Як навчити дитину вимовляти букву Р

Своєчасність розвитку малюка завжди є центром уваги люблячих батьків. І ледь не відразу після того, як дитина починає розмовляти, вони починають турбуватися про те, чи буде їхній малюк розмовляти правильно, вимовляти всі звуки. А предметом особливого занепокоєння стає проблемна буква «Р». Як навчити дитину вимовляти букву Р або як швидко вивчити букви, чи варто і коли бити тривогу, а також як допомогти своєму чаду розвинути мовленнєві навички в домашніх умовах – про це і піде мова далі.Як навчити дитину вимовляти букву Р

Складнощі в вимові букви «Р»

Так само, як не можна заперечувати унікальність кожної людини, так і не можна сказати, що всі люди розмовляють і вимовляють одні й ті ж букви і звуки однаково. Для того, щоб зрозуміти, що у дитини дійсно є складнощі з відтворенням літери «Р», необхідно знати, яким чином може проявлятися дана проблема.

Найпоширенішими спотвореннями в вимові цієї букви є:

 • «проковтування» літери «Р», особливо, коли в слові вона знаходиться між двох голосних (наприклад, «во_ота» (ворота));
 • заміна літери «Р» інший (наприклад, «Л» – «лак» (рак), «Ї» – «гайаж» (гараж));
 • нетипове звучання букви «Р» (занадто протяжне, гортанний або вібруючий).

Такі особливості в мові можуть зустрічатися, як окремо, так і разом; проявлятися у всіх словах з проблемною буквою або в більшості з них.

Вік – аспект проблеми

Цілком природно, що кожному з батьків хочеться, щоб їх дитина розвивалася відповідно до вікових норм, якщо не випереджав їх на заздрість іншим матусям. Але розвиток і навчання не повинно бути для дитини примусовим або непосильним, і не варто форсувати природні процеси.

Цікаво: вчимося вимовляти букву Л

Тому, якщо вашому чаду ще не виповнилося і 5 років, а ви переживаєте, що у нього не виходить справитися з підступної буквою «Р» – заспокойтеся!

Як навчити дитину вимовляти букву Р, допомогаємо їй.

Хоч процес становлення мови досить складно передбачити або контролювати, але його можна активно і ненав’язливо стимулювати. Заняття з логопедом все-таки припускають якусь формальність обстановки і скутість. А заняття в домашніх умовах і з рідною людиною дозволять дитині відчути себе невимушено і розслаблено. Слідкуйте за тим, щоб дитина займалась в гарному настрої і не змушуйте її робити вправи через «не хочу».

Як навчити дитину вимовляти букву Р-2

Кращий спосіб зацікавити дитину – це подати логопедичні завдання в ігровій формі.
Для розвитку дитячого мовлення та навчання правильній вимові букви «Р» в домашніх умовах можна використовувати:

 • прості елементи артикуляційної гімнастики;
 • ігри з навчальним і розвиваючим матеріалом, де присутня проблемна «Р».

У першому випадку мова йде про вправи з логопедичних розминок, які покликані розробляти дихання і артикуляційний апарат. Для більшої ефективності вправи варто проводити перед дзеркалом.

Цікаво: психічний розвиток дитини дошкільного віку

Вправи для того, щоб навчити дитину вимовляти букву Р:

 • Перед дитиною ставиться завдання спробувати дотягнутися кінчиком язика на носа, а потім до підборіддя. Подати вправу можна у вигляді змагання «У кого язик довше?»
 • В іншому завданні необхідно проводити кінчиком язика по внутрішній і зовнішній стороні верхніх зубів, не рухаючи при цьому нижньою щелепою. Рот повинен бути розтягнутий в усмішці, щоб в дзеркалі було видно зуби і руху язику. Дитину можна заманити пропозицією перевірити чистоту його зубів.
 • Також можна запропонувати дитині зробити зі свого язичка вітрило – притиснути кінчик язика до передньої частини верхніх зубів і постаратися якомога сильніше його прогнути.

Для роботи з зовсім маленькими дітками, яким ще не зовсім зрозумілі інструкції завдань, фахівці радять частіше «кривлятися» – розтягувати губи в усмішці і витягати їх у трубочку, висовувати язик, як можна далі, або скручувати у трубочку в роті, облизувати губки по колу і т.д. – Це відмінна зарядка для м’язів обличчя і органів мовлення.

Як навчити дитину вимовляти букву Р-1

Заняття з постановкою звуку «Р» можна також включити в звичні для дитини домашні ігри та вправи:

 • Ловимо потрібний звук.
  Завдання дитини почути в переліку вимовлених батьком слів ті, які містять букву «Р», і грюкнути в долоні. Так дитина навчиться уважніше слухати і виділяти необхідний матеріал.
 • Вчимо (або повторюємо) тварин, приділяючи особливо увагу гарчащім (ведмідь, тигр, лев, собака, вовк і т.д.), імітуючи видавані ними звуки.
 • Також різні звуки, що містять підступний звук, можна згадувати по ходу довільних ігор (наприклад, згадувати, як робить мотоцикл або трактор, як муркоче кішка або каркає ворона і т.д.).
 • Вчимо скоромовки чи віршики з буквою «Р» – наприклад, «Їхав Грека через річку», «Сорока-ворона» і т.д.
  Також можна спробувати складати свої двовірші з слів з цією літерою.

Розвиток дитини – природний процес, які підпорядковується своїм правилам і закономірностям. Для дитини він повинен бути спокійним, легким і непомітним.

Цікаво: як правильно навчити дитину повзати

Не варто в силу своєї помисливості, або бажання виростити супер-дитину на заздрість оточуючих, мучити свого малюка занадто ранніми «розвивалками» проти його бажання й можливостей. Любіть дитину, цінуєте його, підтримуйте – і разом у вас все рано чи пізно вийде.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *