Дитина скрегоче зубами під час сну

Іноді матусі задають безліч питань про причини нічного скрипу зубами у дитини. Медична назва такого явища – бруксизм. За статистикою, близько половини дітей до 7 років схильні до цього захворювання. Дуже часто скрегіт носить короткочасний характер, але може затриматися.Чому дитина скрегоче зубами коли спить

Чому дитина скрипить зубами уві сні?

Панікувати при виникненні скреготу у малюка не треба, це захворювання піддається лікуванню. Спокій і спостережливість, допоможе виявити причину бруксизма.

11 причин, коли дитина сильно скрипить зубами уві сні:

 1. Спадковість. Якщо батьки в дитинстві скрипіли зубами, то ця звичка може перейти і дитині.
 2. Неправильний прикус. Уві сні, дитина мимоволі рухає щелепою, і виникає скрип. Якщо вчасно не вжити заходів, то виникнуть проблеми стирання емалі. Стоматолог так само може визначити порушення в будові щелепно-лицьового апарату.
 3. М’язовий спазм. Мимовільне скорочення м’язів може викликати головні і щелепні болі.
 4. Ріжуться зубки. Малюк намагається зняти неприємні відчуття і свербіж за допомогою чесання зубами одна об одну.
 5. Цікавість. Дитині просто цікаво, що в роті з’явилися зуби і ними можна видавати цікаві звуки.
 6. Зростання корінних зубів. Діти 5-7 років скриплять зубами уві сні, так як відбувається випадання молочних зубів і зростання корінних. Скрегіт зубів допомагає зняти свербіж з ясен.
 7. Брак мікроелементів в організмі. За припущеннями лікарів, недостаток магнію, кальцію, амінокислот викликає нічний скрегіт зубами.
 8. Простудні захворювання. Закладеність носа, отит, аденоїдит супроводжує сухість у роті і скрип допомагає виробленню слини.
 9. Стрес і емоційні переживання. Не тільки негативні, а й позитивні емоції збуджують нервову систему малюка. Стрес виникає на грунті перенапруги, змін в житті, несприятливої сімейної атмосфері.
 10. Порушення сну. Маленькі діти скриплять зубами уві сні, неспокійно сплять через кошмари, енурезу, підвищену збудливість.
 11. Відлучення дитини від грудей. У цей період переходу на штучне вигодовування, смоктальний рефлекс відходить не відразу. Деякий час нічний сон дитини буде супроводжуватися скрипом.

Звичайно, скрегіт зубами неприємне явище. Його не можна залишати без уваги, особливо при тривалому перебігу хвороби.

Цікаво: як купати новонародженого

Наслідками бруксизма можуть бути:

 • стирання зубної емалі;
 • поява мікротріщин;
 • головний і зубний біль; карієс.

Щоб уникнути цього, потрібно вчасно почати лікування, після консультації фахівця.Чому дитина скрегоче зубами коли спить-2

Що робити, дитина скрипить зубами уві сні?

Якщо скрегіт зубами у дитини триває довгий час, то необхідно звернутися до лікаря. Стоматолог і невролог визначать причину бруксизма і призначать лікування.
Психологічні фактори, що впливають на скрипіння зубами уві сні, визначить невролог. Можливо, буде потрібно прийом ліків.

Цікаво: що робити коли у дитини болить живіт

Дітям призначають:

 • валеріану;
 • гліцин;
 • збори заспокійливих трав.
 • Капа. Лікарі рекомендують купити капу, яка спеціально призначена для зняття напруги і болю в м’язах. Час носіння капи визначить лікар. Вона допоможе уникнути стертості емалі зубів.
 • Прорізувачі. Якщо маленька дитина скрипить зубами уві сні в період прорізування, змащуйте ясна охолоджуючим гелем. Необхідно купити малюкові спеціальні прорізувачі, які можна безпечно гризти. Це допоможе зняти свербіж.
 • Режим. Слід дотримуватися розпорядку дня: своєчасне годування, сон. При цьому не перевантажуйте нервову систему малюка активними іграми ввечері. Потрібно створити спокійну, доброзичливу атмосферу: читання книг, запропонуйте олівці для малювання. Сварки, лайки, покарання викликають стрес, і дитина сильно скрипить зубами уві сні.Слід годувати дитину за 1,5 – 2 години до сну. Для пиття потрібно використовувати тільки воду, ніяких соків і напоїв з барвниками. У воду для купання можна додати відвари заспокійливих трав.
 • Турбота. Подаруйте маленьким дітям тепло і турботу. Розмови перед сном допоможуть дізнатися про психологічну проблему, стануть підтримкою для дитини.
  Уже з 4 років, дитина може чітко сформулювати причину занепокоєння, від якої він уві сні скрипить зубами. Діти часто відчувають стрес від емоційних переживань, і участь батьків допоможе розслабитися. Якщо дитина ще мала, то просто обійміть, поцілуйте. Можливо, саме ласки і уваги не вистачає малюкові.
 • Компрес. Для зняття неприємних відчуттів з лицьових м’язів, слід зробити зігріваючий компрес. Необхідно намочити рушник теплою водою і прикласти до щелепи. Компрес застосовується до тих пір, поки біль не пройде. Вранці можна полоскати рот ромашковим відваром, він зніме біль. Для самостійного приготування відвару ромашки необхідно 2 ч. л. або 2 пакетики на склянку води, довести до кипіння, здідити.Чому дитина скрегоче зубами коли спить-4

Які б заходи батьки не приймали, головне, щоб дитина відчувала любов і турботу. Найчастіше причиною скрипу є перенапруження м’язове або емоційний. Сукупність медичного і психологічного втручання позбавить дитину від бруксизма.

Дитина уві сні скрипить зубами і чавкає

Плямкання і скрегіт зубами уві сні є симптомами нервових переживань. Сильні емоції і стрес малюк переживає уві сні, і це виражається в руховій активності.

Цікаво: дитина зовсім не слухається

Щоб виключити нервове захворювання потрібно записатися на прийом до невролога. Він точно визначить причину такої поведінки. Мама повинна і сама поспостерігати, як проходить день малюка. Якщо дитині більше 10 років, і він продовжує скрипіти зубами уві сні, то потрібно відверто поговорити з ним, дізнатися причину переживань.

Дитина кашляє і скрипить зубами уві сні

Можна почути думку, що нічний кашель і скрип зубами ознака наявності глистів. Але дослідження лікарів недоводять цей зв’язок. Матусі скаржаться, що протягом дня кашель відсутній і починається тільки вночі. Швидше за все, кашель і скрегіт виникають при запаленні глотки, трахеїті або алергії. Дитині важко дихати через набряклість носа.

Виявити перші симптоми ураження глотки можна при візуальному огляді:

 • A – запалене піднебіння;
 • B – запалений язичок;
 • C – збільшені і почервонілі мигдалини;
 • D – жовтуватий наліт на мигдалинах;
 • E – яскраво червоні виразки на піднебінні і язичку.

Необхідно звернутися до лікаря, щоб поставити точний діагноз. Самостійно можна полегшити стан дитини. Обов’язково варто провітрювати кімнату перед сном і стежити за вологістю.
Усунути алергени: пір’яну подушку, куріння в кімнаті, зміна порошку для прання білизни.

Цікаво: як виховати дисципліновану дитину

Дитина скрипить зубами уві сні, глистів немає

Найпоширеніша омана, що скрегіт зубами виникає через наявність паразитів в товстому кишечнику. Але це твердження хибне, адже зв’язок між бруксизмом і глистами науково не підтверджується. Тому причину зубного скрипу слід шукати в іншому.Чому дитина скрегоче зубами коли спить-1

Скрип зубами може бути викликаний:

 • неправильним прикусом;
 • нервовим перенапруженням;
 • стресом;
 • хворобою.

Щоб зрозуміти причину, необхідно поспостерігати за поведінкою дитини і самостійно усунути негативні чинники. Створити атмосферу любові і турботи, проводити тихі вечори, на ніч читати казку.

Дитина стогне і скрипить зубами уві сні

З 3 – 4 років дитина сильно скрипить зубами уві сні через нічні кошмари. При цьому скрип супроводжується стогонами. Страшні сни виникають внаслідок сильного емоційного переживання. Дитина не може розслабитися, і мозок продовжує активно працювати вночі. Кошмари можуть супроводжувати сон дитини будь-якого віку.

Але під силу мами не допускати нічні кошмари. Потрібно виключити рухливі і комп’ютерні ігри перед сном, перегляд кривавих фільмів. Прийом ванни з хвойними травами заспокоїть і розслабить дитину. Якщо страшні сни сняться, то слід їх обговорити і обернути смішною історією, покласти в ліжко іграшку.

Дитина важко дихає вночі і скрипить зубами

Такі симптоми говорять про те, що дитина хвора. Аденоїди, синусити, нежить порушують прохідність носових каналів.
При диханні відкритим ротом, виникає сухість, і тоді дитина сильно скрипить зубами уві сні.

Таким чином, виробляється слина. Пройшовши курс лікування від хвороби, скрегіт зубами припиниться сам.

Дитина почала скрипіти зубами уві сні на відпочинку

Поїздка на море або подорож, можуть обернутися неприємностями, дитина починає скрипіти зубами уві сні на відпочинку. Вдома симптоми не виявлялися, і після поїздки скрип припинився через деякий час. Чому таке відбувається?

Зміна обстановки вплинула на емоційний стан дитини. Можливо, їй не сподобалося місце відпочинку або велике скупчення людей. У цьому випадку, батьки повинні надавати підвищену увагу і турботу, взяти з собою в поїздку улюблені іграшки, щоб дитина відчувала себе як вдома.Чому дитина скрегоче зубами коли спить-3

Як відучити дитину скрипіти зубами уві сні?

Відучити дітей скрипіти зубами можна, адже це мимовільна м’язова дія, але можна зменшити скрип, якщо усунути причину.
Можна давати дитині гризти яблука, моркву, це знімає напругу жувальних м’язів. Днем необхідно годувати твердою їжею, тоді вночі уві сні знижується ймовірність зубного скрипу.

Цікаво: чого дитина багато п’є

Якщо дитина уві сні скрипить зубами, слід виконувати гімнастику на розслаблення м’язів обличчя.

Дані вправи виконуються з дитиною від 2 років і старше:

 • «Горішок». Запропонуйте малюкові побути білочкою і розгризти великий горіх. Зуби міцно стиснуті і напружені щелепи. Розслабитися і повторити вправу 5 разів.
 • «Посмішка». Веселий клоун посміхається: розтягнути губи в усмішці на 4 сек, потім розслабитися. Повторювати 5 разів.
 • «Гірка». Кінчик язичка впирається в нижні зуби, утворюючи гірку. Тримати язик в напрузі 3 сек, потім розслабити. Повторіть 5 разів.
 • Легкий масаж, перед сном. Вказівними пальцями масажуйте нижню частину обличчя. Дотики повинні бути легкими.

Така проблема, коли дитина під час сну скрипить зубами, вирішується комплексно. Вправи в поєднанні з іншими заходами стають набагато ефективнішими. Спільна діяльність батьків з дитиною допомагає розслабитися, заспокоїтися. Корисні заняття спортом, читання книг, прогулянки в парку, малювання. Питання із засипанням і сном вирішить тепла ванна і розслабляючий масаж.

Найчастіше скрегіт зубами у дитини проходить самостійно. Але, якщо цього не відбувається протягом тижня, вжити заходів потрібно обов’язково. Візит до стоматолога і невролога запобіжить появі стоматологічних проблем, і зубки малюка будуть в ідеальному стані.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *