Що робити, якщо дитина обманює?

Брехня завжди вважалася одною з найсерйозніших дитячих «вад». Вже з малку дитина розуміє: «Якщо ти випадково розбив вазу, ти винен не так сильно. Найгірше – приховати це від дорослих. Тоді вина збільшиться у багато разів!»

При такій розстановці ролей діти відразу потрапляють в положення міні- злочинців, які можуть або полегшити, або погіршити свою долю, а дорослі виступають в ролі законодавчого і карального органу (нехай теж з приставкою «міні»), не зовсім серйозного, не дуже страшного, але все ж … звідси і бере свій початок брехня.чому дитина обманює

Може ця думка і здасться парадоксальною, але брехня – не завжди погано. Психологічно здорова людина в деяких випадках говорить неправду, цього вимагають і етикет, і бажання захистити свою гідність, і інстинкт самозбереження, і небажання бути відвертими з тими, хто цього зовсім не гідний. Нам, дорослим, дуже важливо зрозуміти причину дитячої брехні, щоб вирішити існуючу проблему у дитини.

Діти, які ніколи не брешуть – це рідкісний виняток.

Переважна більшість малюків починають видавати бажане за дійсне приблизно в тому ж віці, в якому починають говорити. Що рухає Маленького брехуна? Як реагувати батькам на те, що їх дитя, чисте і невинне створіння, починає їх обманювати? Проблема багатогранна, і ми спробуємо її розглянути.

Якщо дитина обманює – значить їй це для чогось потрібно.

Цікаво: як навчити дитину правильно ходити

Залежно від віку і ступеня розвитку уяви юного брехуна, батькам можуть бути представлені найнеймовірніші версії знищення книжки або походження калюжі на підлозі. Однак мета не змінюється: дитина уникає негативної батьківської реакції. З такими проявами батькам доведеться боротися, якщо вони хочуть дійсно довірчого спілкування зі своїм малюком. Адже зрозуміло, якщо вже в 2 роки він починає обманювати самих значущих дорослих, то до підліткового віку це може стати повсюдною практикою, а брехливість – не найкраща характеристика особистості.

Карати за брехню – неефективна міра, дитина навчиться брехати більш досвідчено, оскільки тривога перед покаранням тільки зросте. Головне завдання батьків – дати зрозуміти малюкові, що вони завжди на його боці. Багато дорослих вимагають від дітей кришталевої чесності, а самі при цьому не можуть похвалитися своєю бездоганною поведінкою. Часто свідком подібних хитрощів стає підростаюча дитина і, природно, бере з батьків приклад.

Неможливо контролювати поведінку сина чи дочки постійно, адже крім будинку у дитини є дитячий сад або школа, компанія друзів, гуртки чи секції. Батьки можуть подати приклад чесного спілкування з дитиною, тільки тоді вони зможуть розраховувати на взаємну відвертість.чому дитина обманює-1

Зі свого боку, дорослі повинні забезпечити безумовне прийняття і розуміння своєї дитини, навіть якщо вона повідомляє якусь шокуючу новину про своє життя або ділиться дійсно серйозними проблемами. Теорія – це добре, але що робити на практиці, якщо ви вперше зловили малюка на брехні, або якщо обман – це найбільш популярна для нього форма спілкування? Все залежить від причин брехні, в яких розбиратися просто необхідно.

Причини брехні:

1. Страх покарання. Дитина бреше, тому що боїться, що його суворо покарають, поб’ють або просто перестануть любити. Така поведінка актуально в сім’ях, де батьки часто карають дитини, в тому числі і фізично.

2. Страх розчарувати батьків. Наприклад, батьки дуже серйозно ставляться до шкільним оцінкам дитини, вважають, що шкільна успішність є показником успішності, працьовитості і порядності дитини. Самі батьки отримали вищу освіту, може і не одну, чим неодмінно пишаються і ставлять дитині в приклад. Уявіть, що в такій сім’ї дитя отримує двійку. Воно просто не в силах зізнатися в цьому батькам, тому що боїться, що його перестануть любити, в ньому розчаруються.

3. Бажання привернути до себе увагу. Ця причина дуже актуальна для дітей з високою природною потребою в увазі. А також для дітей, з якоїсь причини її позбавлених (народився брат або сестра, батьки багато працюють, сім’я в процесі розлучення і т.д.) Брехня в цьому випадку – засіб привернути увагу батьків.

4. Повторюють поведінку батьків. Батьки нерідко і самі грішать тим, що говорять неправду. І діти як губки вбирають батьківські моделі поведінки.

5. Фантазії і хвастощі. До певного віку діти просто не в змозі відрізнити реальність від вигадок. Ось ваш 4-річний малюк розповідає про те, що він бачив літаючу тарілку, собаку з п’ятьма лапами або чув якесь виття в своїй кімнаті. Розповідає, ще й сам в це вірить, всі ваші спроби вивести його на чисту воду зазнають поразки. Батьки панікують – дитина росте брехуном, а насправді дитині дуже важко відрізнити реальний та вигаданий ним світ.

Цікаво: агресія у дітей та підлітків

6. Брехня заради отримання вигоди. Наприклад, мама пообіцяла, що якщо дитина прибере в кімнаті іграшки, то отримає пряник. Дитина в кімнаті не прибрала, але за пряником прийшла. На запитання мами про виконане завдання, клянеться і божиться, що все виконала і пряник заслужила. Але обман виявленний і мама в подиві. Ну чому малюк збрехав? Так пряник хотів, а що для цього треба прибрати іграшки якось не запам’ятав, забув або вважав неважливим.

Що робити, якщо дитина обманює?

А тепер повернемося до питання «Що робити, якщо моя дитина бреше?» Як ви вже зрозуміли, в кожному випадку потрібно розбиратися окремо, шукати причину брехні. Якщо ви зрозуміли, що дитина боїться покарання, потрібно переглянути впливи свого виховання, може бути, ви дійсно зловживаєте своїм батьківським домінуючим становищем, строго лаєте за промахи, фізично караєте, принижуєте за проступки.чому дитина обманює-2

І тільки коли ви переглянете своє ставлення до покарання, що застосовується у вашій родині, дитина перестане вас бояться, а відповідно і брехати вам.
У разі, якщо малюк використовує брехню як спосіб привернути увагу, знайдіть час, можливість, сили в собі, щоб надати йому потрібну увагу. Виділіть 30 хвилин ввечері для читання казки або розмови про те, як пройшов день. Задовольніть потреби дитини і необхідність брехати відпаде за непотрібністю.

Цікаво: дитина скрегоче зубами вночі

Якщо дочка або синочок просто копіює вашу поведінку, то або ставтися до цього з розумінням, або починайте змінюватись самі. Бачачи, що маленька брехня дозволена вам, дитина абсолютно не розуміє, чому вона повинен завжди говорити правду.
Таким чином, алгоритм роботи з брехнею приблизно такий: встановити глибинну причину брехні, незадоволену потребу дитини і працювати вже з нею.

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *