Як розвиваються відносини підлітків і батьків?

Важко знайти сім’ю з дитиною-підлітком, в якій у батьків з нею не виникає сварок. І головна їх причина – в небажанні зрозуміти один одного і поступитися.

Батьки звикли, що всі рішення приймаються ними, і не збираються втрачати авторитет. Однак дитина – вже не така мала, яка не могла відірватися від «подолу матері». Це підліток, який вважає себе цілком дорослим, щоб ні перед ким не звітувати і робити те, що вважає за потрібне (частіше – що йому хочеться). Посягаючи на його «Я», будь-хто ризикує нарватися на скандал.Дитина образилася

Однак уникнути сварки і налагодити відносини зі своїм «колючим» чадом можливо, якщо вдасться його зрозуміти і повернути втрачений авторитет. Так, саме повернути, так як рішення будь-якого питання через сварки свідчить про його втрату.

Цікаво: як вибрати соску для дитини

Чому сваряться діти і батьки?

Якщо згадати, які ситуації є приводом для сварки батьків з підлітком, можна скласти довгий список. Але, проаналізувавши його, майже напевно вдасться звести все до кількох пунктів.

 • Батьків не влаштовують зовнішній вигляд, звички дитини, манера поведінки, музичні та інші вподобання. Дитина сприймає негативно будь-які зазіхання на те, чим дорожить, болісно реагує на будь-яку критику.
  Мати, втомлена слухати гучну музику і зірвала голос в спробах її перекричати, вимикаючи магнітофон, ображає почуття свого сина чи своєї доньки. Зриває зі стін плакати, що закривають пристойні шпалери, старанно зшиває рвані джинси, – мовчки критикує її смак.Батько жартівливо називає свою дочку «пишечкою», а сина «Чиполіно», але у дитини ці жарти посмішки це не викликають, а породжують комплекс неповноцінності і думка, що її ніхто з такою попою або носом не зможе полюбити, бо навіть батьки її не люблять.Засмутившись через поразку підлітка на змаганнях, батько намагається втішити невдачливого спортсмена словами про те, що «не всім дано», – це аж ніяк не сприяє підвищенню у чада самооцінки і дає ще один привід засумніватися в безкорисливій батьківської любові, коли люблять не за досягнення , а просто так, саме таким, який є.Здавалося б, в таких ситуаціях батьки зовсім не хочуть сваритися з дитиною, навіть уникають конфліктних ситуацій, але насправді це не так. Навіть мовчазна критика завдає дитині біль, і образа вилазить назовні на джерелі негативних емоцій. Конфлікту тим більше не минути, якщо батьки вказують на недоліки підлітка прямо, та ще й агресивно, першими підвищуючи голос.
 • Підліток хоче бути самостійним, мати особисту територію, на яку стороннім вхід закритий: свою кімнату, свою шафу, свої секрети. Батьки турбуються за своє чадо і продовжують контролювати. Читання особистих повідомлень, нишпорення по кишеням, обшук в кімнаті підлітка з метою знаходження доказів, що викривають неправильну поведінку – це самий брутальний прояв прагнення батьків контролювати кожен крок дитини, яка дорослішає, яка, здається, головною метою свого життя ставить вийти з-під батьківського контролю.Але спробу контроля підліток легко побачить навіть в таких невинних, з точки зору батьків, питань, як «де ти був?», «Куди зібрався?», «Чим займаєшся?», «Коли повернешся додому?», «Ти вже вивчив уроки ?” і так далі.
  Бурхлива реакція підлітка на будь-який з цих питань передбачувана.
 • Підліток хоче, щоб з ним рахувалися. Батьки впевнені, що краще знають, що для їх «Малюка» добре, а що погано, ігнорують думку свого сина. Приймаючи рішення за дитину, не порадившись з нею, батьки обов’язково викличуть у неї порушення нервового стану, що межує з істерикою.Підліток буде не згоден з нею, навіть якщо навідь сам вчинив би так само. Батьки можуть купити для нього путівку в кращих спортивний табір, в якому дитина хотіла побувати, – але тепер він туди не захоче їхати.Дитина образилася-1Можуть подарувати фірмові кросівки, але виявиться, що «тепер такі ніхто не носить». Можуть записати дитину на курси гри на гітарі, знаючи, що вона давно про це мріє, – але дитина теж не буде вже на них ходити. Замість слів подяки уважні батьки заслужать образу.
 • Підліток вважає, що має право робити все, що йому заманеться. Батьки хочуть захистити «дитятко» від помилок і встановлюють заборони. Нічого, крім бажання підлітка говорити і робити наперекір, така тактика не принесе.
 • Підліток самостверджується, хоче довести всім, що він – не такий, як усі, а особистість, що має в усіх питаннях свою точку зору.Батьки ж хочуть, щоб дитина вчилася на чужих прикладах. Будь-яке порівняння підлітка з іншими викликає образу на батьків, впевненість в тому, що його не поважають, не цінують, не люблять. Будьте впевнені: ваш син чи донька теж вміють знаходити соломинки в чужому оці.

Висновок очевидний: в сварці між батьками і підлітком завжди винні обидві сторони. І обидві сторони, як не парадоксально це звучить, мають рацію.

Цікаво: що повинна вміти дитина в три роки

Як правильно поводитися батькам?

Правильна поведінка батьків під час сварки з підлітком дозволить обом вийти з неї переможцем.

 • Головне, що потрібно, – це взяти себе в руки і розмовляти зі своїм чадом спокійно.
 • По-друге – не змушувати дитину щось робити або не робити, а пояснити їй, чому ви вважаєте це правильним чи неправильним.
 • По-третє, не менш важливе, – вислухати аргументи дитини.
 • Четверте – прийняти рішення, визнати аргументи дитини достатніми, щоб погодитися з ними, або відстоювати свою точку зору – як і раніше аргументовано. Психологи радять час від часу визнавати свою неправоту, при цьому пояснюючи дитині, який з її аргументів змусив вас змінити думку.

В результаті мирний спосіб з’ясування відносин і відстоювання своїх прав буде дитині до душі, і в сім’ї запанує довгоочікуваний мир.

Як поліпшити відносини з підлітком і уникнути сварок?

Повністю уникнути конфліктних ситуацій батькам з підлітком навряд чи вдасться, однак поліпшити відносини з дитиною і звести кількість сварок до мінімуму все ж можна.

Цікаво: як правильно вибрати коляску

Допоможуть в цьому заборони, які дорослі повинні встановити самі для себе:

 • Не кричати на підлітка.
 • Не ритися в його речах і взагалі їх не чіпати.
 • Не критикувати підлітка, не висміювати.
 • Не приймати рішень за підлітка, не залежно від їх масштабності.
 • Не розпитувати, якщо дитина не хоче розповідати (краще просто дати зрозуміти, що ви готові обговорити з нею щось, якщо у неї з’явися таке бажання).
 • Не порівнювати свою дитину з іншими.
 • Не брехати – діти завжди відчувають нещирість і відповідають тим же.
 • Не забороняти дружити з тими, хто, на вашу думку, здається «поганою компанією».

Дитина образилася-2

Через велику кількість «табу» засмучуватися не варто – є багато дозволених і навіть рекомендованих дій:

 • Можна обертати все в жарт, сміючись над ситуацією, але не над дитиною.
 • Потрібно ділитися з підлітком своїми переживаннями, спогадами дитинства, пов’язаними з ситуаціями, де ви самі виглядали не найкращим чином.
 • Підбадьорювати і хвалити за досягнення, нехай навіть невеликі, але реальні.
 • Запрошувати в будинок друзів підлітка, навіть тих, хто вам не до вподоби.
 • Ненав’язливо вказувати на непристойні або, навпаки, шляхетні вчинки його товаришів, при цьому не вішаючи на них ярликів – нехай підліток сам зробить висновки.
 • Потрібно довіряти своїй дитині.
 • Дозволяйте дитині все, шкідливість і неправильність чого не можете пояснити і довести, але завжди примушуйте його розділяти відповідальність за наслідки (наприклад, якщо хлопчик розбив вікно м’ячем, попросіть його попрацювати влітку і компенсувати вам половину коштів, які ви за це скло заплатили).

Цікаво: курятина для дітей

Батьки повинні не тільки любити, але і поважати свою дитину, стати її друзями, сваритися з якими немає ніякого резону.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *