Чому колір райдужки у дітей змінюється?

Коли будуть відбуватися зміни, і в якому віці колір очей стане стабільним? Це хочуть знати всі батьки, які протягом перших місяців розчулюються дивовижними синіми або мутновато-сірими очима свого чада.

Чому райдужка змінює колір?

У людей з темними очима також і шкіра буде темніша й волосся, скоріше за все вони світлими не будуть. Вони практично ніколи не згоряють на сонці, на відміну від блондинів з блакитними очима. Відтінок райдужки, а також колір волосся та шкіри залежить від кількості особливого пігменту меланіну. Саме він захищає нас від дії ультрафіолетових променів. У смаглявих людей його, відповідно, більше, а у новонароджених майже немає зовсім – від того і очі практично у всіх світлі. Штучно вплинути якось на механізм вироблення пігменту неможливо. Його кількість закладено генетично і визначається індивідуальними особливостями.

чому у дитини змінюється колір очей-1

Варто відзначити, що високий рівень меланіну – домінуючий генетичний фактор, тому якщо у одного з батьків очі темні, то велика ймовірність, що і у дитини буде саме такий колір.
Приблизно на 11 тижні вагітності починає формуватися райдужка ока. Вже тоді «закладається» інформація про майбутній відтінок, який також залежить від щільності її волокон. Колір очей далеко не у всіх розподіляється рівномірно. Бувають сіро-зелені, каро-зелені, сіро-блакитні очі. Генетичну задумку передбачити неможливо.

Цікаво: коли дитина самостійно стоїть

Татусеві або мамині?

Чи знаєте ви, що лише 10% новонароджених з’являються на світ з темними очима? У решти дітей райдужка завжди забарвлена в сірий або синюватий відтінок. Чи зміниться він чи ні? Сказати можна одне – очі можуть тільки потемніти. Якщо малюк народився з карими очима, блакитними вони у нього точно не стануть. А ось відтінок може варіюватися в міру зростання і кількості вироблення меланіну.чому у дитини змінюється колір очей-2

Генетики вже багато років вивчають питання визначення кольору очей, і існує безліч теорій, найпопулярніша з яких – закон Менделя. Якщо йому вірити, то колір райдужки передається у спадок так само, як і колір волосся, при цьому домінуючими завжди є батьківські гени темних відтінків. Тобто у батьків з карими очима, з великою ймовірністю народиться кароокий малюк, у блакитнооких мами і тата буде малюк з такими ж небесними очима.

Коли він зміниться?

У дитини в перші роки життя колір очей може змінюватися кілька разів. Найчастіше до 3 місяців він буде не стабільним, хоча у карооких меланін виробляється набагато швидше, і навіть в такому ранньому віці, у них може проявитися майбутній постійний колір. Якщо пігмент виділяється поступово, то відтінок райдужки може змінюватися аж до 4-річного віку. Це абсолютно нормально.

Цікаво: що не можна говорити дитині

Деякі батьки можуть помітити цікавий феномен: зміна відтінку, ще до стабілізації кольору. Мутно-сірі або блакитні очі новонародженого можуть темніти, ставати зеленими або чорними, як грозова хмара, в залежності від стану: голодний він, плаче, ситий або хоче спати. Такі «модифікації» пов’язані з роботою нервової системи і тим же меланіном.чому у дитини змінюється колір очей-3

У рідкісних випадках, всього у 1% немовлят буває гетерохромія, коли обидва ока різного кольору. У цьому теж немає нічого страшного, але звернутися до офтальмолога варто. У пологовому будинку всіх діток оглядає лікар і перевіряє реакцію зіниць на світло, далі за зір і стан очей відповідальні батьки. Тому, дайте природі зробити свою справу, ви все-одно вплинути на формування майбутнього кольору очей не зможете, краще звертайте увагу на те, як концентрує погляд і стежить за іграшками ваш карапуз, щоб вчасно помітити відхилення.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *