Як навчити дитину самостійно їсти

Відразу після народження дитини мама для неї – це центр всесвіту. Однак з часом дитина починає прагнути до автономності, починає самостійно їсти, одягатися тощо. Батьки повинні всіляко сприяти цьому, допомагаючи малюку опановувати нові для нього вміння та навички. Одним з таких умінь є самостійна їжа. Зазвичай, першим столовим прибором, з яким знайомлять малюка, є ложка. Тому мами і тата, часто задають питання, як навчити дитину самостійно їсти.

Вибираємо прилади

Перш ніж вручити малюкові його перший столовий прилад, його потрібно придбати. Яку ж ложку варто купити для дитини? Основна вимога до столового приладу – повна безпека. В якості першого столового «інструменту» варто придбати м’яку ложечку з силікону з пластиковою ручкою. Такі ложечки випускаються спеціально для малюків, тому вони мають ручку, зручну для дитини. Крім того, багато силіконових ложок є термочутливими. Якщо їжа занадто гаряча, то ложечка змінює колір. Це дуже зручно, так як при розігріві їжі в мікрохвильовій печі не завжди пюре або каша прогрівається рівномірно. А використання термочутливої ложечки виключає опіки.Як навчити дитину самостійно їсти-1

Важливою перевагою силіконової ложечки є її м’якість. Вона не поранить ясна малюка, навіть якщо він буде діяти не дуже акуратно. Після півтора року можна буде замінити силіконову ложечку на пластику. Як правило, батьки купують спеціальний набір дитячого посуду, в який входять тарілки (глибока і дрібна), чашки і прилади. Можна скористатися і порадами бабусь та придбати для дитини срібну ложечку. Але тут потрібно бути дуже уважним. Справа в тому, що виробники випускають сувенірні ложки. Адже в багатьох сім’ях збереглася традиція дарувати немовляті срібну ложку при появі у нього першого зуба.

Цікаво: нічний кашель у дитини

Сувенірна продукція не годиться для використання за прямим призначенням, так як срібло покривається речовинами, які сприяють збереженню кольору металу. А ці речовини можуть бути небезпечні для здоров’я.

Крім того, краще купувати срібну ложку з пластикової або кістяною ручкою, так як срібло дуже швидко нагрівається і їсти ложкою з чистого срібла гарячу їжу не дуже комфортно. Але тоді виникає питання, навіщо взагалі використовувати срібні ложки? Столові прибори з цього металу цінуються не за красу, а за те, що срібло володіє бактерицидними властивостями. Використання таких ложок є профілактикою стоматитів, молочниці порожнини рота та інших інфекційних захворювань.

Коли починати вчити дитину самостійно їсти?

Дитячі лікарі не втомлюються підкреслювати, що діти розвиваються по індивідуальному «плану», тому назвати точний вік, по досягненню якого малюк повинен сам активно «працювати» ложкою, неможливо. Середній вік, в якому дитина вже готова самостійно приймати їжу, становить 1,5 – 2 роки. Але деякі дітки дуже спритно вміють їсти самі і в віці 1 рік. А якщо мами та бабусі не заохочують самостійність дитини і продовжують годувати з ложки, то вона і в 3 роки не зможе сама з’їсти кашу або суп.

Цікаво: з якого віку привчати дитину до горщика

Потрібно розуміти, що вміння самостійно прийняти їжу – це суттєвий крок вперед у розвитку малюка, тому потрібно буде заохочувати його спроби. Давати дитині в руки силіконову ложечку можна вже в 7-8 місяців, коли вона вміє впевнено сидіти і мама годує її, посадивши в високий стільчик. Звичайно, даючи дитині в руки столовий прилад, потрібно розуміти, що вона, швидше за все, почне бити їм по столу і цілком може вдарити по тарілці. Тому потрібно вжити заходів безпеки, а також, не дуже засмучуватися, якщо каша або пюре з’являться на столі або на підлозі.

Як проводити навчання?

Як навчити дитину самостійно їсти? В принципі, нічого особливо складного в цьому процесі немає. Потрібно дати дитині в руки «інструмент» і поставити перед ним тарілку з їжею. Варто вибрати тарілку що не б’ється та, бажано, з присосками на дні, щоб посуд складно було перекинути. Далі потрібно сісти поруч з дитиною і продемонструвати, як потрібно користуватися ложкою. При цьому щоб полегшити дитині завдання, вчити його потрібно на їжі, яка подібна до пюре. Таку їжу легко зачерпнути і донести, не розплескавши, до рота.Як навчити дитину самостійно їсти-2
Щоб швидко навчити дитину самостійно їсти, потрібно дотримуватися кількох основних принципів: послідовність, наполегливість і регулярність. Взявшись за навчання, «тренування» потрібно проводити щодня, щоб закріпити і вдосконалити навички. Але якщо малюк захворів або втомився, не варто наполягати на тренуванні.

А потім, коли малюк заспокоїться, продовжити навчання. Вирішивши навчити малюка обходитися за столом без допомоги, слід обумовити це питання з усіма членами сім’ї. Інакше може вийти так, що батьки намагаються навчити дитину, а жалісливі бабусі продовжують годувати внучка з ложечки. Дитина швидко зрозуміє, що краще трохи повередувати за столом, так як потім його все одно нагодують з ложки.

Цікаво: як вибрати подушку для дитини

Маленьким дітям потрібно демонструвати, як потрібно користуватися ложкою, наочно. Мама просто бере ручку дитини, що тримає ложку, зачерпує їжу і направляє до рота малюкові. Зазвичай, достатньо виконати цю процедуру кілька разів, щоб малюк зрозумів, що від нього вимагається. Старшим дітям можна показувати порядок дій на власному прикладі. Тобто ставити перед ним їжу, давати ложку, а самій сідати поруч за столом і починати їсти зі своєї тарілки, закликаючи малюка повторювати мамині руху.

Однорічний малюк, швидше за все, буде тримати рукоятку ложки в кулачку. І це нормально, в цьому віці моторика пальців недостатньо розвинена, щоб правильно тримати столовий прилад. Але з часом йому потрібно буде показати, як потрібно тримати ложку, а потім і виделку.

На перших етапах не варто наполягати, щоб дитина доїла всю порцію сама. Швидше за все, вона швидко втомиться орудувати ложкою, адже ця дія для неї нова. Тому мамі потрібно буде догодовувати дитини іншою ложкою. Можна також чергувати рухи: одну ложку до рота малюка підносить мама, другу – він сам.Як навчити дитину самостійно їсти-3

Корисні поради для батьків

Батьки повинні чітко засвоїти, що не можна пред’являти малюку вимоги, які йому явно не під силу, але і робити за нього те, що він цілком може зробити сам, шкідливо для його розвитку.

Щоб навчити дитину самостійно їсти, варто прислухатися до порад досвідчених мам і тат:

  • Щоб у малюка виникло бажання скористатися ложкою не для нудьги за столом, а за прямим призначенням цього предмета, важливо, щоб він хотів їсти. Тому спочатку йому варто давати ложку, пропонуючи ті страви, які він з’їдає з найбільшим апетитом.
  • Не потрібно квапити малюка, він освоює новий і дуже складний для нього процес, тому батькам потрібно запастися терпінням. Деякі батьки годують дітей до 3 років, не даючи ложку в руки, а перед тим як записуватися в садок починають вимагати від дитини, щоб вона за кілька днів навчилася самостійно їсти. Це неправильна тактика. Краще почати навчання раніше, але діяти, не поспішаючи.
  • Спостерігаючи за малюком, буде нескладно вловити момент, коли він почне проявляти інтерес до ложки. Зазвичай, це трапляється у віці ще до року. Саме в цей момент і потрібно дати в руки малюкові столовий прилад і дати йому можливість тренуватися. Звичайно, в цей період дуже висока ймовірність, що половина приготовленої порції їжі виявиться на підлозі, але з цим доведеться змиритися. Не зайвим буде спеціально підготувати місце для годування, захистивши доступним чином стіни і підлогу (наприклад, за допомогою клейонки). Обов’язково потрібно придбати кілька нагрудників з кишеньками, щоб не доводилося повністю переодягати дитину після годування.
  • Тренуватися можна не тільки за столом. Придбайте для гри пісочний набір, копаючи пісок лопаткою і насипаючи його в формочки, дитина вчиться робити точні рухи, які допоможуть йому освоїти процес самостійної їжі. Ще одна корисна гра – годувати ляльок або маму іграшкової ложечкою.
  • Щоб навчити дитину самостійно їсти, варто придбати для неї спеціальний посуд, прикрашений кумедними малюнками, а також, не лінуватися прикрашати страви. Наприклад, намалювати на поверхні каші кумедне личко сиропом варення або викласти квіточки з ягідок.

Цікаво: дитина боїться спати сама

Вчимо етикету

  • Вчити правильної поведінки за столом потрібно з самого раннього віку. Дитина повинна твердо засвоїти, що, перш ніж сісти за стіл, потрібно обов’язково помити ручки.
  • Бажано годувати дитину в одному, спеціально відведеному місці – на кухні або в їдальні, тобто, там, де обідає і вечеряє вся сім’я. Не потрібно намагатися нагодувати малюка кашою, поки він зайнятий грою. Процес прийняття їжі повинен протікати за певним ритуалом: миття рук, саджання за стіл, їжа.
  • Немає сенсу сварити дитину, якщо він випадково щось пролив. Але ось вчити його користуватися серветкою і відразу ж ліквідувати аварію необхідно з раннього віку.
  • Не слід годувати дитину насильно, так як в цьому випадку, у неї сформується негативне ставлення до їжі. Якщо кожне годування дитини перетворюється для неї на муку, то немає нічого дивного, якщо буде надзвичайно складно навчити дитину самостійно їсти.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *