Як підготувати дитину до стоматолога

Лікування зубів у сучасних стоматологічних центрах практично не доставляє пацієнтами болю, але безліч людей продовжує відчувати справжній жах перед візитами до лікаря. І якщо дорослі здатні зібрати волю в кулак заради красивої посмішки або здоров’я, то для дітей такий вчинок просто неможливий. Як же вмовити дитину на лікування зубів і позбавити її від страху перед цією процедурою?стоматолог та дитина

Легку нервозність перед відвідуванням стоматологічного кабінету відчувають всі люди, але іноді одна тільки думка про це викликає напади паніки або справжню істерику. Подібне явище, яке носить назву дентофобія, може зустрічатися в будь-якому віці, але частіше за все спостерігається у дітей.

Як і будь-яка інша фобія, боязнь стоматологічних процедур не виникає на порожньому місці – їй передують певні провокуючі фактори.

Негативний досвід. Незважаючи на велику кількість анестезуючих препаратів в сучасній стоматології, повністю виключити неприємні відчуття не може навіть найкращий фахівець. Якщо в попередні візити до лікаря дитина відчувала сильний біль, негативні емоції запускають процес формування фобії. Те ж саме відбувається і в тому випадку, коли зуби лікують грубі, нетерплячі люди, що не володіють навичками спілкування з маленькими пацієнтами. Ну а багато дітей просто відчувають страх перед усіма людьми в білих халатах.

Дентофобія у батьків. Не секрет, що діти багато в чому наслідують своїх батьків і навіть відчувають їх емоції, тому страх дорослих перед відвідуванням стоматологічної клініки викликає аналогічні відчуття у малюків. Розповіді дорослих. Часто тата і мами в виховних цілях лякають дітей зубним лікарем, розповідаючи їм про те, що якщо вони не будуть добре себе вести, доктор буде свердлити і виривати їм зуби.

Нерішучий характер. Деякі діти в силу своїх психологічних особливостей дуже бояться невідомості, тому незрозуміла процедура їх сильно лякає. Низький поріг больової чутливості. Досить рідкісне явище, яке може стати причиною дентофобія. Діти з низьким порогом чутливості відчувають дуже сильний біль від тих процедур, які іншим приносять тільки дискомфорт.

Основні помилки батьків

Практично всі причини дентофобія можна об’єднати однією загальною характеристикою – це неправильна поведінка дорослих.

У число найбільш поширених помилок батьків входять наступні ситуації:

 • дитина «знайомиться» з лікарем не за звичайних обставин, а тоді, коли виникає серйозна неприємність (наприклад, зубна біль);
 • відсутність мотивації до лікування – батьки не розповідають малюкові, наскільки важливо ходити до зубного лікаря і підтримувати здоров’я зубів в порядку;стоматолог та дитина-1
 • застосування насильства, шантажу або погроз – коли малюкові потрібно вирвати зуб, дорослі часто силою утримують його на місці або лякають страшними речами;
 • візит до лікаря здійснюється в некомфортний для дитини час – наприклад, коли він звик спати або грати;
 • обман батьків – напередодні процедури маленькому пацієнтові розповідають, що нічого особливого з ним не станеться, а насправді його чекає сильний біль.

10 корисних порад

 • Не потрібно постійно нагадувати дитині про дату візиту – очікування неприємної процедури набагато гірше, ніж лікування зубів. Але відтягувати відвідування теж не варто – страх, може, і стане менше, а ось стан зубів погіршиться.
 • При розмові з малюком про майбутню процедуру не потрібно використовувати слова з негативним забарвленням на кшталт «рвати» або «свердлити». Тон повинен бути спокійним, без нервозності або напруги.
 • Не варто сварити дитину або тим більше застосовувати фізичну силу – від цього ситуація тільки погіршиться.
 • По дорозі в клініку не потрібно обговорювати процес лікування і все, що його стосується – краще говорити на відсторонені, приємні дитині теми.
 • Якщо дитина не піддається на вмовляння батьків, з нею може поспілкуватися персонал кабінету – іноді діти набагато краще «чують» чужих людей.
 • Якщо малюк навідріз відмовляється спілкуватися з лікарем, потрібно пошукати іншого фахівця – можливо, доктор просто не подобається маленькому пацієнтові.
 • Робити запис до стоматолога, краще вибирати ранковий час, щоб малюк не встиг «накрутити» себе тривожними думками.
 • Не варто економити на фізичному і психічному здоров’ї дитини – якщо в місті є спеціалізовані дитячі кабінети з іграшками, відеоокулярами і безшумним обладнанням, краще вибирати саме їх.
 • Перший візит потрібно здійснювати не тоді, коли виникла зубний біль або інша проблема, а в звичайний день. Можна взяти малюка з собою тоді, коли допомога стоматолога потрібно одному з батьків. Нехай він посидить у кріслі, поговорить з лікарем і зрозуміє, що в лікуванні зубів немає нічого страшного.стоматолог та дитина-2
 • Водити дитину в стоматологічний кабінет потрібно регулярно, як мінімум раз на півроку, щоб процес лікування перетворився з лякаючого заходу на рутинну справу.

Як умовити малюка лікувати зуби?

Щоб майбутній процес лікування не викликав у малюка страху, можна використовувати прості і зрозумілі йому психологічні прийоми.

Гра

Ігри в житті дитини займають ключове місце – саме з їх допомогою вона пізнає навколишній світ і шукає в ньому своє місце. Щоб змінити забарвлення майбутньої події і прибрати страх, можна програти в доктора. Нехай малюк спробує полікувати зуби лялькам або солдатикам – примірявши на себе роль лікаря, він дізнається, що стоматолог зовсім не бажає заподіяти біль, а навпаки, хоче допомогти пацієнтові впоратися з проблемою. Якщо дитина не хоче перетворюватися в доктора, можна змінити правила та виділити їй місце пацієнта, а стоматологом стане один з батьків. Мета такої розваги – «програти» ситуацію і зробити менш лякаючою для дитини.

Нагорода

Нагорода – хороший стимул для переконання дітей, але заохочення не повинно бути занадто прямим, інакше це перетвориться в погану звичку. Обіцяти малюкові іграшку або цукерки за те, що він полікує зуби, як мінімум непродуктивно. З іншого боку, такий аргумент, як здоров’я або гарна посмішка, для дітей є недостатнім, тому нагорода повинна бути матеріальною. Батькам можна вибрати наступну тактику: «Після того як доктор полікує тобі зуби, ми зайдемо на морозиво або в кіно». У цьому випадку замість того, щоб уявляти собі страшні картини лікування, дитина буде відчувати приємні емоції від майбутньої події.

Казка

Такий варіант підійде для батьків з хорошою фантазією. Потрібно придумати казку, здатну позбавити малюка від негативу перед майбутньою процедурою. Наприклад, можна скласти історію про те, що в хворих зубки живуть злі монстри, яких виганяє добрий доктор.стоматолог та дитина-3

Кумири

У кожної дитини є кумир, якого він прагне наслідувати – зазвичай це мультиплікаційні персонажі або герої кінофільмів. Можна спробувати зіграти на цій прихильності і поставити кумира в приклад дитині – наприклад, сказати, що Супермен або Бетмен вже точно не боїться стоматологів. Однак не варто принижувати малюка порівнянням з улюбленим персонажем – краще придумати історію про те, що Бетмен з Суперменом теж боялися йти до лікаря, але стали сміливими після того, як зрозуміли, що у відвідуванні кабінету немає нічого страшного.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *