Дитина б’ється, причини агресії

Ще зовсім недавно ваш малюк був веселим і усміхненим, а сьогодні похмурий і б’ється? Не турбуйтеся, багато сімей стикаються з цією проблемою. Реагуйте адекватно і, ні в якому разі, не відповідайте грубістю на грубість. Боротьба з дитячою агресією справа копітка, вимагає індивідуального підходу і терпіння. Для початку потрібно з’ясувати, чому дитина б’ється, і діяти по ситуації.

Чому діти проявляють агресію до інших

Як правило, турбуватися з приводу такої поведінки, батьки починають тільки тоді, коли удари і інші прояви агресії стають явними. Якщо сьогодні малюк б’ється не в жарт і досить сильно, значить, дані прояви з’явилися не вчора, і початковий момент їх виникнення був упущений. Як правило, коли це сталося, дитині вже більше двох років. Безмірно люблячі, своє чадо, батьки і близькі родичі спочатку розчулюють, коли малюк робить щось нове для себе. А дитина, в свою чергу, розуміє, що таким чином можна звернути на себе увагу. І, з часом, така модель поведінки входить у неї в звичку. Вживати заходів потрібно, як можна швидше, щоб до школи дитина навчилася висловлювати своє невдоволення соціально прийнятними способами.чому дитина б'ється-2

Перші яскраві прояви агресивної поведінки можливі вже у віці півроку. Новонароджений голосно кричить, плаче, щипає, тим самим висловлюючи своє невдоволення. У віці одного року, коли малюк навчився ходити і тільки починає освоювати простір, він стикається з постійними заборонами і протестує проти них, роблячи це так, як уміє – кусається, б’ється, щипає, тупочить ногами. Діти в цьому віці ще не можуть пояснити своїх почуттів, тому намагаються домогтися бажаного будь-якими, доступними їм, способами.

Цікаво: як навчити дитину швидше ходити

Пік дитячої агресивності припадає на два-три роки. Причин такої поведінки безліч.

Ось основні з них:

 • Затримка мовного розвитку. Через проблеми з промовою, діти не можуть висловити свої бажання, як наслідок, проблеми з побудовою взаємин в дитячому колективі, складності в спілкуванні, проблеми з самоконтролем.
  Дитина б’ється, якщо їй потрібна допомога дорослих, а ті, в свою чергу, не звертають на неї увагу. Малюк може вдарити дорослого, коли у нього щось не виходить, він зазнає прикрощів і роздратування і, в пориві почуттів, може вдарити. Такі прояви характерні для дітей, як одакого віку, так і більш старшого.
 • Існує таке поняття, як криза трьох років. У цей період агресію можуть викликати навіть найнезначніші дії дорослого, наприклад, якщо закрили двері або вимкнули світло, не запитавши у нього. Начебто нісенітниця, а може викликати неабиякий напад агресії, адже малюк прагне все робити самостійно, наслідуючи дорослим.
 • Дефіцит уваги. Таким чином малюк намагається привернути увагу дорослих до себе, адже негативна реакція – це теж реакція. У цьому випадку батькам непотрібно робити імпульсивних, необдуманих вчинків, у вигляді криків і покарань.
 • Вплив мультиків і фільмів з негативним змістом. По можливості, намагайтеся уникати перегляду таких стрічок і вчіть дитину відрізняти добро від зла. Це потрібно і для того, щоб в школі малюк менше піддавався під негативний вплив, мав свою думку.
 • Негативний приклад. Якщо ви, в виховних цілях, можете крикнути на дитину, або застосувати силу, цим ви подаєте їй поганий приклад, неправильної моделі поведінки. Якщо в родині розмовляють на підвищених тонах, застосовують загрози, то потрібно робити корекцію відносин всередині родини, адже коли батьки не вміють контролювати свої емоції, то і дитини цього навчити вони не зможуть.
  Варто врахувати і темперамент маленької людини. Визначити його тип можна з самих ранніх років. Доведено, що діти з холеричним типом темпераменту імпульсивні, їм складно справлятися з емоціями. А меланхоліки, навпаки, не схильні до агресивних проявів.
 • Емоційна холодність мами, байдуже ставлення до дитини, що породжує дефіцит уваги.
  Неправильна реакція батьків, ігнорування того, що відбувається, що сприймається дитиною, як схвалення і навіть заохочення такої поведінки.
  Втома, роздратування, гнів, поганий настрій, перевтома. В 3 роки дитина здатна на все ці почуття, не дивлячись на такий юний вік.

Поради щодо профілактики дитячої агресії

Агресію у вигляді кусання, як і будь-які інші її прояви, завжди легше попередити, ніж потім боротися з запущеною формою. Існує кілька, дійсно дієвих методів, які дозволять викорінити цю звичку в самому зародку:чому дитина б'ється

Подавайте тільки хороший приклад. Будь-які дії, спрямовані на обмеження особистості – грубість, нецензурні слова, різні форми насильства, все це не допустимо. Приймайте свого малюка таким, яким він є, приділяйте більше уваги, проявляйте ніжність і терпіння, дайте йому відчути свою потрібність і любов.

Цікаво: дитина гризе кулачки

Не забороняйте проявляти негативні емоції. Дане почуття не можна придушувати, воно повинно виходити назовні, інакше в майбутньому це загрожує внутрішньоособистим конфліктам і невмінням виражати свої почуття. Особливо це важливо в тому випадку, якщо самі батьки дозволяють своєму гніву виливатися в крики і фізичне насильство, тобто, їх слова по відношенню до дитини розходяться з їх же діями. Вам потрібно навчити дитину, як висловлювати агресію правильно. Адже накопичення агресії загрожує придушенням інших почуттів і навіть розвитком депресивних станів.

Вчіть дитину правильно реагувати на свою злість

Фізична агресія – поширена реакція кожної другої дитини на негативні почуття. Просто вони не знають інших способів висловити переповнюють їх емоції.

У той момент, коли дитина знаходиться в такому стані, просто міцно обійміть її і почекайте, поки емоції трохи стихнуть. Важливо донести до малюка, що ви поруч, готові вислухати і допомогти. Розмовляти краще наодинці. Висловлюйте свої вимоги чітко і завжди пояснюйте причину, чому має бути саме так, а не інакше. Розкажіть дитині про те, що є альтернативні способи реакції в складній ситуації. Запропонуйте їй, наприклад, замість того, щоб пускати в хід кулаки, викрити свої претензії в слова, використовуючи для цього такі словоформи, як: «я злюся …», «я ображений …», «я засмучений …».

Покажіть малюкові альтернативні способи випустити злість назовні. Це може бути що завгодно, наприклад, кидання м’яча в стіну, розривання паперу або газет, все, що допомагає не задавити агресію, а випустити її, але при цьому не завдати шкоди оточуючим. Можна навіть дати дитині звичайну подушку і сказати, що коли вона злиться, то може її бити чи кричати в неї.

Можна підійти до питання творчо. Запропонуйте малюкові намалювати свою злість або зліпити з пластиліну, тіста, глини. Але пам’ятайте, що ви обов’язково повинні брати участь в процесі, тобто, ви працюєте зі своєю злістю, а дитина зі своєю. А через час навчіть її перетворювати свою злість в інші, добрі почуття.

Цікаво: як навчити дитину їсти ложкою

Добре зарекомендувала себе казкотерапія і програвання різних ситуацій. Так, дитина в процесі гри, навчається з будь-яких ситуацій виходити гідно, без застосування сили.

Контролюйте емоції

Робити це можна за допомогою фізичних навантажень, огорожею дитини від перегляду телевізора, комп’ютера, планшета. В процесі прогулянок, коли малюк бігає, стрибає, танцює, робить зарядку, лазить на дитячих турніках, відбувається емоційна розрядка. Адже саме тоді, коли накопичуються емоції, найчастіше, і виникає агресія. Завжди відзначайте її перемоги, навіть найменші. Хваліть за гідні вчинки, щоб дитина відчувала вашу підтримку і любов. Одночасно з цим, варто обережно поставитися до «нерухомим» занять, на кшталт перегляду випадкових телепрограм або ігор на смартфоні.чому дитина б'ється-1

Пам’ятайте, що надмірний перегляд мультфільмів шкідливий не тільки для, ще не зміцнілої, психіки малюка, а й для очей.

Бійки в дитячому садку

Приблизно у віці трьох років агресія, частіше за все, спрямована на однолітків. Дитина б’ється в дитячому садку, кусається, обсипається піском, штовхається? Найчастіше, маленькі діти поводяться так тоді, коли хочуть проявити себе, відстояти свою точку зору, просто в цьому віці вони ще не вміють робити це цивілізовано.

Цікаво: як правильно купати новонароджену дитину

Поради психолога в даній ситуації прості – пояснити дитині, що є більш м’які способи висловити своє невдоволення чи домогтися бажаного. Але ні в якому разі не заштовхуйте почуття злості всередину, воно повинно виходити назовні. В іншому випадку, ви ризикуєте виростити плаксу, або впертого буркотуна.

Що робити батькам

Якщо дитина б’ється з батьками в 2-3 роки, то це може бути викликано психологічно не комфортною обстановкою в сім’ї, неуважним ставленням до проблем малюка, або особистим прикладом батьків. Однак, якщо у вашій родині все нормально, а дитина все одно б’ється, то це може бути так само пов’язано з тим, що вона росте і розвивається, їй необхідно зрозуміти і перевірити на власному досвіді, на що здатне її тіло. Крім того, малюк повинен зрозуміти так само і те, що батьки сильніше, тому не дозволяйте дитині себе бити. А як Ви відучили дитину від цієї жорстокої звички?

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *