Маленький маніпулятор. Що робити батькам?

Маніпулятор – людина, що використовує різні методи психологічного впливів на іншу людину для досягнення своїх цілей. Такі способи маніпулювання як брехня, лестощі, звинувачення, ультиматум, навмисне покора, торг використовуються багатьма дорослими. Виховуючи дітей, батьки часто використовують різні хитрощі: заохочення, покарання, стимули, щоб змусити дитину підкоритися своїм правилам і вимогам. Батьки хочуть, щоб поведінка дитини була добра, щоб дитина не конфліктувала з оточуючими, допомагала по дому, сама себе обслуговувала.

Дитина маніпулятор

Але мало хто з батьків вірить в те, що їхній малюк може ними маніпулювати (дитина-маніпулятор), використовуючи їхні ж методи в своїх корисливих цілях. Самі улюблені прийоми дітей-маніпуляторів (за допомогою чого дитина маніпулює дорослими):

 • ультиматум (істерика);
 • брехня;
 • лестощі;
 • звинувачення;
 • підкуп.

Якщо в родині дитина-маніпулятор, що робити? Як поводитися батькам?

Маніпуляція-ультиматум (істерика)

Дитина-маніпулятор часто домагається чого-небудь за допомогою істерики, особливо, якщо після двох «концертів» вона досягає бажаного. У наступні рази вона буде навмисно до неї вдаватися, і, отримавши те, що хотіла, швидко заспокоюватися, хоча ще нещодавно влаштувала жахливе уявлення з катанням по підлозі і пронизливими криками.

Цікаво: образа у дитини на батьків

На відміну від інших істерик, викликаних втомою, голодом, стресом, ця істерика є зброєю маніпулювання. В інших випадках дитина не заспокоюється так швидко, їй необхідно допомогти, прибравши провокуючий фактор: нагодувати, покласти відпочивати, заспокоїти. У разі істерики-маніпулювання, не перестаючи ридати і кричати, дитина споглядає, який ефект вона справляє на оточуючих і обмірковує свої подальші дії.

Тому найкраще позбавити її глядачів. Нехай посидить одна в кімнаті, поки не заспокоїться. Або, якщо залишити одну її неможливо, зробіть вигляд, що не помічаєте її криків. Складніше, якщо така істерика відбувається на людях (наприклад, в магазині дитина вимагає щось їй купити, не слухаючи ваших пояснень). Терміново виводьте її з магазину, так як завжди знайдуться співчуваючі люди зі своїми порадами. Постарайтеся заспокоїти її, але не поступайтеся, навіть якщо зриваються ваші плани. Інакше дитина зв’яже свою істерику на вулиці з отриманням бажаного. А так вона буде розуміти, що плачем і криками нічого не доб’єшся.Дитина маніпулятор-2

Не можна дозволяти дитині керувати вами, але і постійно відмовляти їй теж не можна. Шукайте компроміс. Наприклад, ви не можете купити їй дорогу іграшку в магазині, пообіцяйте зробити вдома з нею пароплавчик з паперу або зшити ляльку, так як для дитини спільне заняття з батьками і спілкування важливіше будь-якої іграшки. Або пообіцяйте купити іграшку пізніше, неодмінно стримавши слово.

Маніпуляція-брехня

Дитина, бачачи, як хвилюються батьки, коли вона хворіє, часто перебільшує своє нездужання або придумує собі різні болячки: нудоту, головний біль, коли не хоче щось їсти; або біль в руці, нозі – якщо не хоче щось робити або йти кудись. Звичайно, таку брехню легко розкрити, пообіцявши щось приємне, довгоочікуване, але тільки після «одужання». Задумайтесь, може ви занадто суворі з дитиною і їй потрібен перепочинок.

Маніпуляція-лестощі

На відміну від істерики і брехні, лестощі часто сприймається батьками прихильно. Незважаючи на те, що дитина лащиться до них не просто так, вони вважають, що швидше за все переважує любов до них, ніж отримання бажаного. Вони «розм’якли» і погоджуються на багато, а дитина отримує черговий урок маніпулювання людьми.

Цікаво: як вибрати мило для дитини

Маніпуляція-звинувачення

Цим способом часто користуються підлітки по відношенню до м’яким за характером родичів (частіше мамам і бабусям). Дитина намагається викликати почуття провини, щоб домогтися свого. Пояснюйте дитині, що негарно і нечесно звинувачувати людей незаслужено. Подумайте, може ви самі занадто часто дорікаєте дитини.

Маніпуляція-підкуп

Часто використовується людьми в якості нагороди за те, що людина і так зобов’язана виконувати за родом своєї професії або діяльності (те, що називають корупція). Такі ж торгові відносини часто застосовують у вихованні дітей. Наприклад, платять за хороші оцінки в школі, прибирання по будинку, не розуміючи, що направляють дитину на шлях ринкових відносин в сім’ї. Далі такса буде рости, і навіть за будь-яку дрібницю вона буде вимагати оплату.Дитина маніпулятор-1

Схему «ти мені – я тобі», яка швидко сприймається дитиною, якщо застосовуються такі поняття, як безкорислива допомога і участь, можна забути. Постарайтеся пояснити малюку, що члени вашої родини повинні виконувати свої обов’язки, вести себе і виглядати гідно без будь-якої нагороди. Поширена фраза «будеш добре поводитися – отримаєш нагороду», вчать дитину поняттю підкупу. Тільки педагог-віртуоз і дитячий психолог може використовувати матеріальні стимули у вихованні, постійно контролюючи результати, інакше в родині залишиться лише матеріальний спосіб виховання без душевного тепла. Тільки самоповага змушує людину виконувати свої обов’язки, тримати в порядку себе і свій будинок і піклуватися про інших.

Цікаво: як вибрати зубну щітку для дитини

Загальні рекомендації батькам

Ризик появи маніпулювання з боку дітей можна зменшити, якщо батьки будуть слідувати простим правилам:

 • самим не маніпулювати дітьми, дитина-маніпулятор – це фактично спосіб її психологічного захисту;
 • батьки повинні стати не просто батьками, а й друзями дитини, вона повиненна повністю довіряти їм,
  не можна лаяти малюка за неістотні дрібниці;
 • повинні бути чітко розставлені межі дозволеного;
 • якщо батьки не праві по відношенню до дітей, то вони повинні визнавати свої помилки;
 • слід враховувати думку дітей, але давати їм зрозуміти, що остаточне рішення буде за батьками.

Діти-маніпулятори з’являються тоді, коли вони розуміють, що батьки та інші люди не мають захисту від способів маніпулювання. І важливо вловити їх психологічні пастки і знати, як їх уникнути.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *