Якщо Ваша дитина – лівша

Не знайдеться, напевно, такої мами, якій хоча б раз в житті не довелося забирати з лівої руки свого малюка ложку або олівець і перекладати в праву. Раза після третього може прийти легке занепокоєння: а чи не лівша він?

якщо дитина лівша

Ви знаєте, скільки на планеті лівшів? КОЖЕН Десятий! Це дуже багато. Але цього недостатньо, як з’ясовується, для того, щоб лівша відчував себе легко і вільно в нашому світі – світі правшів. Адже практично весь світ пристосований під потреби правшів: перилла, дверні ручки, ножиці, ключ запалювання в машині – все, буквально кожна дрібниця пристосована для праворуких людей. А що робити, якщо дитина лівша?

Лівша чи правша?

Для початку батькам слід визначитися – лівша чи правша їх дитина. Років до 4-х діти можуть в рівній мірі користуватися обома руками, і на цьому етапі розвитку не варто занадто активно нав’язувати користування правою рукою. Якщо після п’яти спроб дитина наполегливо продовжує тримати ложку або олівець в лівій руці, то слід залишити спроби перенавчання та поспостерігати за малюком: якою рукою він користується частіше? Лівої чи правої він відкриває двері, водопровідний кран, водить машинку по підлозі, в кінці кінців, колупає в носі та чеше макітру. Якщо він активніше користується лівою рукою – він леворукий. Але ліворукість це тільки «половинка» від лівші. Людина може бути леворуким, але не бути лівшою в повному розумінні цього слова. Існує таке поняття як левшіство – коли у людини в принципі ліва сторона тіла більш розвинена і використовується активніше, ніж права. Якщо ж дитина однаково успішно користується обома руками, то це називається амбідекстральность.

Цікаво: причини чому дитина погано їсть

Чому він такий?

Встановлено, що має місце спадкова схильність до ліворукості: якщо хоча б один з батьків лівша, то у дитини в 12 разів вище шансів народитися лівшею. У дітей, які перенесли на ранньому етапі розвитку травми головного мозку, особливо лівої півкулі, так само вище шанс стати лівшею. І ще одна своєрідна причина – наслідування. Якщо в оточенні дитини є лівша, то малюк може наслідувати цій людині. Так чи варто їх переучувати?

Перше і цілком природне бажання батьків – перевчити «Не таку» дитину. Власне, ще років 30 тому ні у батьків, ні у педіатрів навіть не виникло б сумнівів з цього приводу, рецепт був один – переучувати. Однак не все так примітивно. Адже лівша це не просто людина, яка краще керує лівою рукою. У справжніх лівшів не тільки ліва рука більш розвинена, краще працює, і є провідною, але і всі лівосторонні органи краще працюють: ліве око краще бачить, ліве вухо краще чує, ліва нога робить більш широкий крок, ніж права, і вона ж є поштовхової – з неї справжній лівша починає рух, ліва нирка розвинена краще і так далі. Отже переучувати лівшу рівносильне серйозному втручанню в його нервову систему, психіку, мозок. Тому, якщо причиною користування лівою рукою є пустощі або наслідування, то перевчити можна і навіть потрібно. А ось якщо це обумовлено особливостями розвитку мозку або травмою, то переучувати таких малюків категорично не рекомендується. Це те ж саме, що переучувати правшу на лівшу.

До чого може привести переучування?

Перенавчання таких дітей викликає сильне психофізіологічне напруження, що в свою чергу призводить до самих різних порушень в розвитку дитини. Насильницьке переучування істинного лівші призводить до дуже важких невротичних реакцій організму: енурез, заїкання, нервові тики, емоційна нестійкість, затримка і відхилення в розвитку мови і моторики, порушення сну, головні болі, швидка стомлюваність, порушення апетиту і травлення – далеко не повний перелік наслідків перенавчання лівшів.якщо дитина лівша-1

Чи погано бути лівшою?

Перш за все, якщо дитина лівша – це не вирок. У лівшів більшою мірою, ніж у правшів, розвинена інтуїція, вони сприймають картину або явище в цілому, вміють знаходити нестандартні рішення і часто цим «вище» від правшів. Лівші легше пристосовуються до всього нового, будь то робочий колектив або клімат іншої країни. Вони схильні більше до творчості, ніж до точних наук, серед видатних діячів мистецтва велику кількість лівшів: Роден, Пікассо, Да Вінчі, Мікеланджело, Тулуз-Лотрек, Рафаель, Рубенс, Чарлі Чаплін, Анджеліна Джолі, Брюс Вілліс, Сільвестр Сталлоне, Том Круз – всі ці люди лівші. Останнього, до речі, перенавчали, і довгий час він був змушений лікуватися від дислексії, порушення, при якому у людини знижується здатність опановувати читання.

Цікаво: з якого часу можна давати дитині воду

Але при цьому лівші зазнають труднощів під час навчання, і особливо при опануванні письма. Труднощі починаються ще з того часу, коли дитина вчиться говорити. Надалі, якщо вірити статистиці, у лівшів в 2,5 рази частіше виникають проблеми з навчанням. Частково це пояснюється тим, що навчання в середніх школах повністю орієнтоване на правшів. Дітки-лівші набагато важче засвоюють поняття, що характеризують положення в просторі: право-ліво, верх-низ, по і проти годинниковій стрілці. З цієї причини їм важко дається все, що пов’язано з упорядкуванням. Їх важко навчити писати в одну строчку, без відриву руки, вони довше запам’ятовують порядковий рахунок, зображення на їхніх малюнках не мають композиції, розташовуються хаотично, можуть наїжджати одне на інше. Оскільки світ лівші це «все навпаки», то такі дітки часто пишуть дзеркально – починають слово з його останньої букви, можуть писати цифри і літери перевернутими, отзеркаленними, а читають від низу до верху справа наліво. Для того щоб навчитися писати і читати правильно, їм потрібно більше часу, ніж правшавм, звідси – відставання в навчанні, низька успішність. Вважається, що до 10 років ці явища повинні зникнути. Якщо дзеркальність і дезорієнтація в просторі зберігається в більш старшому віці, то рекомендується проводити корекційні заняття з такою дитиною. Але найголовніше, що повинні пам’ятати батьки, бабусі і дідусі – невміле переучування тільки погіршує ситуацію.

Емоційний стан лівшів теж відрізняється від емоційного стану правшів. Як показують дослідження, проведені в Мічиганському університеті, лівші більшою мірою схильні до песимізму, негативного сприйняття навколишнього світу, вони більшою мірою схильні до емоційної нестійкості, різним страхам, тривогам, вони нерішучі, швидше втомлюються, відрізняються зниженою працездатністю, але при цьому у них сильніше розвинена совісність, вони більш чутливі і вразливі.

Як поводитися батькам?

Перш за все, виходячи з підвищеної чутливості і вразливості таких дітей, батькам слід ретельно стежити за тим, щоб ліворукість їх дитини не викликала у них роздратування і гніву. Психологи кажуть, що лівші вимагають в три рази більше уваги і терпіння від батьків. Дітлахи-лівші розуміють, що вони відрізняються від більшості дітей, вони і хотіли б бути «як усі», але у них це погано виходить. У малюка може розвинутися комплекс неповноцінності, боязнь школи, боязнь невдач. Звичайно, дуже важливо вибрати педагога, у якого вистачить терпіння і мудрості знайти підхід до лівші. Зокрема – вчитель повинен бути знайомий з методичними рекомендаціями Міністерства охорони здоров’я про зниження вимог до «правильності» почерку ліворуких дітей – для них вважається допустимим вертикальне написання або нахил букв вліво, а так заборона на вимогу безвідривного письма для лівшів. Не варто віддавати таких дітей в класи з підвищеним навантаженням, з поглибленим вивченням предметів, тому що вони можуть не впоратися з програмою. Якщо дитина лівша, то їй протипоказані всякого роду класи і навчальні заклади з вимогами жорсткої дисципліни і дотримання статутного порядку. Для таких дітей корисні заняття тими видами спорту, в яких однаково задіяні обидві руки: плавання, лижі, футбол, баскетбол. На них добре впливає ліплення, гра на піаніно, кінний спорт, в’язання на спицях, плетіння з ниток (макраме).якщо дитина лівша-2

Ні в якому разі в сім’ї не повинно звучати жалю з приводу особливості вашої дитини. Не кажіть їй, що бути лівшою погано, що їй не пощастило тощо. Наголошення повинно бути тільки на успіх: ти можеш, ти зробиш, ти молодець! В ідеалі взагалі краще не акцентувати увагу на її ліворукості. Якщо дитина переживає з цього приводу, то надайте їй в приклад великих людей-лівшів, яким їх особливість не завадила досягти великого успіху в мистецтві, політиці, військовій справі.

Цікаво: якщо дитина не зригує

Її побут треба організувати відповідно потребам: світло і настільну лампу треба організовувати справа, нахил зошита чи книги – справа наліво, по можливості треба придбати предмети побуту для лівшів. А 13 серпня вашого малюка можна привітати з «професійним» святом: всесвітнім днем лівші! На заздрість правші, у яких немає свого дня …

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *