Чому дитина часто кліпає очима

Частота моргання здорового організму визначається необхідністю в зволоженні очної оболонки і постачанні її киснем.

Але іноді людина може моргати з дуже великою періодичністю, причому у дітей це явище зустрічається частіше.

Воно може свідчити як про неврологічні порушеннях, так і про проблеми з самими очима.

У статті ми детально розберемо це питання і запропонуємо поради, які допомагають позбутися від частого моргання.

чому дитина моргає

Причини

У частого моргання два роду причин: офтальмологічні та неврологічні. Для початку розберемося з першими.

Офтальмогічні

Моргання може частішати в тому випадку, якщо звичайній періодичності виявляється недостатньо для підтримки комфортного функціонування органів зору.

Причиною тому може бути:

 • Зневоднення. Якщо оболонка ока занадто швидко висихає, то для її зволоження доводиться частіше моргати.
 • Зниження гостроти зору. Якщо при такому порушенні не надягати окуляри і не проводити корекції, то очам доведеться сильно напружуватися для розгляду предметів, а при перенапруженні очі потребує кисню і зволоженні більше, ніж в нормальному стані.
 • Однією з головних причин сухості в очах є довга робота за комп’ютером. Під час роботи за комп’ютером очі моргають рідше звичайного, але відразу після її завершення вони відновлюють водний баланс прискореним морганням.
 • Попадання в очі стороннього тіла, особливо в тих випадках, коли воно западає в глибину кон’юнктивального мішка.
 • Кон’юнктивіт. Набрякання тканин навколо ока призводить до його подразнення, від якого воно намагається позбутися прискореним морганням.
 • Інші інфекційні ураження ока, такі як блефарит.

Неврологічні

Є ряд неврологічних і психологічних порушень, які провокують прискорене моргання навіть при повністю здорових очах.

Цікаво: чому немовля багато спить

Це пов’язано з тим, що моргання є несвідомим процесом, залежним від роботи всієї нервової системи.

Тому проблеми з її функціонуванням можуть впливати на роботу органів зору. Серед таких проблем виділяють:

 • Черепно-мозкові травми.
 • Переживання, стресові ситуації. У дітей вони можуть викликатися надто суворим вихованням, складнощами в спілкуванні з однолітками, проблемами з навчанням і т.д.
 • Навантаження на нервову систему внаслідок простудних захворювань, особливо у дітей до 6-7 років.
 • Застосування деяких препаратів, що збуджують нервову систему.
 • Хвороба Паркінсона.

Варто відзначити, що моргання при неврологічних проблемах найчастіше супроводжує загальному нервового тику, який проявляється в перекручуванні лицьових м’язів, кінцівок.

чому дитина моргає-1

Такі тики можуть бути синдромом ушкоджень головного мозку або нервових каналів, а можуть бути наслідком генетичної схильності. Особливо часто вони трапляються у дітей з синдромом дефіциту уваги.
Вони можуть провокуватися авітамінозом, так як при нестачі певних речовин (цинк, магній) нервова система починає працювати неправильно.

Моргання, що є симптомом будь-якої патології, відрізняється тим, що триває не протягом декількох секунд або хвилин, а переслідує дитину протягом днів і місяців, стає для нього звичним.

Його частота змінюється з оптимального разу в кілька секунд до одного разу на дві секунди, а в деяких випадках воно може відбуватися і частіше.

Найдовше таке порушення роботи спостерігається при неврологічних збоях, але і такі проблеми, як глибоко засіле чужорідне тіло або зниження гостроти зору без призначення окулярів, можуть супроводжуватися довготривалим морганням.

Відрізнити психологічні причини від офтальмологічних можна по тому, що в першому випадку будуть смикатися не тільки м’язи ока, а й обличчя, а іноді і руки з ногами.

Дитина часто моргає

Моргати може тільки одне око. Це говорить про поразку нервових каналів, що ведуть до м’язів очей, а також про проблеми з тією областю мозку, яка відповідає за роботу одного з півкуль.

Офтальмологічні причини, такі як попадання сторонніх предметів, занесення інфекції і виникнення запалення, залишаються в даному випадку актуальними.

Для повноцінної діагностики необхідно відвідати офтальмолога та невролога. Офтальмолог перевірить очі на інфекції, чужорідні тіла, зневоднення. Також він перевірить зір дитини на предмет зниження його гостроти.

Цікаво: режим дитини в 3 місяці

Якщо жоден з діагноз не підтвердився, то це з більшою ймовірністю буде означати наявність неврологічних проблем, і доведеться йти до невролога. Не буде зайвим відвідати психотерапевта, який перевірить дитину на стреси.

Лікування

Терапія залежить від встановленої причини.

 • Якщо моргання відбувається через перевтому, то необхідно давати очам більше відпочинку.
 • Якщо причиною є зневоднення оболонки, то потрібно зменшити час перебування дитини за комп’ютером та перед телевізором, наносити на очі зволожуючі краплі (штучна сльоза, Офтагель, сістейн-ультра).
 • Виключити споживання кофеїновмісних напоїв. Інфекційні захворювання лікуються противірусними і антибактеріальними краплями.
 • Усунення неврологічних проблем передбачає виписування лікарем пігулок, що нормалізують роботу нервової системи. Але медикаментозне лікування в таких випадках має бути крайнім заходом.
 • Найчастіше достатньо звичайного аутотренінгу. Заспокойте вашу дитину, допоможіть їй справитися зі стресами, відведіть до хорошого психолога, зменшіть вимоги до роботи по дому.
 • Справитися з морганням допоможуть й народні засоби. Рецепт заспокійливого відвару: 2 столові ложки м’яти, столова ложка валеріани та три ложки аптечної ромашки змішуються в склянці, заливаються окропом на півгодини і п’ються по два рази в день.
 • Можна зробити подушку з трав, вона забезпечить дитині здоровий сон і спокійне пробудження. Промити око при попаданні чужорідних тіл допоможе відвар чорного чаю: потрібно заварити його в великий консистенції, дати охолонути і наносити на пошкоджене око за допомогою ватного тампона.

Профілактичні заходи полягають в зміцненні імунітету, запобігання стресових ситуацій, скорочення часу роботи за комп’ютером, правильному режимі дня, утриманні від споживання негативно впливають на нервову систему препаратів.

чому дитина моргає-2

Запобігайте зневоднення очей у вашої дитини, а при перших ознаках сухості давайте їм відпочити, капаючи зволожуючі препарати.

Підсумки

Часте моргання очей у дітей викликається проблемами з очима і з нервовою системою. Офтальмологічні проблеми представлені зневодненням очей, перенапруженням, кон’юнктивітом, інфекційними захворюваннями.

Цікаво: як вибрати матрац для немовлят

Стреси, споживання збуджуючих нервову систему препаратів, пошкодження нервових закінчень, зайва розумова навантаження на організм – ці чинники також можуть викликати прискорене моргання.

Як правило, для усунення такої неприємності не потрібно споживання ліків та лікарського втручання, достатньо лише правильного режиму дня і збільшення часу відпочинку, а також позбавлення від умов, що провокують стреси.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *