Причини чхання у дитини

Про перші чихи та їх причини

У це складно повірити, але новонароджена дитина може чхати вже в перші секунди свого перебування в пологовому залі. Просто тому, що це її своєрідна реакція на навколишнє середовище. Справа в тому, що носові шляхи у неъ в цей період ще дуже вузькі, проте, у них вже могли зібратися слиз і забруднення. Позбутися від них і дозволяє чхання – безумовний рефлекс, в ході якого потужний видих повітря очищає верхні дихальні шляхи.чому дитина чхає-2

Чи потрібно говорити про те, що подібні чіхі не є небезпечними. Більш того, вони можуть супроводжувати дитину аж до 2 – 3 місячного віку.

Гірше, якщо чхання постійне. Тоді важливо відразу ж звернутися до лікаря, щоб він виключив наявність вірусного або бактеріального захворювання. З’явитися воно може у новонародженого не тільки через його ослаблений імунітет, але також через особливого будови його носового шляху. У цей період він знаходиться під кутом, в результаті чого всі набряклі і запальні процеси швидко «розповзаються» на трахею, бронхи, гортань. Якщо їх вчасно не виявити, дитина може захворіти.

Фізіологічна нежить

Нерідко під час чхання мама може помітити незначну слиз в носі. Причини її появи, за словами педіатрів, банальні: це природний процес вдосконалення і тестування дихальної системи. І знову турбуватися через них не варто. Швидше за все, вони швидко пройдуть, а єдиним нагадуванням про них будуть скупчилися в ніздрях скоринки, які легко чистяться ватною паличкою під час купання.

Цікаво: як навчити дитину слухатись

Спостерігатися фізіологічна нежить може з моменту народження і до 3 місяців, коли здійснюється інтенсивне заселення носових ходів мікроорганізмами. Якщо їх кількість різко зростає, чхання новонародженого, без видимої причини, посилюється.чому дитина чхає-1

Тим часом, не варто переживати з приводу того, що інфекція потрапить в дихальні шляхи і спровокує розвиток хвороби. Цьому перешкоджає той самий слиз, який утворюється в носі. Правда, за умови, що мама не буде втручатися в природний процес і забезпечить дитині оптимальні умови перебування.

Оптимальні умови

Новонароджена дитина багато чхає? Можливо, вся справа не тільки в фізіології, але також в навколишньому середовищі. Якщо нічого не змінити, все може закінчитися розвитком недуги, яка, швидше за все, буде списана на слабкий імунітет. При цьому мама навіть не запідозрить, що причиною хвороби стали чинники, що провокують часте чхання:

 • Сухе повітря. Оптимальна вологість у приміщенні становить 50 – 70% при температурі повітря не вище 22 градусів. В таких умовах слизові оболонки не пересихають, організм нормально функціонує і часте чхання не виникає. За вологістю варто особливо стежити в опалювальний період.
 • Пил. Чи чхають діти від пилу? Так, так як це один з головних алергенів і провокаторів частих чихів і захворювань у дітей. Він може накопичуватися не тільки на поверхнях, але також на м’яких іграшках, якими люблять задаровувати малюків. А ще на фіранках, наприклад, в моменти провітрювання кімнати.
 • Інші алергени. Шерсть та слина тварин, якщо вони є, пилок рослин, одяг із синтетичних матеріалів, алергени в складі косметичних засобів, нові продукти харчування у мами, якщо малюк знаходиться на ГВ.
 • Палящі люди в дитячій. Не тільки куріння поблизу дитини неприпустимо, але також присутність людини, яка палить, в кімнаті малюка. Краще тому підтвердження – часте чхання і навіть сльозоточивість в момент її появи на порозі дитячої. Тим більше небезпечне і неприпустиме явище – куріння мами під час грудного вигодовування.
 • Присутність засохлих кірочок в носі. Це нормально, що вони утворюються в носових ходах крихти і провокують чхання. Тим часом, в її ж інтересах їх краще регулярно прибирати, адже вони лоскочуть і дратують.

Що робити, якщо оптимальні умови для дитини дотримані, а чхання не припиняється? Перевірити, чи немає у дитини соплів, температури, кашлю. Можливо, таким чином організм малюка інформує про початок захворювання.

Цікаво: як навчити дитину їсти

Про кількість «безпечних» чихів

Скільки разів на день може чхати новонароджений з фізіологічних причин? У той час як педіатри називають цифру в 20 чихів нормою з характерними хрюкающими звуками через незрілість гортані, отоларингологи можуть сказати, що 1 разу для очищення дихальних шляхів цілком достатньо.чому дитина чхає

Хто з них має рацію, покаже час. До того моменту можна просто робити все для того, щоб полегшити стан малюка.

Що робити коли дитина чхає і як допомогти

Щоб малюк не чхав часто, потрібно:

 • регулярно провітрювати його кімнату – в ідеалі вранці і ввечері перед сном;
  щодня проводити вологе прибирання;
 • встановити в приміщенні прилади для вимірювання вологості і температури – гігрометр і термометр;
 • придбати зволожувач повітря, особливо, якщо малюк народився в осінньо-зимовий період. Не рекомендується використовувати для зволоження акваріум, вологолюбні кімнатні квіти або мокрий рушник на радіаторі просто тому, що ці способи абсолютно неефективні самі по собі;
 • купувати тільки одяг з натуральних тканин без синтетичних вставок;
 • промивати носик фізіологічним розчином або морською водою при необхідності. Скоринки прибирати спеціальними ватяними паличками з обмежувачем;
 • не захоплюватися назальними аспіраторами, так як вони підсушують слизову носика і провокують розвиток різних недуг;
 • підбирати косметичні засоби і побутову хімію, дозволену для новонароджених;
 • не треба намагатися стримувати чіхі допомогою закривання ніздрів, перешкоджаючи виходу подразників.

Цікаво: як навчити дитину гарно говорити

Напишіть відгук

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *