Що робити, якщо дитина боїться спати одна в кімнаті

Дитина погано засинає, посеред ночі прокидається з криками, боїться темряви. Як їй допомогти впоратися зі страхом? Що психологи радять батькам, коли їх дитина боїться спати одна в кімнаті, що робити, щоб швидко вирішити проблему?

Самі по собі страхи природні для маленької дитини. І не завжди варто так вже оберігати її від них. Є страхи, властиві тільки певного віку – дитина переростає їх і перестає боятися. Наприклад, малюки бояться несподіваних різких звуків, залишитися самим без матері тощо. Діти шкільного віку часто бояться поганих оцінок або насмішок однолітків (через зовнішній вигляд, наприклад). Такі дитячі страхи навіть корисні: долаючи їх, дитина дорослішає.Дитина боїться спати сама-1

Але все добре в міру. Страхи – їх кількість і сила впливу – повинні бути посильні для психіки дитини. Якщо впоратися самому у малюка не виходить, то потрібно допомогти йому. А інакше страхи переростуть в неврози, безсоння, а потім і в більш серйозні захворювання – тоді вже навіть фахівцеві буде важко докопатися, звідки взялася проблема зі здоров’ям, що стало її справжньою причиною.

Цікаво: коли дитина починає сміятися

Групи дитячих страхів

Страхи, спровоковані чи навіяні батьками. Наприклад, якщо матуся довго не підходить до ридаючому немовляти. Або постійно опікує малюка: «Не лізь туди, а то впадеш», «Не бери ніж, а то поріжешся» тощо. Або попереджає: «Ця дівчинка погана, а ось той хлопчик – хуліган». Багато мам і бабусі люблять норовливого малюка лякати страшилками про Бабу-Ягу або про чужого дядьку, вовка, який його забере і потягне, якщо не буде слухатися. У такій ситуації не варто потім питати, чому дитина часто прокидається і скрикує ночами.

Поспостерігайте за собою, чи часто ви в розмовах з іншими людьми вживаєте фразу «Я боюся, що …». Діти дуже чуйно сприймають стан батьків, їх невпевненість в собі, хвилювання, переживання через щось і починають боятися самі. Крім того, дитина в молодшому віці не завжди може сама собі пояснити, чому мама, завжди така добра і лагідна, раптом накричала або відшльопала. Проявити агресію до мами, яку він любить, він не може. Ось і з’являються негативні персонажі типу монстрів, через них і знаходять вихід всі негативні емоції.

«Боюся монстра під ліжком!»

Боязнь чогось конкретного – темряви, самотності, собак, поганих оцінок в школі, монстрів з мультика. З ними розібратися найпростіше. Дитині потрібно терпляче і спокійно пояснювати, що такі страхи необгрунтовані. Показувати, як влаштований той чи інший «страшний» механізм, як він працює (наприклад, якщо дитина боїться пилососа або ліфта).

«Боюся, але не знаю чого!»

Неусвідомлена тривога, яка ні з чим начебто не пов’язана. Поговоріть з малюком, згадайте разом, коли він почав боятися, які події передували страхам. Можливо, це були страшний мультик або «доросле» кіно, ваша сварка з чоловіком (чим більше мама з татом скандалять при дітях, тим більше у них страхів), подія на вулиці (наприклад, на нього накинулася чужа собака) або його хтось образив в дитячому садку чи школі.Дитина боїться спати сама-2

«Боюся, тому що так потрібно!»

Говорячи про свій страх, дитина просто хоче маніпулювати батьками. Наприклад, коли їй просто хочеться звернути на себе увагу, частіше бути з мамою. Або спати в батьківському ліжку, хоча вона вже велика. Якщо це дійсно так, то потрібно дати їй зрозуміти, що її викрили, і пояснити, що існує час для спілкування з нею, а є для інших важливих справ.

Якщо малюк звик засинати з мамою, постарайтеся поміняти цей ритуал. Замініть лежання з малюком, поки він не засне, на читання книги перед сном. Потім можете ще 5-10 хвилин посидіти з ним, обговорити минулий день, плани на завтра, поговорити, а потім все ж залишити спати одного. Поясніть, що тепер час для спілкування батьків між собою, а його час з ними закінчилося. І проявіть твердість у відповідь на його маніпуляції. Неможливо завжди задовольняти всі потреби дитини, рано чи пізно їй потрібно буде навчитися робити це самостійності.

Дитина боїться спати одна в кімнаті – що робити, щоб допомогти їй подолати страх?

Приділяйте дитині більше уваги.
Найчастіше садіть на коліна, обіймайте, беріть за руку, дивіться в очі, коли розмовляєте.
Кажіть, як ви її любите і завжди готові захистити.
Нехай дитина в подробицях розповість, як виглядають чудовиська і монстри, які у їх руки-ноги-голова, а потім намалює або сліпить їх.

Цікаво: як вибрати диван для дитини

Щось абстрактне завжди страшніше, ніж щось більш конкретне. Коли жахливий ворог відомий в найдрібніших подробицях, то він вже стає не такий страшний і з ним на багато легше боротися. Після, намальованого монстра можна спалити (можна навіть дозволити самому підпалити папір в каструльці і потім залити водою) або порвати. Підійде будь-який ритуал знищення – все залежить від вашої фантазії.Дитина боїться спати сама

Підключіть уяву. Наприклад, розкажіть дитині по секрету, що страховиська дуже бояться гучних звуків. Тому монстрів або чудовиськ, які сховалися по кутах, можна полякати гучними піснями, тигровим гарчанням, хлопавками тощо, і тоді вони розбіжаться.
Пояснюйте. Багатьом страшним речам (наприклад, лячним тіням на стіні вночі, звукам з вулиці, шуму грози тощо) Можна знайти цілком логічне пояснення.

Що не можна робити батькам, якщо дитина чогось боїться?

Не карайте за проявлену «боязнь». Буде на багато гірше, якщо дитина, щоб не втратити вашу любов, стане приховувати, що вона чогось сильно боїться. Страхи підуть всередину і переростуть в невроз. Позбутися від них потім буде дуже непросто.
Не з’ясовуйте відносини з чоловіком (або своїми батьками, іншими дорослими) при дитині. Нервова, неспокійна обстановка в будинку сприяє культивації дитячих страхів. Чим менше в сім’ї любові, тим більше страхів.

Цікаво: ігри на свіжому повітрі влітку

Не змушуйте дитину пересилювати страх. Наприклад, якщо він боїться собак – примушувати її гладити тварину. Нехай спочатку спостерігатиме за ними здалеку, на безпечній відстані.
Не дозволяйте перед сном дивитися «страшні» фільми. Краще почитати книжку або подивитися який-небудь добрий мультик.
Ніколи не соромте і не висміювати дитини.
Не називайте боягузом, не кажіть «що ти поводишся як дівчисько», «хлопчики не повинні боятися» і тощо.

Чи можна купувати дітям страшні іграшки?

Переконання, що у дитини не повинно бути страшних іграшок, поширене. І багато хто спеціально купують дітям тільки м’яких приємних тваринок. Але це невірно. Точно так само неправильно ділити іграшки за статевою ознакою: ляльки – тільки для дівчаток, машинки – для хлопчиків. Іграшкові монстри потрібні!Дитина боїться спати сама-3

Дитина може їх ламати, «вбивати» в грі. Так, через іграшки, він вбиває свої страхи, знижує рівень тривожності і внутрішньо заспокоюється. Коли внутрішня проблема буде дитиною вирішена, вона сама втратить інтерес до цієї іграшці.

Дитячі пістолети, зброя теж повинні бути. Коли дитина грає в «войнушку», вона вихлюпує агресію і негативну енергію. Адже в реальному світі є агресія і жорстокість, дитина повинна навчитися з ними справлятися, і завдання батьків допомогти їй робити це адекватно.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *