Холодні руки і ноги у дитини при нормальній температурі – норма або хворобливий симптом?

Всі батьки, особливо молоді мами, не упускають можливості понервувати з приводу здоров’я свого малюка. Буває, що хвилювання даремні, але іноді вони виправдані, і уважність мами рятує від великих неприємностей. Якщо без видимих причин, при нормальній температурі тіла, у дитини холодні руки та ноги, це може свідчити про хорошу терморегуляції організму. Але тільки в тому випадку, якщо мова йде про дитину (до двох років). У дітей старшого віку такі симптоми повинні насторожувати.чому у дитини холодні ручки

Малюки не мерзнуть?

Останнім часом, всупереч переконанням бабусь, лікарі настійно рекомендують не кутати дітей в перші місяці їх життя. Дуже легко не розрахувати з утепленням та перегріти немовляти. Справа в тому, що у крихти до двох років механізм, що підтримує температурний режим, ще не сформований повністю. Постійно холодні ноги і руки можна вважати нормальним явищем у дитини грудного віку, це викликано особливостями теплообміну і не повинно хвилювати батьків. Згодом все прийде в норму, і після двох років такі проблеми не будуть виникати.

Цікаво: дитина яка часто хворіє

Шкіра дитини контактує з навколишнім середовищем, її судини підлаштовуються під зовнішню температуру, звужуючись або розширюючись. Потрібно звертати увагу не на температуру, а на колір шкірних покривів:

 • Якщо ніжки і ручки холодні, але нормального рожевого кольору, нічого страшного. Шкіра підлаштовується під температуру навколишнього середовища, охолоджуючи тіло. Відбувається загартовування організму, що в майбутньому допоможе уникнути нескінченних застуд.
 • Бліда, синювата шкіра на руках і ногах, плюс відчуття крижаного холоду при нормальній температурі тіла повинні насторожити маму. Це означає, що кровообіг в ногах і руках уповільнений. Причиною може бути сильне переохолодження, судини звужуються, намагаючись утримати температуру, і шкіра блідне.

Мамам потрібно пам’ятати, що для немовляти, особливо в перші місяці, перегрів небезпечніше, ніж переохолодження. Природа влаштувала так, що тривалий холод немовля витримує простіше, ніж навіть короткий перегрів.

З яких причин мерзнуть кінцівки у дітей старшого віку?

Трохи інакше йде справа з дітьми старше двох років. Найчастіше проблеми виникають на п’ятому -сьомому році життя. Чому у дитини холодні руки і ноги, та з яких причин? чому у дитини холодні ручки-1У цей період руки і ноги можуть залишатися холодними при нормальній температурі з кількох причин:

 • Вегетосудинна дистонія, тобто збій вегетативної нервової системи, яка регулює функціонування внутрішніх органів, в тому числі й відповідає за підтримання нормальної температури тіла. При вегетосудинної дистонії виникають спазми, судини звужуються. Це пояснює, чому нормальний кровообіг в ногах і руках сповільнюється. Як правило, з віком такий стан проходить саме по собі, але консультація лікаря не завадить.
 • При великий нервовій збудливості руки / ноги у дитини теж можуть ставати холодними. Будь-які негативні емоції, стреси порушують нормальний теплообмін. Іноді долоні стають вологими, хоча руки залишаються холодними. Заспокойте і зігрійте малюка, намагайтеся уникати стресових ситуацій (хоча це простіше сказати, ніж зробити).
 • Зниження імунітету теж може пояснювати, чому у дітей завжди мерзнуть кінцівки. Якщо виникає слабкість, бліда шкіра, іноді «ломить» тіло і мерзнуть руки / ноги, то це може свідчити про зниження імунітету або перших ознаках анемії.
 • Однією з причин, чому у дитини завжди холодні кінцівки, може бути захворювання щитовидної залози. Якщо лікар не підтвердив вегетосудинну дистонію або анемію, варто проконсультуватися з ендокринологом.
 • Холодні руки у дитини – один з перших симптомів високої температури (вище 38-39 ° С). Іноді на вигляд немовляти важко зрозуміти, що у нього підвищена температура. Якщо ручки і ніжки холодні, виміряйте температуру – це допоможе не втратити час у тому випадку, якщо малюк захворіє.

Складно розібратися самостійно, чому у дитини холодні руки і ноги? Не відкладайте візит до педіатра, краще попередити хворобу, ніж потім лікувати її. Не соромтеся викликати лікаря додому або зателефонувати до швидкої допомоги – здоров’я вашої дитини важливіше всього на світі. З цієї ж причини не займайтеся самолікуванням і самодіагностикою – експериментувати можна на своєму здоров’ю (якщо дуже хочеться), але не на здоров’ї дітей!

Крижана шкіра при високій температурі

Якщо температура підвищена (38-39 ° С і вище), то руки / ноги у дітей, як правило, стають холодними. Це відбувається тому, що кров приливає до внутрішніх органів, борючись з хворобою. На периферію (ручки і ніжки) напору крові просто не вистачає. В цьому випадку потрібно дати тепле пиття і терміново викликати лікаря, не чекаючи, поки температура підвищиться до 39 ° С.

Цікаво: дитяча образа на батьків

Що робити до приходу лікаря, якщо температура висока (38-39 ° С і вище), а руки і ноги замерзли:

 • Якщо шкіра зблідла, дитину морозить, то це може свідчити про спазм судин. Жарознижуюче (тим більше швидкодіюче) в такому випадку протипоказано. Ліки тільки посилять спазм та погіршать ситуацію. Потрібно дати спазмолітик (найкраще но-шпу).
 • Холодні ручки і ніжки можна та навіть потрібно зігріти. Розітріть їх руками, заколисуючи і заспокоюючи дитину. Не варто використовувати спирт та спиртовмісні препарати, вони покращують тепловіддачу і ще сильніше охолодять кінцівки.

Діти по-різному реагують на високу температуру. Хтось і при 38 ° С спокійно грає (але це все одно не привід чекати 39 ° С), а кому-то і 37 ° С вже важко переносити. чому у дитини холодні ручки-2В який момент викликати лікаря – вирішувати мамі. Але лікарська допомога знадобитися обов’язково!

Як зігріти кінцівки малюка

Діти грудного віку майже не реагують на холодні ручки і ніжки, проте як же гостро реагують на це мами! Якщо ви хочете допомогти своєму малюкові, не варто кутати його в бабусину шубу, замість цього:

 • Робіть ранкову зарядку, спочатку допомагайте йому рухати ручками і ніжками, у міру дорослішання займайтеся вправами разом з ним.
 • Перестаньте перегрівати дитину, дайте організму загартуватися.
 • Перевірте, чи не обмежує рухи одяг та взуття – поганий кровообіг в ногах і руках стане причиною замерзання.

Материнська любов – величезна сила, використовуйте її з розумом. Не заважайте дитині розвиватися і загартовуватися, постійно не кутайте крихітку, нехай побігає босоніж. Але будьте уважні – не пропустіть момент, коли вашому малюкові знадобиться допомога.

Цікаво: що повинна знати дитина в три роки

Не соромтеся зайвий раз проконсультуватися з педіатром, не ризикуйте здоров’ям дитини!

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *