Чому дитина гризе нігті

Дитина гризе нігті: що робити

Як відучити дитину гризти нігті на руках? Звичка гризти нігті – явище досить поширене серед дітей 3-10 років. Невеликий відсоток підлітків і дорослих продовжує це робити, незважаючи на вік. Окремі діти демонструють відмінну розтяжку і з легкістю обкуcують нігті і на нижніх кінцівках. Профі! Боротися з цим складно, але можливо. Розповідаємо як.чому дитина гризе нігті

Деякі батьки ігнорують шкідливу звичку крихти, інші намагаються впливати на недбайливе чадо жорсткими заборонами. Перш, ніж починати репресії проти дрібного гризуна, спробуйте з’ясувати, чому він з задоволенням до крові обгризає ноготочки. А може це дрібниці, баловство?

Оніхофагія – саме так називається звичка гризти нігті.

Може відмахнутися від цієї проблеми, саме пройде? Не варто. Крім того, що пальці на руках виглядають непривабливо після чергового сеансу поїдання нігтів, це ще може завдати шкоди здоров’ю малюка. Величезна кількість мікробів з легкістю потрапляє в організм. Кроха обгризає кутикулу до крові? Є ризик занесення інфекції.

Цікаво: як навчити дитину знати букви

Якщо звичка стійка і носить тривалий характер, це може призвести до стоматологічними проблемами – тиск на один і той же зуб може призвести до ураження пародонту, викликати запалення. Все не так невинно, як могло здатися на перший погляд.

Чому дитина гризе нігті?

 • Звичка гризти нігті носить психологічний характер.

Найчастіше схвильований або засмучений малюк таким чином намагається заспокоїтися, зняти виниклу напругу. Це захисна реакція на стрес.


Зверніть увагу, в яких ситуаціях малюк тягне ручки в рот.

Здавалося б, умиротворене дитя дивиться мультик, відпочиває. Який стрес? Якщо сюжетна лінія наповнена інтригуючими моментами, цілком можливо, що дитина щиро переживає події разом з героями. Хтось стрес заїдає, деякі діти плачуть і кричать, а хтось нервово доїдає залишки нігтів.

 • Існує думка, що подібна звичка найчастіше виникає у гіперактивних і збуджуваним малюків.

Однак і флегматичні діти, потрапляючи в стресову ситуацію, наприклад, похід в дитячий сад, можуть почати робити манікюр нестандартним способом. Дитина не знає, як впоратися з емоціями і несвідомо тягне руки в рот.

 • Якщо малюк довгий час не розлучався з пустушкою і процес відлучення пройшов різко, цілком можливо, що це може спровокувати появу неприємної звички.
 • Ви впевнені, що приділяєте достатньо уваги своєму сонечку?

Історики стверджують, що Пушкін гриз нігті через нестачу материнської любові. Можливо, демонструючи погану поведінку, малюк намагається привернути до себе увагу.чому дитина гризе нігті-1

 • Деякі психологи стверджують, що можливою причиною є агресія, спрямована на самого себе.

Відчуття невпевненості, незадоволеності – все це може спровокувати появу шкідливої звички як засобу захисту.

 • Зверніть увагу на стану нігтів і кутикули. Можливо, у малюка часто з’являються задирки, яких хочеться позбутися.

Грамотний догляд за руками і збалансоване харчування допоможе вам впоратися з проблемою.

 • Недолік мікроелементів і вітамінів може спровокувати збій в нервовій системі.

У такому випадку варто відвідати доктора, який дасть поради по відновленню балансу корисних речовин в організмі.

Якщо з проблемним питанням «Чому?» звернутися до бабусь, швидше за все ви почуєте історію про глистів. Вчені цю версію не підтверджують, однак … з бабусями сперечатися складно. Але якщо гризти нігті, завести цих самих глистів цілком можливо.

Цікаво: як пеленати дітей

Важливо визначити ситуацію, яка провокує прояв шкідливої звички. Так само придивіться до оточення малюка. Можливо, він активно наслідує свого більш авторитетного товариша.

Дитина гризе нігті: що не можна робити батькам

Впевнені, що кожен дорослий в своєму далекому рожевому дитинстві пробував гризти нігті. Якщо ви – рідкісний виняток, знайте, що це трохи болісно. Центр болю активізується і заглушає роботу центру стресу. Відволікаючий маневр, який, судячи з усього, ефективний.

Чого точно не можна робити:

 • Малюк гризе нігті найчастіше мимоволі, сам того не помічаючи. Ваші жорсткі заборони не дадуть очікуваного результату. Можна домогтися зворотної реакції, посилити напруженість і спровокувати почуття провини. Тому привертайте увагу до проблеми дуже акуратно, намагаючись не зачепити почуття гідності і самоповаги крихти.
 • Ні в якому разі не бийте малюка по руках або по губах. Крім того, що ви можете травмувати фізично, ви завдасте серйозної психологічної рану. Можливо, рефлекс виробиться, але разом з ним і страх перед батьками.

Як відучити дитину гризти нігті?

Перш за все, поспостерігайте за малюком, з’ясуйте в яких ситуаціях він гризе нігті. Дочка моєї знайомої робила це перед сном під час читання казки. Втомлена за день дитина таким чином заспокоювався. Питання вирішилося просто: під час читання казок мама гладила дівчинці спинку. З часом проблема з нігтями зникла, з’явилася інша – малятко засинає тільки після масажу. Але це вже інша історія.

Можна завести щоденник і протягом тижня записувати усі зафіксовані моменти проблемної поведінки.

Якщо причина вам ясна, вперед. Постарайтеся усунути джерело проблеми. Навчіть дитину справлятися з виниклими почуттями іншим, більш природним способом. Наприклад, під час прояву агресії, запропонуйте антистресовий м’ячик або порвати папір.

Якщо причина криється в міжособистих взаєминах, переглянете свою поведінку і поведінку інших членів сім’ї. Малюк нервує під час з’ясування відносин між батьками? Постарайтеся робити це в час його відсутності. Частіше розмовляйте з ним «по душах». Намагайтеся менше критикувати вчинки дитини, робіть це в м’якій формі, пропонуючи варіанти альтернативного поведінки.

Якщо звичка гризти нігті пов’язана з перевтомою, переглянете режим малюка. Обмежте час перегляду телепередач і час за комп’ютером. Дозоване навантаження дозволить використовувати енергію рівномірно і знизити ризик перенапруження незміцнілої нервової системи.

Цікаво: чому дитина не зригує

чому дитина гризе нігті-2

Що ще можна зробити, якщо дитина гризе нігті

 • Деякі зневірені мами йдуть на крайні заходи: на ручку крихти надягають браслет і відтягують його при будь-якій спробі дитини засунути пальці до рота. Виробляється умовний рефлекс. Метод жорсткий. Не поспішайте, залиште на останок.
 • Юним модницям іноді цілком достатньо одного разу нафарбувати нігті маминим «дорослим» лаком. Важливо надати цього моменту максимальний урочистість, підкреслити причетність до світу красивих жінок.
 • Якщо проблема збереглася до підліткового віку, організуйте спільний похід в манікюрний кабінет. Можливо, після професійного догляду дитина оцінить зручність і красу доглянутих пальчиків. Поясніть, як непривабливо виглядає дівчинка з обкусаними нігтями. Частіше демонструйте свої руки з акуратним манікюром.
 • Якщо проблему не виходить усунути протягом довгого часу, звертайтеся до дитячого психолога. Грамотний фахівець може глибше проникнути у внутрішній світ дитину, більш тонко диференціювати психологічні нюанси. Можливо, психолог порекомендує звернутися за консультацією до невролога. За допомогою медикаментозних засобів можна знизити рівень тривожності, збалансувати роботу нервової системи.

Цікаво: як навчити дитину слухатись батьків

Єдиного способу вирішення проблеми, на жаль, немає. Цей процес вимагає індивідуального підходу. Поділіться своїм досвідом усунення цієї шкідливої звички. Можливо саме ваші поради виявляться найбільш ефективними.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *