Як навчити дитину буквам

Усі батьки рано чи пізно стикаються з такими завданнями: як навчити дитину буквам, як це зробити правильно, щоб не відбити у малюка бажання, і якими методами найкраще скористатися.

Деякі діти починають впізнавати букви у віці від 2 до 3 років та можуть визначати більшість букв до 4 років. Це означає, що Ви можете починати вчити з дитиною абетку, коли їй буде близько 3 років. Звичайно, не варто чекати, що дитина відразу ж запам’ятає багато букв, на це потрібен час.
Лікарі та вчителі вважають, що найкраще освоювати літери слід після 3 років. З цього віку у дітей підвищена допитливість і здатність до навчання.як навчити дитину літерам-1

Але оскільки кожен малюк розвивається індивідуально, то батьки повинні зловити цей момент. Якщо є проблеми з заїканням, з вимовою звуків, то краще почекати.

Цікаво: як вибрати шкільний рюкзак

Є кілька правил, які допоможуть підготуватися до вивчення алфавіту:

 • нехай дитина самостійно вибирає книгу, яку ви будете читати, і сам перегортає сторінки;
 • уважно розглядайте і обговорюйте картинки;
 • обговоріть прочитане, нехай дитина перекаже історію.

Рекомендується використовувати такі методи, які можуть привернути увагу дитини, оскільки інтерес сприяє легшому засвоєнню і запам’ятовуванню. Важливо хвалити малюка та ні в якому разі не можна його лаяти. Заняття варто проводити в один і той же час, регулярно, щоб виробити звичку.

Існує загальна інструкція по вивченню букв в алфавіті:

 • По-перше, починати вивчати букви краще від простих і тих, які найчастіше вживаються, поступово переходячи до рідкісних та складних.
 • По-друге, однією букви в пару днів для малюка буде достатньо. Закріплювати результат можна за допомогою карток з предметами, вирізаних з паперу або тканини, або букв, зліплених з пластиліну. Щоб дитина не забула вже вивчену букву, варто починати кожне заняття з повторення.
 • По-третє, батьки можуть розповісти дитині, на що схожа буква, прочитати невеликі вірші про неї або заспівати пісню.

Вивчаємо алфавіт в 3 роки

Перший крок в навчанні алфавітом трирічної дитини – зацікавити її. Найчастіше вона починає проявляти інтерес до букв під час читання. Завдання мами і тата – підтримати цю зацікавленість. У такому віці у малюка з’являються улюблені казки, віршики (якщо батьки читають йому багато книг). З’являється мотивація освоїти алфавіт, щоб в подальшому читати самому. Найкраще в трирічному віці діти запам’ятовують першу букву імені, літери А, Б і В.як навчити дитину літерам-2

Отже, як навчити дитину буквам:

 • По-перше, можна використовувати кубики, з намальованими на них буквами, картки, магнітну абетку, різні плакати і наклейки.
 • По-друге, батьки разом з дитиною повинні промальовувати літери на папері, на дошці, або на асфальті. Це допоможе швидше запам’ятати букви.
 • По-третє, можна складати букви з різних підручних переметів, наприклад, гудзиків, паличок і так далі. Таке заняття буде корисно не тільки в плані вивчення алфавіту, але і дозволить розвинути дрібну моторику.

Головне правило – алфавіт треба вивчати по одній букві.

Цікаво: грудна дитина погано їсть

Важливо пам’ятає, що дитину в 3 роки не варто насильно примушувати вчити букви – це може відбити весь інтерес та бажання, і надалі навчити дитину буквах буде вже важче.

Вивчаємо алфавіт в 4 роки

Заняття з чотирирічним малюком проводяться аналогічно, як і для трирічної дитини. Для вивчення букв також використовуються ігри. Можна продовжити складати букви з предметів.

Батьки обов’язково повинні включати нові ігри. Це можуть бути: «Чарівний мішечок», «Знайди картинки».
Перша гра: в мішечок складаються літери, які вирізають з картону. Малюк засовує туди руку і, не дивлячись, визначає обрану букву. Потім дістає і перевіряє, чи правильно він її назвав.

У другій грі використовують набір картинок, із зображеними на них предметами, які починаються на різні літери. Викладаються 3-4 картинки і певна буква алфавіту, і дитина шукає зображення та предмети, що починаються на неї.як навчити дитину літерам-3

Вивчаємо алфавіт в 5 років

У віці 5 років дитина вже усвідомлено проявляє інтерес до читання. Вона розуміє, що з букв можна складати слова, а зі слів – пропозиції. П’ятирічний малюк може самостійно без підказок батьків за допомогою підручних предметів складати букви, ліпити їх з пластиліну.

Електронний буквар в цьому віці виявиться дуже корисним – він зацікавить і захопить дитину. В даному випадку дуже важливо правильно підібрати такий буквар. Літери повинні вимовлятися як звуки, що позначають їх (не “ер», а «р» або не “ен”, а «н»).

Для чотирьох- і п’ятирічних діток є спеціальний робочий зошит «Вивчаємо букви», по якому вони разом з батьками або самостійно можуть займатися.

У цьому віці головне, щоб дитина правильно і зв’язно говорила. Для цього батьки повинні просити дитини розповідати що-небудь, наприклад, чим вона займалася сьогодні, нехай перекаже свою улюблену казку і так далі.

Вивчаємо алфавіт в 6 років

6 років – найкращий період, коли дитина може швидко запам’ятати алфавіт і почати читати. Тому батькам не варто хвилюватися, якщо до цього часу їх малюк не виявляв ніякого прагнення до вивчення літер. У 6 років дитина може вивчити алфавіт куди швидше, ніж в 3 роки.

В даному випадку для занять можна використовувати букварі, магнітну абетку, корисними виявляться прописи. Можна дивитися з дитиною спеціальні мультфільми. Зараз є безліч корисних додатків для планшетів і смартфонів, сайтів з розвиваючими іграми в інтернеті, які допомагають дитині пізнавати алфавіт.

Цікаво: як поставити дитині клізму

Всією сім’єю можна створити авторський буквар. Для цього потрібно малювати або вирізати з паперу букву та картинку, яка зображує предмет на цю букву. Потім прикріплюємо їх на сторінку в альбомі для малювання. Дитині дуже сподобається така робота.

Послідовні заняття з використанням букваря сприяють тому, що паралельно з вивченням алфавіту, шестирічна дитина вчиться читати.як навчити дитину літерам-4

Отже, головні правила як навчити дитину буквам:

 • Щоб дитина вивчила алфавіт, батьки не повинні насильно змушувати її.
 • Найбільш сприятливою для вивчення літер є ігрова форма навчання.
 • Починати заняття варто тоді, коли у дитини з’являється інтерес до букв.
 • Кращий спосіб вивчити абетку – батьки повинні викликати цікавість малюка.
 • Варто підбирати цікаві ігри, в які дитина буде щиро хотіти грати.
 • Якщо дитині нецікаво, він не хоче грати з буквами, то в даному випадку батьки повинні почекати з заняттями, тому що дитина ще не готова до цього.
 • Закріплювати засвоєний матеріал дуже важливо. Батьки повинні просити дитину називати букви, які є в навколишніх предметах. Нехай він сам малює їх.

Тепер Ви дізналися, як навчити дитину буквам. Пам’ятайте, не варто вимагати від неї більше, ніж вона зможе запам’ятати. І навіть якщо у нього щось не виходить, не лайте.

Цікаво: вибираємо мило для дітей

Звертайте увагу на настрій дитини, чи не втомився вона. Якщо Ви візьмете до уваги наведені в статті поради, то Ваш малюк зможе з легкістю запам’ятати всі букви.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *