Розвиток дитини в 1 рік: що вміє однорічний малюк

Дитині виповнився цілий рік. За перші 12 місяців з крихітної грудочки він перетворився в самостійну людину. Але йому ще багато чому належить навчитися. Часто батьки задаються питанням, що вміє робити дитина в 1 рік і як проходить розвиток їхнього малюка. До однорічного віку більшість дітей має оволодіти набором навичок, про які ви дізнаєтеся в нашій статті.якщо дитині 1 рік

Темпи фізичного розвитку малюка після 12 місяців починають сповільнюватися. Зростання і вага немовляти будуть збільшуватися тепер не так швидко, як це відбувалося в перші місяці життя. Реєструвати ці показники необхідно кожні 1-3 місяці, щоб переконатися, що розвиток дитини не відхиляється від норми.

Цікаво: чому дитина їсть сіль

Таблиця ваги та зросту дитини від 1 року до 2 років по місяцях

Місяці Дівчинка Хлопчик
Зріст, см Вага, кг Зріст, см Вага, кг
12 73,8 9,5 75,5 10,3
13 75,0 9,8 76,8 10,6
14 76,1 10,1 78,0 10,9
15 77,2 10,3 79,0 11,1
16 78,3 10,6 80,0 11,3
17 79,3 10,8 81,0 11,5
18 80,3 11,0 82,0 11,7
19 81,3 11,2 83,0 11,9
20 82,2 11,4 83,9 12,1
21 83,1 11,6 84,7 12,2
22 84,0 11,7 85,6 12,4
23 84,9 11,9 86,4 12,6
24 85,8 12,1 87,3 12,7

Параметри зросту і ваги можуть не укладатися в норму, це може бути як відставання в рості, так і випередження усереднених педіатрами параметрів. Кожна дитина росте і дозріває за своїм власним графіком. Про порушення темпів розвитку можна говорити лише тоді, коли дитина має аномально низький або високий зріст / вагу в порівнянні зі своїми однолітками.

Пропорційність тіла

Зовнішній вигляд малюка в рік змінюється сильніше, ніж розміри тіла. Найбільші частини тіла у однорічного малюка – голова і живіт, який випнутий вперед. Особа має округлі, м’які контури. Ручки і ніжки дитини щодо тіла короткі, м’які, без натяку на мускулистість.

Цікаво: чорний чай для дитини

Збільшення обсягу голови

Окружність голови в цьому віці досягає 46,6 см і до півтора років збільшується до 47,9-48 см. Протягом другого року життя обсяг голови може збільшитися на 2,5 см. До двох років розмір голови малюка становитиме майже 90% від стандартного розміру голови дорослої людини.

Кількість зубів

Даний показник в більшій мірі залежить від спадковості. Чимале значення має і достаток кальцію в організмі. В середньому цифра може варіюватися від 4-6 до 10 зубів. Важливо, щоб в харчуванні немовляти були присутні молочні продукти (грудне молоко, дитячий сирок, кефір), а також вітамін Д.якщо дитині 1 рік-1

На замітку! Оцінити фізичний розвиток дитини в один рік педіатр може на підставі пропорційності, яка враховується разом з масою і довжиною тіла. У ставного малюка окружність грудей більше окружності голови на кількість сантиметрів, які рівні віку дитини.

Відмінності в розвитку хлопчиків і дівчаток на рік

За стандартними даними ВООЗ діти різної статі відрізняються параметрами росту і ваги. Порівняти показники з року до двох років по місяцях можна по вищенаведеній таблиці.
Зріст і вага в рік за усередненими даними ВООЗ у однорічних малюків такі:

Хлопчики. Вага – від 10,0 кг до 10,9 кг. Зріст – від 75,3 до 78 см.
Дівчатка. Вага – від 9,0 кг до 10,6 кг. Зріст – від 74,0 до 77,4 см.

Що стосується навичок, то у хлопчиків і дівчаток вони розвиваються приблизно однаково, хоча, за спостереженнями фахівців, дівчатка можуть почати говорити раніше. Також деякі дослідження говорять про те, що хлопчики більш активні і рухливі в іграх, але ця різниця не дуже значна.

Перші досягнення – які навички дитина освоює до року

Знаючи, які вміння малюк повинен освоїти до 12 місяців, батьки зможуть краще зрозуміти свою дитину і прийти їй на допомогу при виниклих складнощів. Варто пам’ятати: чим складніший навик, тим більше часу піде на те, щоб його опанувати. Наприклад, перші кроки маля може зробити як в 11, так і в 15 місяців. Якщо ви помічаєте передумови для освоєння дитиною нових умінь, то не за горами і справжні успіхи.

Таблиця розвитку основних навичок у дитини в 1 рік
слух Дізнається звуки предметів (пральна машина, годинник, телефон) і прості мелодії; намагається наслідувати звуки (автомобіль їде – “ЖЖЖ”) та голоси тварин (корова мукає – “мууу”).
Мова Вимовляє близько 10 слів (лепетних також); імітує звуки з оточення
Моторика Робить самостійні кроки без підтримки; присідає і нахиляється.
Гра З цікавістю розглядає своє відображення в дзеркалі; на папері малює короткі штрихи і ставить крапки; на прохання дорослого може показати частини свого тіла.
Емоції До навколишніх відноситься по-різному; реагує на слово “не можна”; починає співпереживати.
Соціальний розвиток Дитина розуміє і виконує прості прохання (дай / візьми); вказує пальцем на предмет; утримує чашку з водою і п’є з неї; вставляє ноги в взуття.

Мова дитини в 1 рік

Малюк з року починає розуміти буквально все, про що говорить йому дорослий. Чуйність дитини спонукає до спілкування з ним. З однорічним малюком можна поступово вчитися називати предмети, кольору, частини тіла, не замінюючи їх правильну назва “дитячим” мовою. Подаючи приклад правильного мовлення з малого віку, ви допоможете дитині навчитися вимовляти слова з мінімальним ускладненням.якщо дитині 1 рік-2

Основні моменти розвитку мови в даному віці:

  • Показує пальцем предмети або картинки в книзі, які йому називають батьки ( “де м’ячик?”, “Покажи собачку!”).
  • Вимовляє кілька простих слів (до 15-18 місяців);
  • Виконує прості інструкції і прохання ( “підемо снідати”, “принеси ляльку”);
  • Намагається повторювати почуті слова;
  • Висловлює заперечення, крутячи головою ( “ні”).

Можливо, пройде час, перш ніж ви навчитеся розуміти свою дитину, в тому числі її жести. Пам’ятайте, ніколи не можна сміятися над мовними помилками малюка, навіть якщо вони здаються вам смішними. Вимова поступово покращиться, треба тільки бути терплячими і уважними до свого чада.

Не без труднощів: криза 1 року життя

У дванадцять місяців у дитини починає проявлятися “криза негативізму”, яка проявляє себе в повній мірі до двох років. Про її існування можна здогадатися за деякими ознаками:

  • малюк демонструє непокору, упертість, стає некерованим;
  • поведінка дитини суперечлива, її неможливо передбачити;
  • яскраво виражене прагнення до незалежності і самостійності.

Справа в тому, що дитина протягом другого року життя перебуває в постійному прагненні робити самостійні кроки, але в той же час тримати маму поруч з собою. Вона може відійти від батька і перевірити свої здібності та навички “в справі”. Але думка про те, що вона окрема незалежна людина, лякає дитину. Їй в великій мірі потрібна турбота і тепло, особливо коли дитина втомилася, ображена, або погано себе почуває.якщо дитині 1 рік-3

Як впоратися з емоційною нестабільністю немовляти?

Забезпечуйте дитині якомога частіше фізичний контакт. Ваша мета – зміцнити у нього почуття захищеності і благополуччя. Сидіть поруч, обіймайте, будьте уважні до настрою малюка. Реагуйте, коли він щасливий і коли засмучений. Підтримка і необхідна дисципліна допоможуть дитині минути непростий період.

Важливо! Пояснювати правила поведінки або карати дитину в рік – марна справа. Дитина вас просто не зрозуміє, а регулярні подібні дії призведуть до озлобленості і агресії з її боку. Кращий спосіб допомогти однорічному малюку відновити впевненість у собі – надати їй необхідну підтримку і увагу.

5 корисних занять для однорічного малюка

Основна мета ігор з дитиною у віці року – це спілкування і задоволення. Малюкові необхідно висловлювати свої емоції, розвивати спритність і моторику рук. Розвиваючі посібники поки краще відкласти в сторону, не варто перевантажувати ними інтелект. Освоювати знання дитина зможе за допомогою міцної бази у вигляді навичок, яку і необхідно для початку створити.

Ігри з водою

Малюки люблять плескатися в воді, це факт. Щоб поєднати приємне з корисним, влаштовуйте пару раз в тиждень водні ігри. Переливання води з склянки в склянку, плаваючі каченята, водний конструктор з присосками – все це надасть мамі з дитиною море задоволення і посприяє розвитку навичок малюка.

Прості аплікації

Аплікації допомагають розвивати уяву, дрібну моторику і посидючість. Наріжте з кольорового паперу прості геометричні фігури – кола, квадрати, трикутники. Покажіть малюкові, як з прямокутника і двох кіл вийде машина. Запропонуйте дитині приліпити ніс або вушка ведмедю. Такі прості заняття разом з батьком принесуть дитині багато позитивних емоцій.

Сенсорика з сипучими матеріалами

Однорічна дитина тільки починає знайомитися з різними матеріалами, розвиваючи своє сприйняття відчуттів. Хороший спосіб розвинути сенсорику зовнішнього сприйняття – це ігри з крупою. Почніть з малого: насипте в баночки з-під дитячого харчування крупу або дрібні макарони, дайте дитині їх потрясти. Будемо цікавіше, якщо в кожну баночку додати харчовий барвник. Також можна пограти з манкою – розподіліть крупу на підносі і помалюйте з малюком пальчиками на ній.якщо дитині 1 рік-4

Вчимося ліпити

Відмінний спосіб розвинути дрібну моторику крихти – дати пограти їй з шматочком звичайного тесту. Покажіть малюкові, як можна м’яти тісто в ком. Роблячи дрібні рухи кистями і пальцями рук, у дитини формується спритність, стимулюється розвиток мозкової діяльності.

Читаємо казки

У рік утримати увагу на книзі і її прослуховуванні малюк ще не зможе, але він неодмінно зверне увагу на яскраві ілюстрації. Знайомтеся з простими казками – “Колобок”, “Теремок”, “Курочка Ряба”. Дитина поступово буде запам’ятовувати героїв, а після півтора років може намагатися відтворювати фрагмент з улюленої історії. Добрі казки з дитинства вчать правильній поведінці і навичкам спілкування.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *