитина не вміє жувати можуть послужити наступні фактори:

Годування пюре з баночок або приготованим за допомогою блендера. Неправильне годування стає однією з головних причин несвоєчасно розвиненого жувального рефлексу через надмірну турботи батьків. Боязнь мами, що її крихітка поперхнеться твердим шматком їжі, постійно відкладає процес перекладу малюка на інший вид харчування до кращих часів.

Втрачений момент. Несформований рефлекс відбувається через відсутність у дитини в дитячому віці різних гумових кілець, спеціальних пристосувань для полегшення прорізування зубів і так далі. А коли в рік знову настав час виробляти навички, тверда їжа просто була замінена на рідку.

Лінощі. Кожен раз, коли турботлива мама чи тато поспішають до дитини по першому капризу, у нього виробляється лінь. Як наслідок малюк відмовляється жувати, вимагаючи замінити твердий шматок на рідке пюре.Як навчити дитину жувати-8

Відсутність грудного вигодовування. Ранній переклад малятка на штучне харчування знижує тонус артикуляції і формує звичку легкої здобичі їжі. Щоб отримати грудне молоко матері малюк змушений з великим зусиллям працювати, підключаючи до роботи всі м’язи обличчя. А годування з пляшечки дозволяє йому повністю розслабитися, адже їжа сама потрапить в рот, залишається тільки проковтнути. Як результат відсутність жувального рефлексу.

Різкий перехід на тверду їжу. Дитина звикає до певного виду їжі, яку йому постійно дають, тому різка зміна здатна спровокувати у нього стрес. В результаті чого в подальшому дитині буде важко знову через це проходити.
Щоб цього уникнути, перехід з легкого і м’якого харчування на тверде, повинен бути поступовим.

Гіперактивність. Така причина досить рідкісна, але все-таки має місце. Підвищена активність дитини (крутиться, бігає тощо) Просто не дає їй часу на те, щоб пережовувати їжу.
Знаючи основні причини того, чому дитина не жує, батьки можуть проаналізувати поведінку свого чада, виявити і усунути її.

Як навчити дитину жувати?

Як навчити дитину жувати? – є основним питанням батьків, які зіткнулися з цією проблемою. Звичайно, нічого неможливого немає, але все це вимагає значних зусиль і великого запасу терпіння.

Спеціальної методики на цей випадок немає, але є кілька способів, які допоможуть стурбованим батькам навчити своє підростаюче чадо жувати тверду їжу.

Привчайте дитину тримати самостійно ложку, хай вона спробує брати її в ротик.
Під час готування страв для дитини не використовуйте блендер, спробуйте просто розім’яти все за допомогою виделки. Так, в пюре будуть потрапляти дрібні шматочки і з часом малюк до них звикне.
Іноді буває ефективно просто показати, як жувати на власному прикладі. Особливо якщо це робити за допомогою різних ігор.

Можна сходити з дитиною пообідати десь в громадському місці. Або, навпаки, запросити гостей до себе. Як правило, наслідувальний рефлекс в цій ситуації вчасно приходить на допомогу.
Не варто нервувати, якщо малюк не зрозумів що потрібно робити з першого разу. Це не його вина і любляча мама просто зобов’язана йому допомогти впоратися з вирішенням цієї проблеми.

Висновок

Отже, щоб уникнути проблем і вчасно навчити дитину жувати тверду їжу, потрібно відкинути зайву турботу і жалість, а, головне, не упустити потрібний момент. Якщо все-таки не вдалося розвинути жувальний рефлекс в дитинстві, необхідно боротися з проблемою вже в підростаючому віці, щоб відсутність навичок не призвела до непоправних наслідків.Як навчити дитину жувати-9

Для цього знадобиться великий запас терпіння і виконання перерахованих вище рекомендацій фахівців. Не варто насильно штовхати шматочки їжі в рот дитини, не залишайте її одну, але й пильно стежити за нею теж не рекомендується. Нервувати і кричати під час навчання малюка жуванню ні в якому разі не можна, це тільки погіршить ситуацію. Стрес, який він переживе, не дозволить йому зосередитися на вирішенні проблеми.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *