Чому дитина ходить навшпиньках (на пальчиках)

Більшість малюків, коли вперше стають на ніжки і роблять перші кроки, часто ходять на носочках. Зазвичай це нормальне тимчасове явище, яке проходить самостійно. Але, також, ходьба навшпиньках може бути ознакою деяких неврологічних захворювань. Чому малюк стає на носочки при ходьбі і чи варто хвилюватися батькам?

чому дитина ходить на носочках

Коли варто насторожитися, якщо дитина ходить на пальчиках

Поставивши на ніжки малюка невдовзі після народження, видно, що він стоїть на носочках. Це нормально, адже в перші місяці життя дитини тонус його м’язів, як правило, порушений. Але не варто нехтувати оглядом крихти лікарем невропатологом. Адже на ранніх термінах фахівець може виявити м’язову дистонію у немовляти. Правда, в таких випадках існують і інші порушення, крім стояння на носочках.

Цікаво: від чого дитина скрегоче зубами

Якщо малюк час від часу стає на носочки, то це не страшно. Але, в разі якщо дитина після півроку зовсім не стає на стопу повністю, то обов’язково потрібно показати його лікарю, краще неврологу.

Буває, що дитина нормально ставила ніжку, а потім стала ходити навшпиньки. Наприклад, після того, як перенесла захворювання. Це так само повинно насторожити батьків.

Якщо були ускладнення при вагітності і пологах, ніжки дитини надмірно напружені, вона часто ходить на носочках, то в таких випадках варто проконсультуватися з лікарем, щоб вчасно виявити можливі захворювання.

Причини чому дитина ходить на пальчиках

Які ж причини викликають такий стан стопи дитини? Можна виділити такі варіанти:

 1. Травма, отримана при пологах. Таку патологію лікарі навряд чи пропустять ще в перші місяці життя новонародженого.
 2. Пірамідальна недостатність. Останні роки лікарі часто ставлять такий діагноз. Він пов’язаний неврологічними порушеннями рухової функції, вираженими, найчастіше, підвищення або зниженням скорочень м’язів. Зазвичай викликається гіпоксією плода, перенесеної під час вагітності або пологів.
 3. Дитячий церебральний параліч (ДЦП) – серйозне неврологічне захворювання. Крім симптому ходіння на носочках, має ще ряд патологій.
 4. М’язова дистонія – порушення тонусу м’язів дитини. Такі порушення можуть привести до ортопедичних відхилень і неправильного формування рухових навичок (наприклад, сколіоз, плоскостопість, кривошия).
 5. Психологічні проблеми у дитини, пов’язані з його оточенням, теж можуть викликати таке ходіння.
 6. Зловживання ходунками. В ходунках діти часто неправильно ставлять ніжки. Якщо малюк вчиться ходити в ходунках, то він може і далі ставити ніжку при ходьбі неправильно.
 7. Бажання дитини наслідувати дорослих, бути вище, теж може поставити дитину на носочки.

Цікаво: новонароджена дитина погано спить

Що радять робити лікарі

Якщо не виявлено серйозні захворювання, то лікар може призначити:

 • Електрофорез з лікарськими препаратами;
 • «Парафінові чобітки» – пов’язки з парафіном;
 • Лікувальну гімнастику;
 • Спеціальний масаж;
 • Ортопедичне взуття.

Після курсу процедур, можна продовжити робити легкий масаж самостійно. Досить, щоб фахівець показав, як виконувати нескладні рухи. Це можуть бути погладжування, поштовхи, згинання та розгинання стоп, масаж пальчиків, «вісімка» та інші.чому дитина ходить на носочках-1

Добре допомагає ходьба босоніж. Можна ходити по розсипаним крупам, гороху, дрібним камінцях.

Цікаво: як розвивати дитину до року

Виконуйте з малюком гімнастику в ігровій формі.

Що робити, якщо лікар наполягає на прийомі ліків

Що робити, якщо лікар наполягає на прийомі ліків? Вирішувати потрібно виходячи з ситуації. Якщо виявлено серйозне захворювання, то без медикаментозного лікування не обійтися. Якщо інших відхилень, крім ходьби на носочках не виявлено, а лікар все одно призначив ліки, то вирішувати батькам.

Якщо довіряєте своєму лікарю – сміливо давайте дитині ліки, сумніваєтеся – проконсультуйтеся з іншим фахівцем. Можливо, досить буде обмежитися масажем і фізіопроцедурами.

Як навчити дитину ходити на повній стопі

Щоб навчити дитину правильно ставити стопу, варто виконувати такі нескладні поради:

 • Правильно вибирати взуття малюкові. Купувати краще ортопедичне взуття, яка добре фіксує ніжку. Підбирати потрібний розмір.
 • Дитина повинна ходити більше босоніж. Добре ходити по траві, камінцях, спеціальному ортопедичному килимку.
 • Кожен день починати з ранкової гімнастики. Добре включити вправи на розробку стоп.
 • Стежити за ходою дитини, вчасно коригувати.

Вправи

Для виправлення становища стопи, будуть корисні такі вправи:

 • Тримаючи малюка пахви, трохи нахиліть його вперед, і нехай він зробить крок, спираючись на стопу порожниною.
 • Знадобиться фітобол (великий м’яч). Утримуйте малюка, поставивши його на м’яч. Злегка перекочуйте м’яч.
 • Слідкуйте, щоб малюк, переступав ніжками і правильно ставив стопу.
 • Ходіть з малюком, тримаючи пахви, вперед назад по похилій дошці.

Добре поєднувати вправи і масаж.

Профілактика

Для профілактики порушень ходи, треба навантажувати дитину фізичними вправами, відповідно до віку. Активні прогулянки на свіжому повітрі, рухливі ігри, плавання, фізичні вправи – допоможуть дитині правильно сформувати поставу і м’язовий скелет.

Важливо заздалегідь приділити увагу взуттю дитини. Правильний підбір взуття допоможе уникнути проблем зі здоров’ям у майбутньому.чому дитина ходить на носочках-2

Можливі наслідки

Якщо вчасно не скорегувати порушення в постановці стопи, то це може привести до розвитку більш серйозних патологій: викривлення хребта, кривошия, деформація стопи, порушення координації руху та інше.

Тому, навіть якщо у дитини не виявлено серйозних захворювань, варто приділити увагу його проблемі. Допомогти дитині скорегувати ходу за допомогою масажу і гімнастики не складно, і це позбавить від можливих проблем в майбутньому.

Також рекомендуємо: чому підліток не хоче вчитися

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *