Як розвивати 8 місячну дитину

Восьмимісячні малюки дуже активні, багато рухаються і з інтересом освоюють нові простори, адже в цьому віці вони вже можуть пересуватися поповзом. Чому вже встиг навчитися карапуз до 8 місяців, якими новими навичками вже радує батьків і як дорослі можуть допомогти в розвитку малюка цього віку, як розвивати 8 місячну дитину?Як розвивати 8 місячну дитину-1

Фізіологічні зміни

 • Триває період прорізування зубів, при цьому їх поява дуже індивідуальна. У когось у 8 місяців ще немає жодного зуба або тільки з’явився перший різець, а хтось вже пробує гризти печиво чотирма зубами.
 • Темпи зростання дитини трохи сповільнюються, що пов’язано з підвищенням фізичної активності малюка. М’язи крихти вже розвинені настільки, що дозволяють дитині не тільки перевертатися і сидіти, але і стояти, а також повзати.
 • Випорожнення дитини стали більш оформленими і мало схожі на калові маси, малюк перебуває виключно на грудному вигодовуванні. У випорожнення є нерізкий запах, а частота дефекації зазвичай становить 1 раз в день.
 • Пам’ять дитини розвивається і утримує останні події. Завдяки вдосконаленню пам’яті, малюк здатний повторювати дії за батьками, впізнавати знайомі предмети, почуті потішки, близьких людей.

Фізичний розвиток, або як розвивати 8 місячну дитину

За восьмий місяць життя малюк додає приблизно 550 грам і стає вище в середньому на 1,5 сантиметра. Окружність грудей і окружність голови збільшуються на 0,5-1 см.
Хоча темп розвитку кожної дитини індивідуальний, на основі даних вимірювань великої кількості дітей певного віку медики визначили середнє значення, а також межу нормальних показників фізичного розвитку. Відхилення від них викликає настороженість і є причиною детального обстеження малюка.

Цікаво: у скільки привчати дитину до горщика

Основні параметри для малюків 8 місяців представлені в такій таблиці:

Показник Середнє значення у 8 місяців Хлопці у 8 місяців Дівчата у 8 місяців
Вага 7900-8600 г 6900-10700 г 6300-10200 г
 Зріст  68,7-70,6 см  66,2-75 см  64-73,5 см
 Окружність голови  43,4-44,5 см  42-47 см  40,7-46 см
 Окружність грудної клітки  45,7-46,4 см  43,5-49,9 см  43,7-48,3 см

Що малюк вміє?

 • Малюк у 8 місяців дуже активний фізично, вміє сідати, лягати, вставати (при цьому підтягується за опору), досить швидко повзає, а також переступає предмети.
 • Малюк багато часу приділяє вивченню іграшок і постійно тренує власні руки. Він може вільно перекласти одну іграшку в іншу ручку, а якщо предмет випаде з руки, то буде його шукати. Дитині подобається катати м’ячик, натискати на різні кнопочки, гортати сторінки книжок.
 • У белькотіння восьмимісячного немовляти вже є інтонація, яку малюк перейняв від батьків. Малюк багато разів повторює однакові склади, тому батьки постійно чують від малятка «ма-ма-ма» або «ба-ба-ба».
 • Дітки цього віку дуже життєрадісні, радіють іншим малюкам, а до дорослих незнайомців ставляться насторожено. Якщо ж мама кудись іде, восьмимісячного карапуза це сильно засмучує. Коли у малюка щось не виходить, він засмучується, але маминій похвали буде дуже радий.
 • Дитина може показати знайомий предмет, коли його запитують «де?». Також малюк вже навчився на прохання махати рукою, робити «ладушки» та інші дії, яким батьки його навчали раніше. Немовляті дуже подобаються ігри, в яких дії повторюються.
 • Малюк 8 місяців не тільки їсть з ложки і навіть пробує це робити самостійно, але і бере в ручки тверду їжу (наприклад, дитяче печиво), відкушуючи шматочки від неї.Як розвивати 8 місячну дитину

Хоча всі дітки розвиваються з власним темпом, проте є вміння, якими малюк неодмінно повинен володіти в 8 місяців.

Вас має насторожити, якщо малюк:

 • Не сідає.
 • Не повзає назад або взагалі не пробує повзати.
 • Не пробує вставати біля опори.
 • Не може кілька секунд стояти, тримаючись двома руками.
 • Не може утримати іграшку в руках.
 • Не хватає запропоновану іграшку.
 • Не перекладає іграшку з однієї ручки в іншу.
 • Не вимовляє склади.
 • Не прислухається, коли чує розмову дорослого.
 • Не проявляє будь-які емоції.

Цікаво: чого дитина часто пісяє

Заняття для розвитку, як розвивати 8 місячну дитину

 • Якщо малюк ще не освоїв повзання рачки, потренуйте його у воді. Під час купання покладіть дитину животом на дно порожньої ванни і включіть воду, щоб вона повільно наповнювала ванночку. Рівень води буде підніматися і стане стимулом до підіймання малюка на ліктях і колінах. При такій вправі важливо стежити, щоб дитина не напилася води.
 • Ще один спосіб навчити дитину повзання рачки є ходьбу «на руках». Підніміть ноги дитини так, щоб малюк став на ручки. Далі трохи розгойдуйте карапуза вперед і назад. Як тільки малюк втомиться, вправу потрібно припинити.
 • Для вдосконалення дрібної моторики запропонуйте малюкові брати різні предмети, іграшки з кнопками і замочками, коробочки з кришками, м’які книжки та багато інших.
 • Так як дитина в 8-місячному віці в іграх копіює дії дорослих, мамі слід показувати, як поводитися з новими іграшками. Покатайте з дитиною машинки, покачайте ляльку, постукайте в барабан, і нехай дитина повторює.
 • Запропонуйте дитині грати з кількома однорідними предметами, наприклад, з кубиками різних кольорів, кульками, кільцями від пірамідки. Складаючи і розсипаючи такі предмети, дитина буде пізнавати зв’язок між ними.
 • Побудуйте з кубиків невелику піраміду і покажіть дитині, як її можна розвалити за допомогою м’ячика що котиться.
 • Розглядайте з малюком сімейні фотографії та попрохайте його показати близьких людей та себе самого. Дитині сподобається відшукувати себе на фото.
 • Часто включайте музику і танцюйте з крихіткою. Нехай це будуть мотиви з різними ритмами- і класичні мелодії, і дитячі пісеньки, і пісні сучасних виконавців.
 • Тренуйте відчуття рівноваги у малюка, піднімаючи малюка і опускаючи. Також можна покружляти з немовлям.
 • Зробіть для дитини поличку для книг, до якої малюк зможе дотягнутися. Наповніть цю поличку яскравими дитячими книгами і давайте можливість карапузові самостійно вибирати книжку для «читання».
 • Грайте з малюком у ванній. Нехай малюк пересуває плаваючі іграшки, плескає по поверхні води долоньками, набирає воду в формочки, переливає з однієї ємності в іншу.
 • Дозвольте дитині пограти з кухонним начинням, але давайте при цьому малюкові лише безпечні предмети – ополоник, контейнери, кришки та інші.
 • Також дитині сподобається грати і телефоном, який для цього слід відключити від мережі. Дайте карапузові трубку і нехай він «розмовляє».
 • На прогулянці звертайте увагу малюка на різні звуки, які видає літак, автомобіль, пташка, собака. При цьому називайте джерело звуку.
 • Підтримуйте інтерес малюка до тварин. Придбайте пластмасових або гумових тварин і називайте їх, а також імітуйте їх голос. Показуйте дитині тварин в книгах і на вулиці.
 • Дайте малюку в руки дерев’яну ложку і кілька предметів, в які можна бити. Так дитина зрозуміє, що предмети відрізняються не тільки зовнішнім виглядом, але і видаються звуком.
 • На очах у карапуза сховайте іграшку, накривши її ковдрою, а потім запропонуйте дитині її відшукати.

Цикаво: в скільки дитина починає бачити

Часті проблеми

 1. Страх розставання з мамою. Дітки 8 місяців починають боятися відпустити маму від себе і дуже переживають розставанням з нею. Крім того, в цьому віці можуть з’явитися і інші страхи, наприклад, дитина може лякатися гучних звуків побутових приладів. Покажіть малюкові джерело звуку, щоб той перестав бути страшним.
 2. Відмова від прикорму. Малюк може відмовлятися пробувати нову їжу, якщо блюдо не сподобалося йому своєю консистенцією, смаком або температурою. Можливо, малюк ще не встиг зголодніти або в приміщенні дуже жарко. У будь-якому випадку наполягати не потрібно. Запропонуйте їжу дитині трохи пізніше.
 3. Неспокійний сон. Малюки восьми місяців через фізичної активності і перезбудження можуть погано засипати і їх нічний відпочинок порушується. Щоб уникнути проблем з нічним сном, виключіть з вечірнього часу активні ігри, зробіть перед сном розслабляючий масаж, почитайте дитині книжку.
 4. Хворобливе прорізування зубів. Поява зубів без болю і дискомфорту зустрічається досить рідко. У багатьох діток зубки ріжуться з хворобливими відчуттями, змінами стільця, підвищеною температурою, капризами і іншими негативними проявами. Допомогти малюкові можуть охолоджені спеціальні іграшки, які можна гризти. Для позбавлення від болю застосовують спеціальні гелі, а при температурі – препарати із жарознижувальною дією.
 5. Алергія на прикорм. Оскільки меню восьмимісячних дітей розширюється, завжди існує ризик появи реакції на новий продукт. Така реакція може проявлятися поносом, шкірними висипаннями, нежиттю, запорами, коліками, почервонінням очей і іншими симптомами. Намагайтеся знайомити дитину цього віку лише з безпечними продуктами, які рідко викликають алергію. Поки дитині не можна давати червоні ягоди, помідори, какао, цитрусові плоди, продукти з сої, а з введенням в дитяче меню молока, яєць і курки слід бути дуже обережними.Як розвивати 8 місячну дитину-2

Поради батькам

 • Оскільки 8-місячний малюк вже активно досліджує квартиру, повзаючи всюди, вам слід забезпечити його безпекою. Поки що карапуз не розуміє ризиків і небезпек, тому завданням батьків буде усунути зі шляху дитини отруйні речовини, крихітні предмети, предмети що б’ються, а також все гостре і ріжуче. Сховайте розетки, сховайте гострі кути меблів, приберіть в шафу побутову хімію і ніколи не залишайте малюка в кімнаті без нагляду.
 • Якщо ваша восьмимісячна дитина ще не почала вставати на ніжки, ще притримується за опори, форсувати придбання цієї навички не потрібно. Як тільки м’язи крихти зміцніють достатньо для перебування у вертикальному положенні на ногах, малюк відразу ж почне свої «тренування», відточуючи нове вміння. Пам’ятайте, що багато дітей не починають вставати до 8-місячного віку, як і повзати, і квапити їх поки не варто.
 • Якщо у дитини вже прорізалися 4 зуба, заохочуйте жування, пропонуючи крихітці не пюре, а шматочки відварених овочів, а також дитяче печиво і сухарики.
 • Часто розмовляйте з немовлям, при цьому сюсюкати і перекручувати слова не слід. Проте, допустимо використання скорочених слів, наприклад, замість «кішка» можете вимовляти «киця».

Цікаво: зелений кал у немовлят

 • Вибираючи розвиваючі заняття для малюка, враховуйте не тільки час дня, але і темперамент крихти. Якщо у вас непосидючий карапуз, то йому будуть до душі активні ігри, перевороти, повзання. Для спокійних немовлят більше підійде читання книжки, складання кубиків. Слід поважати інтереси малюка, нехай він ще й зовсім крихта. Якщо що-небудь малюку не подобається, не змушуйте його і не наполягайте.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *